Informacje

10.01.2018 12:43 ruszyła zbiórka

Jedni składają klocki, inni meble.
Oni chcą złożyć fiński domek

SERWISY:

Aktywiści chcą odbudować spalony fiński domek z Jazdowa. Choć ogień pochłonął prawie cały budynek, wierzą że to możliwe i ruszają ze zbiórką.

Ogień w jednym z domków na Osiedlu Jazdów pojawił się nad ranem, 3 grudnia. Strażacy walczyli z nim przez kilka godzin. Konstrukcja budynku została co prawda zachowana, ale - jak mówi nam Andrzej Kłosowski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego - większa część domku spłonęła.

Inspektorat nie podjął jeszcze decyzji, czy budynek zostanie odbudowany, czy też musi zostać całkiem zburzony. Tak czy owak aktywiści z Jazdowa już mobilizują się, aby zebrać pieniądze na jego odtworzenie.

Jak klocki

- Chcielibyśmy jak najszybciej i jak najwierniej odbudować domek, tak aby stworzyć przestrzeń otwartą dla świata jazzu, projektów rezydencji artystycznych oraz multikulturalnych i wielojęzycznych centrów z biblioteką gier, sceną, studiem nagrań, internetową stacją radiową i miejscem na warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych - wylicza Wojciech Matejko, członek zespołu koordynacyjnego "Otwarty Jazdów".

Ale nie uda się to bez wsparcia, dlatego zorganizowano zbiórkę pieniędzy. Jak przekonują organizatorzy akcji, pomoc potrzebna jest na trzech płaszczyznach: finansowej, rzeczowej i osobowej.

- Z naszych informacji i wiedzy wynika, że jest szansa, żeby spalone części domku zastąpić innymi, które zostały wywiezione z osiedla. Z takimi konstrukcjami jest trochę tak, jak z klockami lego, lub meblami z Ikei - dodaje Matejko.

Zaznacza przy tym, że kilka podobnych budynków, z których można by wykorzystać elementy konstrukcyjne, organizatorzy już zlokalizowali, a właściciele dwóch obiecali oddać je za darmo. - Jeżeli będzie trzeba zburzyć użyjemy tych domków które mamy i z nich w tym samym miejscu, na tych samych fundamentach postawimy podobny domek - zapowiedział organizator zbiórki.

Wydarzenia kulturalne

Ale potrzebne są nie tylko pieniądze. - Moglibyśmy przyjmować elementy konstrukcyjne, drewno, narzędzia, czy na przykład elementy do budowy dachu. Przyda się też wsparcie architekta czy osób, które chociażby mogły pomóc w sprzątaniu terenu, czy samej odbudowie - tłumaczy Matejko.

Członkowie organizacji planują wydarzenia kulturalne, gdzie będzie można wesprzeć inicjatywę. To aukcja Pluszak z Celem w niedzielę 21 stycznia w Otwartej Pracowni Jazdów, koncert Muzyka w Pracowni: gramy dla Jazdów 3/4 - w piątek 26 stycznia oraz - 31 stycznia po zmroku - performance tańca butoh w plenerze.

Osiedle Jazdów

Osiedle domków fińskich ciągnące się po obu stronach ulicy Jazdów to miejsce unikatowe. To kolonia 27 parterowych drewnianych domków jednorodzinnych. Jest ostatnim osiedlem, które powstawały tuż po wojnie w kilku punktach miasta i zachowały się do dziś.

Domki montowano z drewnianych prefabrykatów, które Warszawa dostała w darze od rządu radzieckiego. Do Związku Radzieckiego trafiły w ramach fińskich reparacji wojennych i stąd pochodzi ich popularna nazwa.

W 1945 roku w domkach na Jazdowie mieszkali pracownicy Biura Odbudowy Stolicy. Potem chętnie wprowadzali się do nich artyści, m. in. Maria Czubaszek, Jan Pietrzak, Barbara Wrzesińska, Jonasz Kofta.

kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • drażak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 17:25 ~drażak

  nemesis~nemesis

  na pewno lepiej wesprzeć ten pomysł niż Owsiaka czy Kijowskiego

  Boli cię, że Jerzy Owsiak robi coś dla innych. Zawiść wobec kogoś, kto jest Kimś. Jakie to małe i niskie...

 • Stacho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 17:11 ~Stacho

  nemesis~nemesis

  na pewno lepiej wesprzeć ten pomysł niż Owsiaka czy Kijowskiego


  Jak nie podoba ci się Owsiak to napisz oświadczenie "Ja niżej podpisany nie chcę korzystać ze sprzętu zakupionego przez NFZ,
  na którym naklejono serduszko WOŚP w przypadku jakiejkolwiek potrzeby."

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 16:20 ~nemesis

  na pewno lepiej wesprzeć ten pomysł niż Owsiaka czy Kijowskiego

 • szeroki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 15:36 ~szeroki

  Pokolenie Y. Dorastają a wokoło nie ma nikogo. Ani rodziny ani dzieci. Jakąś namiastkę trzeba sobie stworzyć. Coś robić z beznadziejnie wolnym czasem.

 • ttttt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 14:48 ~ttttt

  Kotek i młotek~Kotek i młotek

  Czy aktywiści nie mogliby się zająć czymś pożytecznym, a nie marnowaniem cudzych pieniędzy ?


  No właśnie: ...aby stworzyć przestrzeń otwartą dla świata jazzu, projektów rezydencji artystycznych oraz multikulturalnych i wielojęzycznych centrów z biblioteką gier, sceną, studiem nagrań, internetową stacją radiową i miejscem na warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych... - ładny bełkot. A moze za WŁASNE pieniądze sie bedziecie drodzy "akywiści" bawić?

 • tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 14:33 ~tom

  A może lepiej tam zrobić coś ogólnodostępnego, a nie domek dla wąskiej grupki aktywistów, biblioteka gier, studio nagrań, scena itp... co to za bujdy?

 • Kotek i młotek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 13:58 ~Kotek i młotek

  Czy aktywiści nie mogliby się zająć czymś pożytecznym, a nie marnowaniem cudzych pieniędzy ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »