Informacje

20.09.2018 13:49 druga taka decyzja

Jednak Władysława Stasiaka.
Wyrok sądu w sprawie żoliborskiej ulicy

SERWISY:

Nowy patron żoliborskiej ulicy zostaje. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił w czwartek skargę urzędu miasta na zarządzenie zastępcze wojewody mazowieckiego wydane w związku z tak zwaną ustawą dekomunizacyjną. Ulica Władysława Stasiaka nie będzie znów ulicą Krystyny Matysiakówny.

To drugie rozstrzygnięcie sądu administracyjnego oddalające skargę stolicy na takie zarządzenie wojewody. "Zarządzenie wojewody nie narusza prawa i skarga była niezasadna" - wskazała w uzasadnieniu czwartkowego orzeczenia WSA sędzia Iwona Maciejuk.

Dodała, że "w sprawie spełnione zostały przesłanki ustawowe stanowiące podstawę wydania zarządzenia zastępczego przez wojewodę".

"Wojewoda był uprawniony"

WSA wskazał, że w przypadku rozpatrywanej w czwartek zmiany nazwy ulicy, wojewoda Zdzisław Sipiera przed wydaniem zarządzenia zasięgnął opinii IPN.

- W opinii Instytut Pamięci Narodowej stwierdził, że osoba upamiętniona nazwą ulicy propaguje komunizm. Opinia ta wpłynęła do wojewody w dniu, w którym wydał zarządzenie zastępcze - zaznaczył sąd. Dodał, że z materiałów zgromadzonych w tej sprawie wynika, iż "wojewoda był uprawniony do wydania aktu nadzoru".

Dotychczas WSA uwzględnił 47 skarg miasta dotyczących zarządzeń wojewody w sprawie zmian nazw stołecznych ulic. Niemal wszystkie wcześniejsze wyroki dotyczyły zarządzeń wydanych przez wojewodę 9 listopada ub.r.

Tymczasem rozstrzygnięcie czwartkowe oraz wcześniejsze korzystne dla wojewody orzeczenie WSA z czerwca dotyczą zarządzeń zastępczych wydanych 13 grudnia 2017 r. Wówczas wojewoda wydał trzy takie zarządzenia - sprawa trzeciego oczekuje na wyznaczenie terminu w WSA.

48 skarg kasacyjnych

Jak poinformowali w czwartek pełnomocnicy stron - mec. Adam Jaroszyński reprezentujący stołeczny ratusz oraz mec. Sebastian Oraniec reprezentujący wojewodę - we wszystkich poprzednich sprawach trafiły już skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego: 47 wystosowanych przez wojewodę i jedna przez stolicę.

Na razie NSA nie wyznaczył terminu rozpoznania żadnej z tych spraw.

Czwartkowy wyrok - podobnie jak 48 poprzednich - jest nieprawomocny.

PAP/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • duracz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2018 09:51 ~duracz

  Strukturę, skład kierownictwa, cele i zadania oraz pierwsze dokumenty „programowe” opracowywano pod bezpośrednim nadzorem Stalina i Dymitrowa. Szczegółowe dyrektywy dotyczące form i charakteru działalności oraz łączności radiowej zapewnić miały pełne podporządkowanie rozkazom sowieckim.

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2018 23:20 ~Andrzej

  O kim mowa?
  Studiował również na kursie wieczorowo-zaocznym na Wydziale Socjologii Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR, którą ukończył w 1968. Był członkiem Związku Młodzieży Polskiej, a także Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

 • Stary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2018 21:39 ~Stary

  Polska Partia Robotnicza (PPR) – organizacja polityczna stalinowskiej konspiracji na ziemiach polskich. Od roku 1944 na mocy decyzji Stalina główne narzędzie budowy systemu stalinowskiego i sprawowania władzy.

 • ppp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2018 21:24 ~ppp


  Pustaki~Pustaki

  Ciekawe w jaki sposób Matysiakowa propaguje komunizm ? Poprzewracało sie ludziom w pustakach dokumentnie. Pamietam jak całe starsze pokolenie sluchało matysiaków w radiu i z tego co zapamietałem to więcej było tam walki o byt powszedni niz propagandy komunizmu.
  nnn~nnn

  Nawet Wikipedia o niej słyszała, a Ty nie?

  Krystyna Matysiakówna, ps. Krysia (ur. 1922 w Warszawie, zm. 26 lipca 1944 tamże) – działaczka komunistyczna, łączniczka Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej, radiotelegrafistka.

  przy Piotrowiczu czy Kryżym to jak charakterystyka anioła. Tylko nadawała. Nie skazywała, nie oskarżała

 • Matysiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2018 21:01 ~Matysiak

  Była członkinią komunistycznej organizacji Pionier. Na początku 1940 przystąpiła do Towarzystwa Przyjaciół ZSRR.

 • Krysia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2018 20:17 ~Krysia

  Krystyna Matysiakówna, działaczka komunistyczna, łączniczka Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej.

 • nnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2018 17:39 ~nnn

  Pustaki~Pustaki

  Ciekawe w jaki sposób Matysiakowa propaguje komunizm ? Poprzewracało sie ludziom w pustakach dokumentnie. Pamietam jak całe starsze pokolenie sluchało matysiaków w radiu i z tego co zapamietałem to więcej było tam walki o byt powszedni niz propagandy komunizmu.

  Nawet Wikipedia o niej słyszała, a Ty nie?

  Krystyna Matysiakówna, ps. Krysia (ur. 1922 w Warszawie, zm. 26 lipca 1944 tamże) – działaczka komunistyczna, łączniczka Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej, radiotelegrafistka.

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2018 16:08 ~jan

  a co maja zrobić sedziowie gdy w SN powtaje sąd dyscyplinarny z prokuratorami jako sędzimi? muszą się podporzadkować bo inaczej stracą pracę lub zabiora im zarobki. Sędziowie też mają rodziny i kredyty.

 • antyPis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2018 15:52 ~antyPis

  Po rozwaleniu niezależnego sądownictwa przez pisiorstwo, nie można już ufać w sprawiedliwość żadnych wyroków. Jaką mamy pewnosć, że sędziemu przed rozprawą nie dano do zrozumienia,albo wyrok po mysli PiS, albo dyscyplinarka. Czas demokracji w Polsce się skończył.

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2018 15:38 ~Tadeusz

  Czytałem życiorys Krystyny Matysiakówny i jakoś ciężko mi się dopatrywać, gdzie "osoba upamiętniona nazwą ulicy propaguje komunizm", tym bardziej, że nie żyje. Poza tym była wraz z matką torturowana, a następnie została rozstrzelana przez Niemców w 1944 roku.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »