Informacje

22.01.2014 14:47 potrzebny czas na "rozruch" wystawy

Jest data oficjalnego otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich

SERWISY:


Oficjalne otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich wraz z wystawą główną odbędzie się 28 października 2014 roku - poinformowała wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska na środowym posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Omilanowska przedstawiła informację ministra kultury i dziedzictwa narodowego o stanie zaawansowania prac nad budową i przygotowaniami do otwarcia między innymi  Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

"Rozruch" wystawy

Przypomniała, że gmach Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie jest już gotowy i od wielu miesięcy dostępny dla zwiedzających, ale nadal trwają prace nad wystawą główną muzeum.

- Wczoraj zapadły ostateczne ustalenia dotyczące terminu otwarcia wystawy muzeum. W sensie technicznym będzie gotowa przed wakacjami, ale zakładamy konieczność paromiesięcznego czasu na "rozruch" wystawy - m.in. uruchomienie wszystkich urządzeń elektronicznych, ponieważ wystawa to bardzo zaawansowana elektronicznie ekspozycja - tłumaczyła.

Jak poinformowała, po uzgodnieniach "dotyczących kalendarzy ważnych osób w Polsce", które będą uczestniczyć w uroczystości, ustalono, że oficjalne otwarcie muzeum odbędzie się 28 października br.

Kolejne muzeum w 2017 roku?

Realizacja Muzeum Józefa Piłsudskiego też jest opóźniona, co - jak tłumaczyła Omilanowska - wynika przede wszystkim z faktu, że nie ma uzgodnionej koncepcji tego muzeum. Zauważyła, że koncepcja muzeum została zakwestionowana przez komisję oceniającą przy MKiDN, ze względu na m.in. "za duże parametry w stosunku do realnych potrzeb i możliwości wykorzystania przez muzeum".

Uwag jest wiele, a najważniejsza dotyczy wysokości pomieszczenia przeznaczonego na wystawę stałą - w projekcie muzeum wysokość ta została wymierzona na 12 m. "To dwukrotna wysokość najwyższej sali wystawienniczej w gmachu Zachęty" - mówiła Omilanowska.

W 2017 minie 150. rocznica urodzin Piłsudskiego. Omilanowska przyznała, że w związku z tym jubileuszem "są plany", aby zrealizować to muzeum właśnie do 2017 roku.

TAK WYGLĄDAJĄ WNĘTRZA MUZEUM:


PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2014 10:40 ~Patriota

  Jakim prawem zgadzamy się na promocje żydowskiej kultury na ziemi lachów . Niech sobie żydzi otwierają muzea w Izraelu , tu jest Polska a jak się komuś nie podoba to von .

 • MB60

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2014 14:25 ~MB60

  Mieszkam naprzeciwko Muzeum Żydów Polskich, nie mam pochodzenia żydowskiego, a podoba mi się bryła tego budynku. Teren skweru Willego Brandta był zaniedbany,a teraz taksówkarze warszawscy nie mają już krzaków do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych, co było na porządku dziennym przed powstaniem muzeum. Czuję się tu bezpieczniej. Już dwa razy zwiedziłam wystawy dające do myślenia o możliwości współtworzenia kraju. Szanujmy się. Będzie łatwiej i przyjemniej żyć. Nie rozumiem antysemitów. Pozdrawiam.

 • pomocyyyyy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2014 16:11 ~pomocyyyyy

  A DLA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH NIE MA PIENIĘDZY , STRAJKUJA POD KANCELARIĄ PREMIERA, Kto tu rządzi Polską???// po co te pomniki i Dlaczego poslowie tylko bywaja w sejmie i nie pracują , Podaj mi jeden przyklad co poseł zrobił mądrego w sejmie , za to pełno pomnikow skwerow i muzeow skandallllllll i ten kneset jeszcze

 • jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2014 14:11 ~jerry

  waldek~waldek

  za komuny na ul.stawki był CPN oczywiscie go zlikwidowali a na na miejscu stacji stanoł pomnik żydów -komentaż dopiszcie sami

  ja mam taki komentarz> byś kolego pobgiegł szybko do księgarni po słownik ortograficzny

 • piast

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2014 14:02 ~piast

  Całe szczęście że Muzeum Historii Polski udało się otworzyć wcześniej i dzięki dużemu budżetowi od dawna pracuje pełną parą. Słyszałem też, że w Jerozolimie powstał gigantyczny finansowy i medialny projekt przedstawienia polskich zalet narodowych, a wszystko po to, aby uzasadnić wybór Polski jako kraju żydowskiej emigracji. Przecież do kraju złego, głupiego, niegościnnego, szowinistycznego, ksenofobicznego i antysemickiego tylko idioci i kompletne durnie chcieliby emigrować i osiedlać się. Przecież skoro do Polski przybyło i osiedliło się kilka milionów Żydów, to niemożliwe aby było to kilka milionów idiotów i durni. Żydzi to ludzkie mądrzy i doskonale wiedzieli, że osiedlić należy się tam gdzie ludzie dobrzy, gościnni, otwarci, tolerancyjni i przyjaźni. Dlatego osiedlili się właśnie u nas w Polsce.

 • anakutamito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2014 12:36 ~anakutamito

  Znaczitsia chwilowo jest nieczynne???

 • luz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2014 11:19 ~luz

  Ja jestem bardziej zainteresowany datą jego zamknięcia.

 • Macewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2014 10:08 ~Macewa  AIDAAIDA

  JESTEŚMY "WYBITNYM" NARODEM OD STAWIANIA POMNIKÓW,BUDOWANIA KOŚCIOŁÓW I MUZEÓW.KTO TO WSZYSTKO UTRZYMA? A LUDZI NIE MA ZA CO LECZYĆ!!!DĘTY PATRIOTYZM,MORALIZATORSTWO I CIERPIĘTNICTWO!!!!
  Macewa~Macewa

  W tym przypadku HGW posyanowiła jednoosobowo o budowie tego muzeum, nie bacząc na protesty okolicznej ludności. Bez pytania kogokolwiek zabrała kasę na dożywianie dzieci w szkołach i temu podobne drobiazgi, po czym przeznaczyła ją na wyższy cel - muzeum. Jak już ten wątpliwej urody budynek stanął, starsi bracia dali popis kultury, deklarując, że nic polskiego nie ma prawa stać w sąsiedztwie tego gmachu, bo to miejsce jest obiektem kultu Żydów. Koniec.
  rafal~rafal

  Macewa nie zaklamuj historii bo to plan Lecha Kaczynskiego to on wmurowal kamien wegielny musisz przelknac gorzka pigulke prawdy to twoj PIS to cos wybudowal

  Z czego wnioskujesz, że PiS jest mój ? Pomyliłeś się i to bardzo. Jeżeli Lech Kaczyński miał taki pomysł, żeby wywalić państwowe pieniadze w błoto, jego sprawa. HGW nie musiała wypełnić jego zachcianki.

 • Henio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2014 09:18 ~Henio

  Zwisa mi to jak kilo kitu .

 • rafal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2014 09:09 ~rafal

  gag~gag

  czy ktos na swiecie postawił pomnik pamięci Polaków wart 320 mln złótych? np. wyzwolicieli Holandii, Anglii itp. Z tego, co wiem, to polski generał musiał pracować na starosc jako cieć w hotelu, bo mu nawet nie przyznanow emerytury zolnierskiej.

  ale wlasnie to najbardziej polska hehhehe pisowska sekta tak polske szanuje zydzi maja dom w izraelu tam niech stawiaja swoje domy malo tam miejsca maja mnie ich historia malo interesuje ja sie w nich nie lubuje

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »