Informacje

13.05.2017 07:32 okolice ulicy Muchomora

Jedni chcą budować, inni piknikować. Spór o działki w Konstancinie

SERWISY:

Betonowa zapora blokująca wjazd do Lasu Kabackiego stała się symbolem konfliktu w Konstancinie-Jeziornej. Bohaterów jest tam wielu: właściciele działek, którzy chcą budować oraz zwolennicy rekreacji, którzy na prywatnym terenie jeżdżą rowerami i robią pikniki.

Jadący w majówkę do Lasu Kabackiego od strony Konstancina mogli się natknąć na niecodzienny widok: w poprzek popularnej trasy ktoś ustawił betonową barierę. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, przeszkodę wybudowali właściciele działek przy ulicy Muchomora. Przekonują, że trasa wiedzie przez ich tereny, z których nie mogą korzystać, bo gmina od lat nie potrafi uchwalić miejscowego planu zagospodarowana przestrzennego.

Temat wrócił pod koniec kwietnia, na sesji rady podwarszawskiej miejscowości. A raczej - miał wrócić. Na wniosek radnego Włodzimierza Wojdaka z komitetu "Prawo, Rodzina, Sprawiedliwość" z porządku obrad spadł punkt o rozpatrzeniu uwag do wyłożonego projektu planu. Powód? Radni potrzebują "więcej czasu, by wsłuchać się w głos mieszkańców".

Pierwszą okazję mieli już chwilę później. Jak relacjonuje przewodniczący rady Andrzej Cieślawski (PO), z jednej strony rozległy się oklaski, a z drugiej krzyki.

"Niech będzie osiedle"

Ci, którzy krzyczeli, kilka dni później dali wyraz swemu niezadowoleniu i wystawili betonową barierę. - Chcemy, żeby gmina uchwaliła wreszcie plan dla tego terenu. Ludzie urządzają sobie pikniki na naszych działkach, wyrzucają śmieci, a my dostajemy wezwania i mandaty! - złości się w rozmowie z nami Tomasz Żak, mieszkaniec i właściciel działki na spornym terenie.

Chodzi o działki na południowy-zachód od skrzyżowania ulic Prawdziwka i Muchomora. Wyłożony jesienią plan dopuszcza tam budowę domów jednorodzinnych do 10 metrów wysokości. Ogranicza przy tym gęstość zabudowy do 10 lub 20 procent, a procent powierzchni biologicznie czynnej ustala na poziomie 70 - 75 procent.

Mieszkańcy: nielegalna droga rowerowa

Dziś to jednak całkiem zielony teren, z popularną trasą spacerową i rowerową, którą zresztą - według właścicieli działek - gmina wytyczyła nielegalnie. – Nie pytając nas o zgodę, po żwirku, którym za własne pieniądze utwardziliśmy drogę, przejechali równiarką i wyznaczyli szlak rowerowy – rozkłada ręce Tomasz Żak.

Dodaje, że plan musi być uchwalony i nie można tego przekładać na "święte nigdy".

"Ignorują głos mieszkańców"

Po drugiej stronie betonowej barykady stoją mieszkańcy innych części Konstancina, a także Ursynowa. Oni nie chcą żadnej zabudowy.

"Projekt planu zagospodarowania przestrzennego forsowany przez burmistrza do uchwalenia zakłada budowę osiedla na kilka tysięcy mieszkańców między Lasem Kabackim i Ogrodem Botanicznym, a ul. Pułaskiego przy jednoczesnym kompletnym braku infrastruktury, sieci dróg dojazdowych, szkół, przedszkoli, przestrzeni publicznej, kanalizacji itp." – piszą na internetowym forum.

Punktują, że osiedle zakorkuje tę część miasta. Ich zdaniem, "tysiące samochodów" wjadą od ulicy Prawdziwka i Borowej w Warszawską i zablokują dojazd do Konstancina. Skrzykują się też do protestów.

"Mamy ostatnią szansę, aby tę katastrofę powstrzymać, aby pokazać radnym i burmistrzowi, że nie można bezkarnie i arogancko ignorować głosów mieszkańców sprzeciwiających się wynoszeniu interesu deweloperów i właścicieli gruntów ponad dobro mieszkańców miasta i gminy" – zapowiadają.

"Chcą mieć Konstancin dla siebie"

–Zastrzeżeń od mieszkańców było bardzo dużo – podaje burmistrz Konstancina Kazimierz Jańczuk. I dodaje, że właśnie dlatego opiniowanie planu podzielono na cztery etapy. Uwagi do pierwszego zostały już rozpatrzone. Teraz radni mieli rozpatrzeć nieuwzględnione przez burmistrza uwagi do drugiej części. Ich wnioskodawcy wolą zieleń, a nie zabudowę. Boją się, że przybycie nowych mieszkańców jest równoznaczne z zanieczyszczeniem powietrza i zakorkowaniem ulicy.

Sam burmistrz składnia się do szybkiego uchwalenia planu. - Rada nie ma prawa odrzucać projektów planów. A jeżeli radni to zrobią, wtedy właściciele wystąpią do sądu administracyjnego o unieważnienie uchwały. Przeciwnicy tego planu, którzy nie mieszkają w tym rejonie, chcą mieć Konstancin dla siebie - przewiduje.

Zaprzecza też, że gmina wyznaczała na ulicy Muchomora szlak rowerowy.

Radni do tematu planu miejscowego mają wrócić 17 maja.

kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »