Informacje

23.04.2011 19:24 M20 ODPOWIADA"

"Jeśli nie obniżenie,
to co?"

SERWISY:

Świąteczna sobota na portalu tvnwarszawa.pl upływa pod znakiem dyskusji o Żoliborzu. Najpierw Michał Rapacki skrytykował projekt modernizacji pl. Wilsona grupy M20. Zaraz potem autorzy odpowiedzieli na jego zarzuty.

Cała dyskusja rozpoczęła się od publikacji portalu tvnwarszawa.pl. W piątek na naszej stronie zaprezntowaliśmy pomysł grupy M20. Proponuje ona, by plac Wilsona radykalnie przbudować: obniżyć jego środek o jedną kondygnację, by zyskać w ten sposób przestrzeń usługową. Jej zapełnienie miałoby ożywić cały plac, dziś zdominowany przez banki i samochody.

"Nie tędy droga"

Pomysł skrytykował Michał Rapacki związany z grupą żoliborskich internautów, którzy aktywnie walczą o zmiany w dzielnicy. Jego zdaniem zagłębiona przestrzeń nie będzie przyjazna dla pieszych i nie ożywi placu. - Zagłębienie środka placu nie przywróci go ludziom, raczej wprost przeciwnie - powstanie betonowa klatka, w której mało kto będzie chciał przebywać - pisze.

Sugeruje, by zmiast drogiej przebudowy skupić się na małych poprawkach, takich jak regulacja sygnalizacji świetlnej czy udostępnienie środka placu pieszym.

 M20 odpowiada

Nie minęły dwie godziny świątecznego popołudnia, a Witold Weszczak z grupy M20 odpowiedział Rapackiemu. - Panie Michale, proszę udać na pasaż Beursplein w Rotterdamie i powiedzieć, że to nieludzka przestrzeń, proszę pojechać na sztokholmski Sergels Torg i powiedzieć, że to miejsce dla słoni - pisze.

I dodaje: - Sam pawilon parkowy też da niewiele, bo będzie po prostu malutki. Zielona wyspa będzie pusta, bo ludzi nic do niej nie przyciągnie, a pawilon mimo, iż zapełni się bardzo szybko - nie sprosta ogromnym potrzebom mieszkańców.

PRZECZYTAJ CAŁĄ ODPOWIEDŹ WITOLDA WESZCZAKA:

roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ~Robert Ha.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2011 12:34 ~~Robert Ha.

  Panie Witoldzie.

  Co do wypowiedzi na temat banków obecnych przy Placu to jest Pan w błędzie. Jeśli tej powierzchni handlowej jest tak mało to nie powinny one zajmować tak ogromnej przestrzeni. Może w późniejszym etapie rozwoju, tak ale teraz to jest zło w najczystszej postaci podytkowane jedynie dobrem władz, ktore czerpią z tego korzyści.

  Natomiast Państwa projekt uważam za bardzo dobry. Gdy zobaczyłem wizualizację od razu przypomniało mi to okolice Sydney Opera House.
  Tam również, oprócz licznych sklepów i restauracji na powierzchni, funkcjonuje takie rozwiązanie. Dzięki temu turyści i mieszkańcy
  mają jeszcze więcej miejsca na relax, spotkania, zakupy.

  Zresztą takich miejsc w samym Sydney jest o wiele więcej.

  Trzymam kciuki za realizajcę Państwa projektu.

 • Robert17

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2011 13:22 ~Robert17

  ~asd:

  Lokalne tam akurat z tego co wiem nie są miejskie.

  ~Łukasz.1978

  Ja bym tak optymistyczny nie był, bo z tego co słychać serek ma być podzielony na 6 czy 8 działek a wtedy możemy zapomnieć o centrum dzielnicowym. Bo każdy nabywca będzie chciał upchnąć ile się da.
  Serek ma szansę tylko jeśli to miasto/dzielnica będzie inwestować wpuszczając jakieś podmioty do współpracy, albo sprzeda to jako jeden teren to wtedy można coś wymusić.

  Jak mamy serek i dzielimy go na 8 to generalnie nie zostaje wiele miejsca na coś poza funkcjami zarobkowymi dla developera, przyziemia tak. Ale tylko to, już jakiegoś mini parku pośrodku nie zrobimy.A miasto chyba nie bardzo widzi sprzedaż tego jako całość i tu bym widział problem.

  Bo fakt pozostaje faktem, że tu powinno być "centrum" dzielnicy.

 • Łukasz.1978

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2011 12:02 ~Łukasz.1978

  Plac Wilsona powinien być tak jak teraz efektywnym węzłem komunikacyjnym łączącym obszary Bielan i Łomianek z centrum aglomeracji warszawskiej. Prawdziwe wielkomioejskie centrum tych rejonów Warszawy i tak powstanie prędzej czy później na obszarze tzw. Serka Bielańskiego, zatem inwesrtycje osłabiające komunikacyjną przepustowość Placu Wilsona nie mają sensu, są szkodliwe. Docelowo i tak wszystko będzie ewoluowac w ten sposób, że Żoliborz stanie się funkcjonalnym przedmieściem Bielan, a jednocześnie bramą łączącą Bielany i okolice z centrum aglomeracji warszawskiej.

  Jest obok zaciszny Plac Inwalidów z drzewami i restauracjami, a Plac Wilsona powinien być przede wszystkim węzłem komunikacyjnym.

  forumbielany.wa.pl - bielańskie forum dyskusyjne

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2011 11:00 ~asd

  Wystarczy jak miasto zrezygnuje z robienia kasy na lokalach - to wróci księgarnia, pasmanteria, biuro podróży. Zrobienie lokali "usługowych" po komercynych cenach wynajmu zapewni tylko lokalizację jeszcze większej liczbie banków, operatorów komórkowych i innych.

 • Robert17

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2011 09:22 ~Robert17

  Artur:

  Ale gdyby galeria Metra Centrum była inaczej skonstruowana. Tzn wjeżdżasz na poziom handlowy a tam po środku sklepów masz ławki i świeci słońce i możesz coś zjeść się napić to było by zupełnie co innego.
  W Centrum tam są "fachowe" sklepy do których trafiasz tylko jak ich szukasz i do tego nie są po drodze bo łatwiej wjechać od razu na samą górę niż robić to z poziomu handlowego.

 • Artur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2011 23:42 ~Artur

  Szanowny Panie z M20 proszę się udać do galerii handlowej nad stacją metra centrum i zauważyć jaki tam "ruch".
  Koncepcja proponowana przez państwa jest fajna ale droga, dzielnicy nie stać aby udostępnić mieszkańcom przestrzeń technologiczną w formie parkingu a Państwo proponujecie kosztowną przebudowę która aby była w 100% trafiona wymagała by likwidacji przejść dla pieszych i budowy systemu przejść podziemnych. A to koszty, pytanie po co? Jest to zupełnie niepotrzebne, a odpoczywać wolę w parku (nawet na środku ronda) niż w galerii handlowej (notabene Arkadia nie jest aż tak daleko)

 • żoliborzanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2011 21:18 ~żoliborzanka

  koncepcja nieprzemyślana, nie wpasowana w klimat Żoliborza, mocno naciągana i za ogromne kwoty pieniężne - krótko mówiąc nieudana bez dwóch zdań!

 • Johny6

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2011 21:09 ~Johny6

  @Majkel: pomysł nierealny - tunele metra pod Mickiewicza biegną zbyt płytko, by nad nimi zmieścić tunel samochodowy, a pod Słowackiego jest stacja metra, której strop jest metr pod powierzchnią terenu.

 • Majkel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2011 20:42 ~Majkel

  Paskudna koncepcja. Ja bym proponował - o ile to możliwe - rozdzielający się tunel Mickiewicza - Mickiewicza, Słowackiego. Wówczas plac na tyle odetchnie od ruchu kołowego, że spokojnie można będzie zagospodarować centrum ronda jako skwerek, świetnie dopasowujący się do okolicznego parku.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »