Informacje

13.07.2016 16:24 "Nie jest katalogiem zamkniętym"

Jest biała księga reprywatyzacji:
2424 decyzje i 2613 postępowań

SERWISY:

Jeszcze we wtorek wieczorem ratusz nie wiedział, kiedy opublikuje tzw. białą księgę reprywatyzacji. Dokumenty pojawiły się jednak na stronie ratusza dzień później.

W praktyce biała księga to kilkanaście plików PDF, które można pobrać ze strony urzędu miasta. Znajdziemy w nich nie tylko dokładny opis mechanizmów prawnych, które stosuje się przy podejmowaniu decyzji o zwrocie nieruchomości przejętych w oparciu o tzw. dekret Bieruta, ale też wykaz decyzji, które już zapadły. Obejmuje on 2424 nieruchomości, lecz nie jest to pełna lista. Jak zastrzega ratusz, decyzje sprzed 2003 r. nie są wprowadzone do komputerowej ewidencji, więc pojawią się na liście później.

Coraz silniejsi "łowcy roszczeń"

W oczy rzuca się informacja o odsetku decyzji zwrotowych na rzecz osób trzecich, czyli nabywców roszczeń. W latach 2002-2013 stanowiły one od nieco ponad 5 proc. do nieco ponad 15 proc. wszystkich zwrotów. W latach 2014-15 było to odpowiednio 26,52 proc. i 20,95 proc. W bieżącym roku to 18,97 proc.

W dokumentach jest też wykaz 2613 toczących się aktualnie postępowań zwrotowych. Nie znajdziemy tam jednak szczegółów przebiegu spraw. W księdze jest za to wiele zeskanowanych dokumentów - m.in. ustaw i międzynarodowych porozumień regulujących kwestie odszkodowań.

Biała księga została stworzona przez urzędników trzech biur: gospodarki nieruchomościami, polityki lokalowej i prawnego. W dokumentach jest też wykaz 2613 toczących się aktualnie postępowań zwrotowych.

Księga będzie aktualizowana

"W liczącym ponad 400 stron dokumencie umieściliśmy kluczowe informacje obrazujące procesy reprywatyzacyjne, wypłaty odszkodowań oraz umowy międzynarodowe, które mają wpływ na postępowanie zwrotowe. Ważnym elementem jest opis działań podejmowanych przez władze Warszawy na rzecz lokatorów zwracanych budynków i zmian jakie proponujemy w przepisach" - czytamy w komunikacie prasowym.

Ratusz zapewnia również, że biała księga nie jest katalogiem zamkniętym - będzie na bieżąco uaktualniana o kolejne zestawienia i informacje.

Problem z reprywatyzacją w stolicy

W komunikacie prasowym napisano, że w Warszawie toczy się ponad 3500 postępowań o zwrot nieruchomości i ponad 3800 postępowań o odszkodowanie a zobowiązania z nich wynikające są szacowane na miliardy złotych.

W ostatnim czasie Centralne Biuro Antykorupcyjne zajęło się pięcioma adresami. Wśród nich jest kamienica przy Nowogrodzkiej 18, odnośnie do której wszczęto śledztwo w sprawie usiłowania oszustwa przez osoby roszczące sobie prawo do spadku po przedwojennym właścicielu nieruchomości.

Długa cisza

Prezydent miasta długo unikała zabrania głosu w sprawie reprywatyzacji, zasłaniając się swoim zastępcą Jarosławem Jóźwiakiem. Nie przyszła nawet na sesję, na której ratusz tłumaczył się ze zwrotu działki na Chmielnej 70.

Kiedy w końcu zaczęła udzielać wywiadów, przekonywała, że władze Warszawy nie zawiniły, a cała odpowiedzialność za niesłusznie oddaną działkę leży po stronie Ministerstwa Finansów.
Na jednej z ostatnich konferencji prasowych Gronkiewicz-Waltz zapytana o sprawę działki na placu Defilad i kontroli CBA odpowiedziała krótko: "Jarosław Kaczyński wymierzył we mnie pistolet, a Miasto Jest Nasze pociągnęło za cyngiel".

CZYTAJ TAKŻE: Hanna Gronkiewicz-Waltz o reprywatyzacji: "Zasypiemy ministerstwo wnioskami"

kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wrobelek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2016 22:07 ~wrobelek

  Od 60 lat czekam na oddanie mi i mojej rodzinie nieruchomości zakupionej od właściciela, któremu zabrano działki tzw. "Dekretem Bieruta". Jedynym błędem było to ze nie zdążył założyć księgi wieczystej na tę działkę. Moja rodzina spisała z właścicielem jedynie umowę kupna-sprzedaży, na której zobowiązał się do założenia księgi wieczystej. Wychodziłam ścieżkę do gminy Targówek jak również do p.Bojko - niczego nie udało mi się załatwić, teraz już wiem dlaczego. Co tam taka działka 1250 m2 z której i tak już zabrano mi 750 m2. Walczę teraz tylko o te 500m2, na której wybudowaliśmy dom, garaż, ogrodzenie, doprowadziliśmy wszystkie media i od 60 lat płacimy gminie podatki, itp.

 • SMO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2016 13:02 ~SMO

  I Rudnickiego z pomocą koleżki notariusza :(

 • Lidia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 22:53 ~Lidia

  W tej księdze nie ma nic. To kpina i to jeszcze z błędami. Nie dajcie się ogłupić!

 • anty_błazen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2016 16:36 ~anty_błazen

  Biała księga rozkradania Warszawy przez kanalie pokroju Mossakowskiego i Massalskiego.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »