Informacje

13.11.2018 20:19 zmiany po wyborach

"Jest duża szansa, że Koalicja Obywatelska będzie współrządzić we wszystkich dzielnicach"

SERWISY:

Władze stołecznej Platformy Obywatelskiej prowadzą rozmowy z lokalnymi komitetami na temat obsady zarządów dzielnic i - jak twierdzą - jest szansa, by Koalicja Obywatelska współrządziła w każdej z nich. W kilku dzielnicach mają zmienić się burmistrzowie - na Bielanach rządzić ma kojarzony z lewicą Grzegorz Pietruczuk.

Równolegle wśród działaczy współtworzonej przez PO, Nowoczesną oraz Inicjatywę Polska Koalicji Obywatelskiej, toczą się negocjacje dotyczące obsady stanowisk w Radzie Warszawy i ratuszu.

W 60-osobowej radzie Koalicja Obywatelska ma samodzielną większość, ponieważ w tegorocznych wyborach samorządowych zdobyła aż 40 mandatów.

19 mandatów w radzie uzyskało Prawo i Sprawiedliwość a koalicja SLD-Lewica Razem jeden.

Rozmowy w dzielnicach

Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że pracami rady ma pokierować jej dotychczasowa przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska, a jednym z jej zastępców zostać radny i szef stołecznych struktur Nowoczesnej Sławomir Potapowicz.

Niewykluczone, że drugą wiceszefową Rady Warszawy zostanie Aleksandra Gajewska, która w październikowych wyborach zdobyła ponad 30 tys. głosów - najwięcej spośród wszystkich startujących do rady stołecznych kandydatów. Jedno miejsce w prezydium rady ma otrzymać przedstawiciel PiS.

Od kilku tygodni toczą się rozmowy na temat obsady władz warszawskich dzielnic. - Prowadzimy rozmowy w dzielnicach, które mają doprowadzić do utworzenia stabilnych koalicji wspierających zarządy. Jest duża szansa, że Koalicja Obywatelska będzie miała udział we współrządzeniu we wszystkich dzielnicach - powiedział sekretarz stołecznych struktur PO Jarosław Szostakowski.

Część inauguracyjnych sesji rad dzielnic się już odbyła. W zeszły piątek zebrali się radni na Pradze Południe, Ursynowie, Woli, Wesołej i Ochocie. Wybrano nowe prezydia rad tych dzielnic. Na wtorek zaplanowane są pierwsze sesje nowych rad na Białołęce, Bielanach, Żoliborzu, w Ursusie, Włochach i Śródmieściu. W środę ukonstytuują się natomiast rady: Pragi Północ, Mokotowa, Rembertowa, Wawra, Targówka, Bemowa i Wilanowa.

Burmistrzowie wyłonieni później

We wszystkich tych dzielnicach również wyłonieni zostaną przewodniczący i ich zastępcy. Burmistrzowie mają z kolei zostać wybrani w późniejszych terminach, kiedy zakończą się negocjacje między poszczególnymi klubami radnych (Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz lokalnych działaczy samorządowych).

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Koalicja Obywatelska wstępnie porozumiała się w sprawie współrządzenia we wszystkich dzielnicach oprócz Rembertowa, gdzie w 21-osobowej radzie KO zdobyła 6 mandatów, PiS 4 mandaty, a reszta miejsc przypadła lokalnym komitetom: Stowarzyszeniu Lepszy Rembertów (4 mandaty), KWW Rembertów Bezpośrednio (4 mandaty)oraz KWW Forum dla Rembertowa (3 mandaty).

Na urzędach pozostać ma część dotychczasowych burmistrzów z PO, m.in. Ludwik Rakowski w Wilanowie, Robert Kempa na Ursynowie, Krzysztof Strzałkowski na Woli, czy Katarzyna Łęgiewicz na Ochocie. Nowym burmistrzem Bielan (w miejsce Tomasza Menciny z PO) zostać ma dotychczasowy wieloletni wiceburmistrz, kojarzony z lewicą Grzegorz Pietruczuk.

Zmieni się także burmistrz Bemowa, którym rządzi obecnie związany z PiS Michał Grodzki. Nowego włodarza dzielnicy ma wskazać Koalicja Obywatelska. Były burmistrz tej dzielnicy Jarosław Dąbrowski (niegdyś członek PO, w październikowych startujący z Komitetu "Wybieramy Bemowo") ma - według informacji PAP - zostać przewodniczącym rady dzielnicy. To efekt porozumienia między radnymi jego klubu a KO.

Koalicja Obywatelska dysponuje samodzielną większością w sześciu z 18 dzielnic Warszawy: na Pradze Południe, Woli, Ursynowie, Wilanowie, w Śródmieściu i Mokotowie. W pozostałych dzielnicach potrzebne będą koalicje z lokalnymi komitetami (w żadnej z dzielnic KO nie rozmawia z PiS).

PAP/kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »