Informacje

26.11.2010 07:18 nowoczesne centrum szkolenia ma być gotowe do 2012 roku

Jednostki specjalne będą się szkolić na Bielanach

SERWISY:

 

Szkolenia dla policyjnych snajperów i jednostek specjalnych wojska. Symulacje katastrof drogowych czy budowlanych oraz ćwiczenia antyterrorystów. Wszystko w jednym miejscu – to wizja nowoczesnego centrum szkolenia służb i cywilów.

Najbliższy taki obiekt jest dopiero w Teksasie. Jeśli wierzyć zapowiedziom Michała Maryniaka, prezesa Związkowego Klubu Strzeleckiego już niebawem, żeby skorzystać z podobnego obiektu nie trzeba będzie jechać aż do USA. Wystarczy, że przyjedziemy na Bielany. Na ulicę Marymoncką.

To właśnie w sąsiedztwie budowanego Mostu Północnego jeszcze przed Euro 2012 ma powstać Centrum Szkoleniowe Strzelectwa, Ratownictwa i Zarządzania Kryzysowego.

Przy Marymonckiej będą organizowane kursy: strzeleckie, paramedyczne czy ratownictwa specjalistycznego. - Każdy będzie mógł pogłębić swoją wiedzę, a jednocześnie zrozumieć cele, procedury i metody działania profesjonalnych służb – tłumaczy prezes klubu.

Nowoczesne strzelnice

Na poziomie -1 znajdą się strzelnice sportowe i szkoleniowe. Będą też sale wykładowe i treningowe. Z tego poziomu przez specjalne przejścia dostaniemy się na powierzchnię - na ogromny plac do symulacji działań w sytuacji kryzysowej.

Kolejne strzelnice i sale wykładowe będą na parterze. Podobnie będzie również na pierwszym piętrze, choć tam będą przeważać głównie sale konferencyjne. W tej części budynku podobnie jak na drugim i trzecim piętrze przewidziana jest część hotelowa.

Symulacje katastrof

Od strony południowej głównego budynku będzie uformowany teren do ćwiczeń grup ratowniczych. Będzie można na nim instalować specjalistyczne aranżacje symulujące wypadki drogowe, kolejowe czy budowlane.

- Ludzie będą mogli obserwować część szkoleń policji, straży pożarnej i ratowników medycznych, a policjanci i ratownicy będą mieli możliwość przekazania wiedzy niezbędnej do prawidłowego zachowania się podczas akcji ratunkowej czy interwencji – tłumaczy swoją wizję prezes klubu.

Tuż obok placu do ćwiczeń będą dwa wysokie pylony z elementami ścian wspinaczkowych.

Koszt całej inwestycji szacowany jest na 30 mln złotych. Pieniądze pochodzić mają z kredytu oraz funduszy unijnych. - Chcemy, żeby prace ruszyły najpóźniej w połowie przyszłego roku - zapowiada Maryniak.

Wszyscy wspierają

Ideę powstania centrum popiera wiele instytucji: Biuro Bezpieczeństwa w Ratuszu, Sztab Generalny Wojska Polskiego czy Ministerstwo Zdrowia.

Koncepcji przychylna jest również policja. Komenda Stołeczna stwierdziła, że obiekt w pełni zaspokoi potrzeby szkoleniowe warszawskich policjantów.

Na strzelnicach funkcjonariusze będą mogli strzelać z borni krótkiej i strzelb gładkolufowych. Szkolić tutaj będą się też snajperzy.

Ale to nie wszystkie możliwości obiektu. - Na terenie Centrum mogą być opracowywane i realizowane programy preselekcji i wstępnego przygotowania kandydatów nawet do jednostek specjalnych wojska – zdradza Maryniak.
Bartłomiej Frymus

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2010 18:17 ~Kuba

  Spokojnie. Jak Prezes Maryniak się za coś weźmie, to bankowo sprawa upadnie. Źle wróżę ZKS-owi. Jak już upadnie, to mi na Legii abonament podniosą...

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2010 08:03 ~Rafał

  Źle się dzieje... Dziękuje za link. Inaczej nie trafił bym na tą h)(&*^. czyli nowy plan.

  ZKS to klub strzelecki. Taka ma tradycje. Rozumiem, że trzeba iść z duchem czasu... Ale nie podążać za wszelką cenę - za pieniędzmi.
  Pan Karol powinien się zająć tą strzelnicą, jeden z ostatnich ludzi starej daty z honorem i zasadami.

 • Bolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2010 23:29 ~Bolek

  Nie jest to dziwne, kasa , kasa, kasa i konsumpcja.
  Będzie Walne Zebranie Klubu to komu się nie podoba propozycja p. Maryniaka niech przyjdzie a i powiadomi innych znajomych członków. Będzie można pogadać na ten temat.

 • Stzelec ZKS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2010 11:51 ~Stzelec ZKS

  Jestem członkiem tego klubu od 8 czy 9 lat już. Tutaj zaczynała swoją karierę m.in. Renata Mauer. Celem nowego prezesa jest stworzenie Spółki, która będzie przynosiła zyski... przede wszystkim jemu. Zmierza to niestety w tym kierunku bo już są usuwani ludzie niewygodni, którzy mają odmienne zdanie od prezesa. Klub (nie prezes!) dostał wysokie odszkodowanie od miasta i to z tych pieniędzy ma to być budowane i to w tym celu powołano tą spółkę.
  Prezes ma zawodników głęboko w poważaniu bo nawet na Finał Pucharu Prezesa nie chciało mu się przyjść... w sumie nie miał po co, bo nie miał z tego kasy przecież.
  Przyłączam się do zdania co do szkoleń dla jednostek specjalnych, że ich tam nie będzie.
  Będzie to strzelnica typowo komercyjna dla bogatych osób i firm szkolących.
  Jest to w tej chwili najtańsza strzelnica w wawie i okolicach.
  Nie stać mnie by strzelać na legii czy warszawiance a gwardię niestety zamykają. Dlatego jestem temu przeciwny.

 • LUSNIA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2010 08:48 ~LUSNIA

  SUPER SPRAWA

 • short

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2010 23:19 ~short

  Gdyby na dachu postawić Jezusa z pistoletem to byłby fajny kościół z miejscem na przyjecie strzeleckich pielgrzymek a znajomi z KGP już na emeryturze jako pasterze mundurowej trzódki zapewnią materialny byt do końca świata.

 • M.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2010 12:19 ~M.

  W tygodniu przychodzi na strzelnicę kilku strzelców dziennie. Nie zmieni się tego przez otworzenie obiektu za 30 mln złotych.

  Prezes Maryniak wydaje kasę, bo to nie jest jego kasa. Obecne zasady korzystania ze strzelnicy są wyjątkowo niejasne a konflikty interesów są na porządku dziennym. Po obaleniu poprzedniej władzy - obecna władza wchodzi w stare tory.

  Nowa spółka z o.o. Centrum ZKS została utworzona bez formalnej zgody Walnego Zebrania Członków ZKS.

  Przede wszystkim w ZKS brakuje porządnego nadzoru.

 • Bolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2010 23:11 ~Bolo

  A po co to komu, nie pies ni wydra. Jest klub sportowy to wyremontujcie go porządnie, tak jest jest w Niemczech - w każdej gminie porządna strzelnica sportowa kryta z elektronicznymi tarczami. Róbcie zawody i szkolcie młodzież. A tak to jakie zawody rozgrywane będą na tych kilku stanowiskach- żadne.
  Ten obiekt ma służyć panu Maryniakowi do robienia kasy a nie do sportu. PROTEST

 • kruk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2010 23:06 ~kruk

  Ciekawe tylko co Pan prezes planuje zrobić z naszym klubem, pewnie tak przy okazji go się pozbędzie. Po co po tajnym obiekcie mają się plątać jacyś tam zawodnicy czy miłośnicy strzelectwa?

 • osoba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2010 17:54 ~osoba

  Obiekt cywilny, otwarty dla wszystkich. Program szkolenia służb specjalnych jest tajny. Żadna szanująca się służba nie skorzysta z takich obiektów. Pytanie - którą służbę będzie stać na poniesienie opłat związanych z korzystaniem z takiego ośrodka. Policja ledwo wiąże koniec z końcem, brak pieniędzy na podstawowe szkolenia. Podobnie wojsko, Straż Graniczna czy inne służby. Komu ten obiekt ma służyć? Kwestia lokalizacji - tragedia. Lepiej zróbcie tam plac zabaw dla dzieci, będzie napewno częściej wykorzystany i z pożytkiem dla społeczeństwa.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »