Informacje

04.10.2017 09:44 bezpieczeństwo na ulicach

"Jego przewodnikiem
był zderzak samochodu"

SERWISY:

"Ewidentna wina kierowcy" kontra "wyskakujący znikąd szalony rowerzysta" - film, który opublikowaliśmy we wtorek budzi skrajne emocje czytelników. Nagranie oceniali goście programu "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24.

- Sprawa jest oczywista. Winę w świetle prawa ponosi kierujący i nie sposób nie zgodzić się ze stanowiskiem policji, które było jedyne słuszne (policja uznała winę kierowcy samochodu i ukarała go mandatem, który kierowca przyjął - red.) - powiedział Mariusz Sztal, ekspert do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego, były egzaminator kierowców.

Dodał, że sprawa jest jednak bardziej złożona. - W 2011 roku rowerzyści w polskim prawie dostali szereg przywilejów nawiązujących do prawa unijnego i od tego czasu nastąpił wzrost zdarzeń z udziałem rowerzystów. W 2012 roku było ich o 30 procent więcej niż w roku wcześniejszym - stwierdził Sztal.

Prowadzący rozmowę Robert Kantereit skomentował, że Polska nie jest Holandią, jeśli chodzi o kulturę jazdy samochodowo-rowerowej.

- Tutaj po obu stronach zabrakło empatii i zrozumienia drugiego użytkownika drogi - ocenił Sztal.

Górka i ostrożność

Drugim gościem porannego pasma TVN24 był Marcin Myszkowski, niegdyś organizujący Warszawską Masę Krytyczną.

- W przypadku tego skrzyżowania w pobliżu jest górka, z której zapewne zjeżdżał rowerzysta i dlatego był tak rozpędzony - powiedział Myszkowski. - Na tym filmie wyraźnie widać, że przewodnikiem dla kierowcy był zderzak samochodu jadącego przed nim. A ten samochód też wymusił pierwszeństwo na rowerzyście - dodał.

Również jego zdaniem, choć wina jest ewidentnie po stronie kierowcy, rowerzysta powinien był zachować więcej ostrożności. Ale - według Myszkowskiego - największym problemem jest samo skrzyżowanie i - jak ocenił - błąd osoby, która je projektowała.

- To typowa autostrada w środku miasta pozwalająca osiągnąć samochodem dużą prędkość już na skrzyżowaniu. Porównajmy to choćby z Berlinem, gdzie skrzyżowania są skonstruowane tak, że trzeba przez nie przejechać powoli - mówił Myszkowski.

mś/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • smutny roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2017 21:56 ~smutny roman

  zamknąć obu do puchy.dla przykładu

 • Edison

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2017 00:31 ~Edison

  Podobnie jak rowerzyści często beztrosko dla innych śmigają motocykliści.

 • Korbol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2017 13:48 ~Korbol

  Rowerzyści tak mają.
  Przepisy w nosie!

  Jak wstawię link to się post nie pojawi,
  ale w znanym serwisie z filmami
  wyszukaj
  "
  A rowerem to można
  "

  Moje zdanie na temat ...

 • boski_alvaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2017 12:58 ~boski_alvaro

  Setki razy jechałem prosto na tym samym skrzyżowaniu z tej strony co rowerzysta, tylko że samochodem i co najmniej kilkanaście razy miałbym wypadek, bo skręcający w lewo nie ustępowali mi pierwszeństwa. Skrzyżowanie jest zrobione prawidłowo, rowerzysta jechał prawidłowo (rzadko się zdarza, niestety), a kierowca to po prostu ślepy idiota jakich na tym m.in. skrzyżowaniu spotyka się bardzo często.

 • grzegorz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2017 12:54 ~grzegorz

  cuman~cuman

  Kierujący nie może zachować większej odległości bo skrzyżowanie trzeba jak najszybciej opuścić bo jest duże i można nie zdążyć przed zmianą. trzeba liczyć się z tym że za nim też ktoś jedzie.

  Nie wjeżdża się na skrzyżowanie, jeśli nie ma możliwości jego bezpiecznego opuszczenia.

  Argument że "za nim też ktoś jedzie" jest bez sensu. Zawsze ktoś za kimś jedzie.

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2017 12:39 ~Tadeusz

  swój chłop~swój chłop

  Nie rozumiem tego bezsensownego przywoływania tu określeń "rowerzysta", "kierujący" i implikowania z tego tytułu wszelkich zachowań. Przecież jeden i drugi jest (był) człowiekiem! Siedzenie na siodełku, czy w fotelu samochodu nie zwalnia od myślenia i zawsze trzeba mieć rozsądek. Sam jeżdżę rekreacyjnie rowerem i intensywnie samochodem. Z obu punktów widzenia widzę czasem jak bardzo ludzie nie dbają o swoje bezpieczeństwo, ale niestety ci na rowerach tu przodują. Ja mając doświadczenie za kierownicą samochodu a jadąc na rowerze zawsze ograniczam swoje przywileje, czy pierwszeństwa zanim nie upewnię się, że ktoś w samochodzie zachowa się również rozsądnie. Pierwszeństwo do szpitala, czy na cmentarz mnie nie interesuje.

  Tak naprawdę to obydwaj byli kierującymi pojazdy. I warto podkreślać, że rowerzyści są kierującymi i poruszają się pojazdami, bo to wiąże się z masą obowiązków i odpowiedzialnością, które oni często ignorują.

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2017 12:20 ~abc

  MIRO~MIRO

  moze obowiazkowe oc i karta rowerowa dla rowerowcóf????? wiekszosc to analfabeci w kwestii KRD.

  a skąd wiesz, że ta "większość" nie ma prawa jazdy?

 • TakaTam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2017 12:02 ~TakaTam  Rowerowcy_bez_sensu~Rowerowcy_bez_sensu

  Gęsto pada 'argument' że przed tramem/tirem kierowca na pewno by zwolnił. I TU ROWERCY TKWIĄ W ABSURDZIE:

  TIR/tram jedzie po 1 ustalonym i szeroko odsłoniętym torze, jest duży i oświetlony gdy trzeba.

  Rowerzysta może wjechać pod dowolnym kątem z wielu kierunków, bieg ścieżki poza jezdnią jest nieznany/niewidoczny dla kierowcy, zza słupa, zza pieszych, jest cienki, mały często ubrany nieodblaskowo.

  PRZEPIS POZWALAJĄCY ROWEROM WJAZD Z DOWOLNĄ PRĘDKOŚCIĄ TO PARANOJA. SŁUSZNIE PRZYWOŁYWANY JEST PRZEPIS, ŻE PIESZY NIE MOŻE WBIEGAĆ NA JEZDNIĘ. To samo powinno być dla rowerów - z prędkością max +- pieszego.
  antydebil~antydebil

  Idźmy krok dalej. Niech kierowcy w obrębie skrzyżowań jadą z prędkością max +- pieszego.
  Rowerowcy_nie_czają~Rowerowcy_nie_czają


  Bzdurzysz i kilku kolegów to samo - To jest problem z ogarnięciem przez kierowcę WIELU kierunków jednocześnie. Problemy są także przy znikomych prędkościach samochodu bo człowiek może patrzeć w JEDNĄ STRONĘ, dodatkowo rowerzysta często jest zasłonięty. To po prostu jest niewykonalne przy dużych prędkościach roweru jeśli jest zasłonięty przez obiekty przydrożne.
  Dlatego rowerzysta ma mieć bezwzględne pierwszeństwo ALE PRZY PRĘDKOSCI MAX pieszego.
  Inaczej - po co przepis zakazujący wbiegania ? Niech piesi moga wbiegać tak jak rowerzyści - najlepiej sprintem !  W temacie patrzenia w WIELU kierunkach przez kierowców. Pewnie zaskoczę niektórych, ale to niewykonalne. Jeśli patrzysz w jedną stronę, to nie patrzysz w drugą. Nawet jeśli kierowca uważa i się rozgląda, to i tak na kilka sekund traci z oczu pozostałe kierunki. W normalnych sytuacjach nie ma problemu, bo piesi/rowerzyści poruszają się raczej wolno, ale jak trafi się sprinter, to nie ma szans zareagować na czas.

 • cuman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2017 11:12 ~cuman

  Kierujący nie może zachować większej odległości bo skrzyżowanie trzeba jak najszybciej opuścić bo jest duże i można nie zdążyć przed zmianą. trzeba liczyć się z tym że za nim też ktoś jedzie.

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2017 10:36 ~xyz

  W naszych warunkach klimatycznych rower jest urządzeniem służącym do rekreacji więc nie ma powodów by rowerzysta nie zatrzymał się przed przejazdem przez drogę jeśli nadjeżdża samochód tym bardziej że kosztuje to dużo mniej i jest ekologiczne, szczytem głupoty jest zatrzymanie 30 tonowej ciężarówki by przepuścić rowerzystę.
  [/cytat_2717248]
  Brednia.
  Do pracy jeżdżę tylko rowerem.
  W sezonach 2014/2015 oraz 2015/2016 miałem tylko po 2-3 tygodnie przerwy w zimie (ten sezon był trochę inny, więcej pracy z domu a i pogoda gorsza). Ale na prawdę w zimę sam nie byłem na ulicy. Jeżdzi się lepiej niż przy upale, polecam.

  [/cytat_2717299]

  Wiem, wiem. I smród się za tobą ciągnie w pracy, kiedy spocony posuwasz korytarzem.
  [/cytat_2717415]
  Niektóre firmy mają prysznice, tak dla twojej wiadomości. XXI wiek mamy. Nie każdy bierze kąpiel raz w tygodniu w sobotę, żeby w niedzielę na mszy nie waniać. Takie przyzwyczajenie ludzi ze wsi.....
  [/cytat_2717450]
  Tak tak, oczywiście..
  Jasne. A jak jest 10 rowerzystów w firmie to razem bierzecie prysznic, czy kolejkę społeczna macie? A koszule, niech zgadne, sekretarka prasuje i przywozi. Hehe, wali z tych waszych przepoconych portek i swetrów, więc se daruj te teksty o prysznicach
  [/cytat_2717476]

  hah, wiekszosc firm oferuje teraz prysznice i przebieralnie to raz, odpowiednio zlozona koszula wyglada przyzwoicie, a jesli jest 20-30 (czasem wiecej) rowezystow plus kilka kabin prysznicowych + to ze nigdy nie jest tak ze kazdy przychodzi na jedna godzine do pracy to calosc sie calkiem niezle rozklada w tym sezonie letnim (gdzie jest peak cyklistow) ani razu nie musialem czekac aby sie wykapac wiec oszczedz sobie tych glupich komentarzy
  [/cytat_2717566]

  Pracuję w biurowcu (nowy, kilkuletni), gdzie jest ok. 500-600 pracowników. Na 9 pięter są dwie kabiny prysznicowe. Możesz więc śmiało również darować sobie te komentarze.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Ustawili słupki na środku chodnika. "Piesi przeniosą się na ulicę"

Ustawili słupki na środku chodnika. "Piesi przeniosą się na ulicę"

Dzielnica chciała pozbyć się zaparkowanych na chodnikach samochodów, a pozbyła się z niego... pieszych. A przynajmniej poważnie utrudniła życie tym z... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »