Informacje

09.04.2018 13:48 Komisja weryfikacyjna

Jest decyzja w sprawie Skaryszewskiej. Miasto ma dostać dwa miliony

SERWISY:

Komisja weryfikacyjna uznała w poniedziałek, że decyzja reprywatyzacyjna w sprawie Skaryszewskiej 11 została wydana z naruszeniem prawa. Beneficjent decyzji reprywatyzacyjnej Tomasz Szulc ma zwrócić miastu prawie 2 mln zł.

Przewodniczący komisji weryfikacyjnej, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki ocenił, że "w tej w tej sprawie mamy do czynienia z tradycyjnym, haniebnym zaniechaniem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz".

- W tej sprawie nie badano, czy w ogóle nieruchomość była w posiadaniu, czy nie. Po drugie, tradycyjnie już, nie badano kręgu spadkobierców. Trzy osoby ze spadkobierców nie żyły w momencie wydania decyzji reprywatyzacyjnej. Na każdą z nich był ustalony kurator. Jedna z tych osób w momencie wydania decyzji miałaby 117 lat. Oczywiście to nie przeszkadzało ratuszowi wydać pozytywnej decyzji w tym zakresie - powiedział Jaki.

Dodał, że nieruchomość została zwrócona osobom, które urodziły się w: 1892 r., 1913 r., 1915 r., 1917 r. Przewodniczący komisji dodał, że jedna z tych osób zmarła w 1977 roku. - Mimo że ta osoba zmarła w 1977 roku, to kilka lat temu wydano jej decyzję zwrotową. Takie rzeczy tylko w Warszawie - stwierdził Jaki.

Wnioski o odszkodowanie

Jak mówił, wieloletnia bierność ratusza w sprawie procesu reprywatyzacji nieruchomości przy Skaryszewskiej 11 doprowadziła do nieodwracalnych skutków prawnych. - Wieloletnia bierność doprowadziła do tego, że w tej nieruchomości mieliśmy do czynienia z nieodwracalnymi skutkami prawnymi. Skutki społeczne były tutaj drastyczne. Przez wiele lat urząd miasta nic w tym zakresie nie robił, aż doprowadziło to do nieodwracalnych skutków prawnych, czyli kolejnych transakcji na tych nieruchomościach - powiedział Jaki.

Wyraził też nadzieję, że 2 mln zł, które musi zwrócić miastu beneficjent decyzji reprywatyzacyjnej, zostaną przeznaczone na pomoc mieszkańcom poszkodowanym podczas reprywatyzacji. - Po raz kolejny szukamy sprawiedliwości. Mam nadzieję, że te 2 miliony złotych pomogą mieszkańcom poszkodowanym w wyniku tej reprywatyzacji i zaniedbań w tym zakresie - powiedział.

Z kolei wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta poinformował, że mieszkańcy Skaryszewskiej 11 od wtorku będą mogli składać do komisji wnioski o odszkodowanie "za to, co się stało w ich nieruchomości na skutek reprywatyzacji". - Za to, że miasto nie dopilnowało swoich obowiązków wobec mieszkańców, to znaczy nie zabezpieczyło należycie ich losu, aby proces reprywatyzacji przebiegał zgodnie z prawem. Miasto ma jeszcze szansę się wykazać. Mieszkańcy niewątpliwie zasługują na odszkodowanie i zadośćuczynienie, co gwarantuje im ustawa o komisji. Termin składania tych wniosków będzie biegł od jutra - powiedział Kaleta.

PAP/mb/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lukas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2018 01:04 ~lukas

  Czy ja wiem? Fakt, przepisy jeszcze nie nadążają za pracami komisji. Trzeba dać jej większe uprawnienia i rozłoży na łopatki mafię prawniczo-urzędniczą.


  wkurzony~wkurzony

  Ale kompromitacja PiS.
  Kamienica przejęta wbrew prawu a ci nic nie mogą zrobić...!
  Tylko 2 mln zł kary...To państwo nadal istnieje teoretycznie...

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2018 19:22 ~wkurzony

  Ale kompromitacja PiS.
  Kamienica przejęta wbrew prawu a ci nic nie mogą zrobić...!
  Tylko 2 mln zł kary...To państwo nadal istnieje teoretycznie...

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2018 15:48 ~nick

  No, dalej hejterzy: przekonujcie, że kamienica mogła być zwrócona na rzecz nieboszczyka i generalnie, że zwroty są OK, bo to "naprawianie prawa". A poważnie: bardzo dobrze. Tylko, że zmiany w prawie nie nadążają za powołaniem komisji. Trzeba jej nadać odpowiednie uprawnienia, aby nie okazało się, że cała praca pójdzie na marne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »