Informacje

11.10.2014 16:59 W TYM ROKU LATO ZOSTAŁO Z NAMI NA DŁUŻEJ

Jesień w kalendarzu, ale nie w pogodzie. "Depresję schowaliśmy w szafie"

SERWISY:

- W tym roku pogoda jest wyjątkowo wspaniała. Depresję schowaliśmy w szafie - przyznała jednak z mieszkanek Polski w rozmowie z reporterem programu "Polska i Świat". Skąd taka aura? Według synoptyków odpowiada za nią ciepłe powietrze, które płynie do nas znad Afryki.

Jesień meteorologiczna rozpoczęła się ponad miesiąc temu. Co prawda od tego czasu zdarzały się już chłodniejsze dni, kiedy maksymalna temperatura powietrza nie dochodziła nawet do 15 st. C. Odnotowaliśmy też ujemną temperaturę powietrza. Jednak w porównaniu do pogody, jaka była kilka lat temu, nie mamy na co narzekać.

ZOBACZ MATERIAŁ PROGRAMU "POLSKA I ŚWIAT"

- 5 lat temu, 17 października, w niektórych regionach Polski pojawiał się już pierwszy śnieg - informuje prezenter TVN Meteo Tomasz Zubilewicz.

Nawet 25 stopni

Dla porównania, warto wspomnieć, że w ostatnich kilku dniach w niektórych regionach Polski na termometrach można było ujrzeć nawet 25 st. C, a niebo było niemal bezchmurne.

- Jest tak słonecznie a powinno być inaczej - zauważył jeden z przedszkolaków w rozmowie z reporterem programu "Polska i Świat".

Słoneczna aura cieszy jednak dorosłych.

- W tym roku pogoda jest wyjątkowo wspaniała. Depresję schowaliśmy w szafie - cieszą się Polacy - Dużo więcej chce się robić - dodają.

Serum młodości

Temperatury przekraczające 20 st. C. to nie jedyny pozytyw tegorocznej jesieni. Na niebie prawie w całym kraju pojawiają się nieliczne chmury, dzięki którym dociera do nas więcej promieni słońca. A przecież promieniowanie słoneczne ma korzystny wpływ na nasz organizm. Przyśpiesza produkcję witaminy D, która odpowiada za poprawę odporności, a także pozytywnie wpływa na nasz nastrój.

To "jesienne przedłużenie lata" nie cieszy alergików.

- Mamy już sporą wilgotność, a jeszcze są dość wysokie temperatury, na poziomie 20 stopni. To sprzyja rozwojowi grzybów - wyjaśnił dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Afrykańskie powietrze

Skąd tak długie babie lato? Wszystko za sprawą rozkładu ośrodków barycznych. Na wschodzie utrzymuje się wyż z centrum nad Rosją, a na zachodzie dominują niże. Taki rozkład ośrodków ciśnienia sprawia, że do środkowej Europy ściągane są zwrotnikowe masy powietrza znad Afryki. Dzięki takiej cyrkulacji na termometrach w Warszawie notujemy większe wartości temperatury powietrza niż w Hiszpanii czy Portugalii.

Synoptycy prognozują, że chłodniej zrobi się dopiero od wtorku.

CZYTAJ TEŻ NA TVNMETEO.PL

AD/kt

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »