Informacje

16.11.2016 16:08 projekt platformy

Jest data. Sejm zajmie się ustawą reprywatyzacyjną

SERWISY:


29 listopada posłowie zajmą się projektem "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej. Zgłosiła go Platforma Obywatelska. To dopiero początek długiej ścieżki legislacyjnej.

Na stronach Sejmu pojawił się właśnie porządek obrad 31. posiedzenia. Odbędzie się za dwa tygodnie. Pierwszego dnia czterodniowej sesji, czyli 29 listopada zaplanowano ważny z punktu widzenia dla stolicy punkt.

Pierwsze czytanie

Pod numerem 8 kryje się: "pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o uregulowaniu praw do nieruchomości na terenie miasta stołecznego Warszawy". Uzasadniać jego wprowadzenie będzie poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

Jeżeli projekt przejdzie cała procedurę, później zajmą się nim senatorowie, na końcu będzie potrzebny podpis prezydenta.

Jak już pisaliśmy, propozycja PO w sprawie rozwiązania problemu z reprywatyzacją trafiła na biurko marszałka Sejmu na początku września.

Zakaz zwrotów z lokatorami

Propozycje Platformy opisywaliśmy szczegółowo na tvnwarszawa.pl. Jej najważniejsze założenia to m.in. zakaz zwrotów kamienic z lokatorami. W takich przypadkach mają być wypłacane odszkodowania równe wartości nieruchomości w latach 40. - O odszkodowania zaś będą mogli domagać się tylko prawowici właściciele lub ich spadkobiercy – zapewniali posłowie PO na prezentacji projektu.

Partia rządząca wciąż oficjalnie nie wypowiedziała się na temat pomysłów opozycji. Kilka tygodni temu warszawski poseł PiS Jarosław Krajewski przyznał nam jednak, że są do nich pewne wątpliwości. Dotyczyły m.in. faktu, że projekt PO obejmuje tylko Warszawę, a problemy ze zwrotami nieruchomości mają również inne miasta. Przyznał też, że "dobry projekt ustawy reprywatyzacyjnej powinien być przygotowany raczej przez Radę Ministrów, bo posłowie mogą nie posiadać wszystkich niezbędnych danych, służących chociażby do wyliczenia kosztów finansowych".

Ale inny poseł PiS Paweł Lisicki zapewniał niedawno, że pracuje nad swoim projektem ustawy reprywatyzacyjnej. Żadnych konkretów jednak nie ujawnił.

Próbowali ponad 20 razy

Polska jako jedyny kraj byłego Bloku Wschodniego nie przyjęła ustawy reprywatyzacyjnej, chociaż od 1989 roku próbowano już ponad 20 razy. Siedem projektów przepadło w pierwszym czytaniu sejmowym, osiem "utknęło" w komisjach. Cztery zostały wycofane, zanim posłowie w ogóle zdążyli się nimi zająć. Propozycja PO jest 22 w historii.

CZYTAJ WIĘCEJ O PRÓBACH UCHWALENIA USTAWY REPRYWATYZACYJNEJ


ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2016 21:27 ~Ciekawy

  A czy ustawa obejmie tylko Warszawę, czy całą Polskę ? Mnie państwo ludowe ukradło plac i dom na nim stojący, ale poza Warszawą. Ciekaw jestem, czy mam na co liczyć.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2016 18:12 ~Piękny Roman

  "Kilka tygodni temu warszawski poseł PiS Jarosław Krajewski przyznał nam jednak, że są do nich pewne wątpliwości."
  To może wreszcie zachowają się jak ludzie DOROŚLI i wspólnie to dopracują, a nie gryzą się po kostkach i kombinują jak to uwalić, bo to pomysł konkurencji.

  Psia kość, jakoś Kargul z Pawlakiem potrafili się dogadać dla DOBRA wszystkich.

 • misespower

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2016 17:34 misespower

  Ustawa jest skandaliczna. Jeśli nieruchomość była zagrabiona to należy się jej zwrot. Jeśli jest wkładka mięsna to powinno ją państwo na swój koszt usunąć.

 • damian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2016 17:05 ~damian

  a co z reprywatyzacja gruntów zabranych pod osłoną dekretu o reformie rolnej?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »