Informacje

17.12.2012 19:25 DZIĘKI SPECUSTAWIE NA EURO 2012

Jest decyzja środowiskowa:
pociąg do Modlina w 2015?

SERWISY:

Choć lotnisko w Modlinie jest ostatnio w tarapatach, to z jego okolic płyną też dobre informacje. Jest już decyzja środowiskowa na budowę połączenia kolejowego pomiędzy stacją PKP Modlin, a portem lotniczym. Być może pierwsi pasażerowie dojadą na lotnisko już w 2015 roku.

Decyzją środowiskową udało się wydać 12 grudnia. Ma rygor natychmiastowej wykonalności.

- Cieszę się, że w końcu decyzję udało się ją uzyskać. Szkoda tylko, że tak długo to trwało – mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

Starania o dokument rozpoczęły się trzy lata temu. Wtedy powstał raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Dokument został przygotowany w sierpniu 2011 roku.

Prawie rok po jego złożeniu w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Urząd Marszałkowski musiał przygotować aktualizację. Najnowsza wersja została złożona w lipcu tego roku. Wtedy do akcji wkroczyli ekolodzy.

Troszczyli się oni o kilkanaście nietoperzy z gatunku mopka, nocka dużego i nocka łydko włosowego. Zamieszkują one tunel Fortów Modlińskich. Zabudowania są położone w obszarze Natura 2000. W tej samej okolicy ma przebiegać linia kolejowa na lotnisko.

Liczą na specustawę

Jak przewiduje marszałek województwa, pierwsi pasażerowie z nowego połączenia klejowego powinni skorzystać w 2015 roku. – Inwestycję chcemy zrealizować jeszcze w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej – wyjaśnia Struzik.

Koszt budowy ponad 5 km torów to 180 mln złotych.

Dodatkowo urzędnicy przy tej inwestycji chcą skorzystać ze specustawy przygotowanej na... mistrzostwa Euro 2012. Dokument znacznie przyspieszał ścieżkę administracyjną dla inwestycji pomyślanych w kontekście mistrzostw.

Ustawa wciąż obowiązuje, bo w ostatni dzień wakacji Sejm uchwalił jej nowelizację. Dopuszcza ona, aby po zakończeniu turnieju piłkarskiego, inwestycje pomyślane właśnie na Euro realizować w oparciu o jej zapisy.

Problem w tym, że na skorzystanie z tego udogodnienia może być za późno. – 18 grudnia Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć czy nowelizacja nie łamie ustawy zasadniczej – zastrzega marszałek Struzik.

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Michu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2012 16:23 ~Michu

  Do 2015 roku z Modlina wycofają się wszystkie linie lotnicze, to po co pociąg tam ciągnąć? Chyba tylko dla miłośników nietoperzy :-)

 • Zgred

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2012 13:34 ~Zgred

  Jak ma jeździć tak, jak ten na Okęcie, to niech sobie darują. Niech przeznaczą te pieniądze na żłobki i przedszkola.

 • Sadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2012 12:42 ~Sadek

  wrrrr~wrrrr

  dlaczego taki polski jest twój komentarz? tak jest na całym świecie

  To chyba niewiele tego świata widziałeś.

 • beznick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2012 10:45 ~beznick

  To mi się podoba już w 2015 :-D czy komuś umknęło, że mamy 2012? To jest rzeczywiście BŁYSKAWICZNE tempo zwłaszcza, że to 5km torów.

  Podoba mi się jeszcze jedna rzecz :-) Urzędy w Polsce pracują tak prędko, że zanim w ogóle przeczytają dokumenty, które wpłynęły to zmienia się prawo i zupełnie inne kwity trzeba złożyć, albo informacje w dokumentach złożonych się dezaktualizują :-)

  Biorąc to po uwagę może 2015 to rzeczywiście mega prędko :-)

  Byłoby to wszystko bardzo śmieszne, gdyby nie było tragiczne.

 • Warsiawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2012 10:15 ~Warsiawiak

  Mgła nad lotniskiem w Modlinie to rzecz stała i powszechnie znana. Za czasów gdy było tam lotnisko wojskowe regularnie odwoływano loty szkoleniowe z tego powodu. Decyzja o tej lokalizacji była krótkowzroczna - była już część infrastruktury. Poza tym Modlin nie miał żadnych plusów a teraz odbija się czkawką ten pomysł.

 • konam ze śmiechu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2012 09:36 ~konam ze śmiechu

  lubelanka~lubelanka

  to właśnie cała warszawka, aby szybciej... W Lublinie otworzyli lotnisko i od pierwszego dnia jego działania juz ma połączenie kolejowe z miastem...
  buahahaha. jasssne i co z tego. od razu wylądowało tam kilka Dreamlinerów. Lublin - "hub świata".

 • latacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2012 09:24 ~latacz

  Praktycznie co tydzień korzystam z mazowieckich lotnisk i muszę stwierdzić, że Modlin wymiata cenowo w porównania do Lotniska Chopina. Przykład: dojazd do lotniska (tam i powrót) 24zł, bilety wizzair do Luton tam i powrót 4+22zł czyli 26zł, dojazd z Luton easybusem do centrum Londynu tam i powrót 4GBP. W sumie poświęcam 1,5h więcej na podróż w jedną stronę ale zamiast 700zł (takie są obecnie ceny w bankrutującym LOT) za weekendową podróż tam i powrót do Londynu płacę 75zł :) Na weekend sam bagaż podręczny w zupełności wystarcza :)

 • jaco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2012 09:08 ~jaco


  Marian~Marian

  W 2015 tu już będzie zimno po tym pseudo lotnisku. Z Modlina latają ludzie, któzy nie potrafią liczyć. Co z tego że może bilet trochę tańszy jak trzeba wydać majątek żeby tam dojechać albo zmarnować mnóstwo czasu. Nie mówiąc o tym że poleci się też na lotnisko gdzieś moza miastem np. jakiś Luton czy Gatwick. Suma sumarum moja noga tam nie postanie.
  Ajpod~Ajpod  dokładnie !!!

  Ostatnio leciałem do Londynu i jak przeliczyłem ceny biletów to różnica oscylowała w granicach 300-350 zł. Natomiast jak doliczymy kolejne z Luton'a ok 30 funtów to ta wartość maleje. Dodajmy jeszcze opóźnienia (wiadomo, że rejsówka ma pierwszeństwo nad tanimi liniami) no z Okęcia płacimy ok 100-150 zł więcej ale mamy sporo zaoszczędzonego czasu.

  Widocznie będzie to ręczna robota. Szyny mają kuć w kuźni z ręcznymi miechami i oczywiście młotkami. Każdy będzie się chciał przejechać takim torem.

 • POkorny_POlak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2012 09:01 ~POkorny_POlak

  niePOkorny~niePOkorny

  tylko 36 baniek za kilometr - czyli 9 mln ojro/km ! Jeszcze niedawno dyrektor Centrum Kolei Dużych Prędkości PKP(pan Jan Raczyński) mówił że budowa 1 kilometra trasy superszybkiego pociągu wynosi 5 mln ojro.

  A co te jest to "ojro" ? Nie znasz języka polskiego "patrioto" spod znaku Pis ?

 • gallanonim2000

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2012 08:31 ~gallanonim2000

  a to dobre !!! już mało kto pamieta obietnice składane przez samorządowców że pociąg będzie równoczenie z lotniskiem - czyli juz wtedy kłamali mówiąc to !!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »