Informacje

15.06.2011 11:20 Wandale niszczą windy

Jedna winda - 102 interwencje

SERWISY:

Zarząd Dróg Miejskich skarży się na wandali, którzy notorycznie niszczą windy znajdujące się między innymi przy kładkach. Wybijane są szyby, wyrywane drzwi. Na rondzie Dmowskiego konserwatorzy interweniowali w tym roku już 102 razy.

- Od początku roku na naprawę niszczonych wind wydaliśmy już 400 tys. zł - żali się Adam Sobieraj, rzecznik ZDM. Za taką kwotę można by kupić na przykład 70 lamp.

Po co?

- Windy niszczone są dla samego niszczenia. Części nie są kradzione, bo tak na prawdę nie można z nimi nic zrobić - podkreśla rzecznik ZDM.

Coraz gorzej

Drogowcy zwracają uwagę, że co roku wzrastają koszty naprawy niszczonych wind. W 2008 roku koszt eksploatacji wyniósł ok. 376 tys., dewastacji ok. 188 tys. Rok później koszt eksploatacji wyniósł ok. 577 tys., dewastacji zaś ok. 470 tys. Rok 2010 przyniósł kolejny rekord. Koszty eksploatacji niemalże zrównały się z kosztami dewastacji - ok. 643 tys. i ok. 603 ts.

W związku z tym, jak informuje ZDM, pieniądze na obsługę urządzeń skończyły się już we wrześniu 2010 r. Dlatego też drogowcy otrzegają, że kompletnie zdewastowane windy nie będą naprawiane i pozostaną nieczynne.

su/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • marek tpsw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2011 13:27 ~marek tpsw

  1. zastosowanie wind a nie podnośników, które można zatrzymać w trakcie jazdy i w których automatycznie zamykają się drzwi (np. pełne metalowe lub z szybą zbrojoną jak w metrze)
  * największym marnotrawstwem pieniędzy było zakupienie i ustawienie nieodpowiednich podnośników (tego się nie robi!)
  2. monitoring
  3. przejścia w poziomie drogi zamiast nad i pod ziemią - to naprawdę nasza moda. W wielu krajach bardziej rozwiniętych nie stosuje się takowych (wiaduktów) - tylko nad autostradami, gdyż nie spełniły oczekiwań (płynność jazdy)
  4. ścieżki rowerowo-wózkowe na skrzyżowaniach zamiast podnośników, nie spełniających swoich zadań
  5. Tam gdzie można - podjazdy do kładek.
  ***
  I tyle. Pozdrawiam ZDM i gratuluję uporu.
  PS najnowszy pomysł z rynnamikładzionymi na schodach - dla osób na wózkach i z wózkami (dziecinnymi) to następny niewypał i wydatek pieniędzy bez sensu.

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 22:27 ~Marek

  Może ktoś w końcu zrozumie, że najlepsze są łagodne podjazdy!!!

 • krzys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 22:06 ~krzys

  JA JESTEM ZA POCHYLNIAMI ONE SIĘ NIE PSUJĄ!! dodatkowo podjeżdżając z wózkiem nie trzeba trzymać ciągle tego pięknego przycisku. Niestety pochylnie są dla wybranych. Jak się popsuje winda żadnej alternatywy co tam trzeba grzać dalej albo zęby zaciskać i dźwigać wózek.

 • Seba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 20:32 ~Seba

  co Wy sapiecie do tej straży miejskiej mi wiele razy pomogli oczywiście trzeba dzwonić nie są wróżkami,ale przecież ja płacę i wymagam,a wychodzi na to,że mało płacicie bo jak na swój stan osobowy i tak się dziwię,że jakoś to ogarniają gdzie policji jest 10 razy więcej i nigdy się o nic nie można doprosić,dodzwonić się cud,a jak już to przekażą na SM.Co do samych wind to MZA mogło wydać na śmieszną ochronę,która ma bardzo ograniczone prawa w składzie cztery patr piesze i dwa samochodowe na dobę oczywiście na całe miasto za 2mln to ZDM nie może

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 18:58 ~Tomek

  Takie tam-
  infrastrukturę windy jako takie mają. Ba, mają nawet kabel łączący z jakimś centrum zgłaszania usterek. Podejrzewam, że jest to jakiś rodzaj łącza telefonicznego. Kamerka ip 500 zł, fotokomórka włączająca obraz z kamerki - np gdy ktoś jest bezpośrednio przy windzie - 100 zł, internet 45zł/miesięcznie, 3 osoby siedzące na zmianę przed włączanymi podczas użytku kamerami, czyli mogącymi obsłużyć setki wind - 12 000 zł/miesięcznie. Przy zainstalowaniu w 20 najbardziej dewastowanych windach: około 30 miesięcy funkcjonowania + cena urządzeń + redukcja ilości czynnych wandali za 400 tysięcy zł. Zamiast tego mamy 6 miesięcy przerywanego funkcjonowania za owe 400 tysięcy + świadomość wandali, iż są zupełnie i całkowicie bezkarni. A co do straży miejskiej - w weekendy redukują działalność - w weekendy jest mniej mandatów więc większość strażników ma wolne. Powinni zmienić nazwę ze straży miejskiej na Ekipa parkingowa - lepiej by odpowiadało zakresowi ich obowiązków.

 • wujekwaldus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 17:50 ~wujekwaldus

  Ale prooooblem, wystarczyło by postawić tam straż miejską ale... upsss. oni potrafią tylko wręczać mandaty a nie pilnować porządku. Banda tchórzy.
  Lepiej wydawać 400 tyś z kieszeni podatników... śmieszna władza.

 • imbryszczenko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 16:56 ~imbryszczenko

  do ~Michał. Niestety pochylni nie da się wszędzie wybudować - ograniczenia gabarytowe. Zgodnie z Dz.U. w sprawie warunków technicznych.... nachylenie maksymalne pochylni wynosi 10% (w przypadku zadaszonych) 8% bez dachu. Jak łatwo obliczyć długość przy różnicy poziomów (tu droga krajowa) skrajnia pionowa ok. 5 m + wysokość konstrukcji wiaduktu 1 m = 6 m dla 8% wynosi 75 m. Dodatkowo bieg pochylni przy dł. powyżej 9 m musi posiadać spocznik o dł. nie mniejszej niż 1,5 m tj. 8 spoczników x 1,5 m = 12m razem 75+12=87m. tak że pokaż mi jak tą pochylnię wpisać w węzeł Modlińska?

 • Takie tam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 16:36 ~Takie tam

  Łatwo Powiedzieć, tylko trudniej to wykonać, Dwie Kamery, do tego infrastruktura do zrobienia, gdzie to teraz przyłączyć - do monitoringu miejskiego czy Dzielnicowego ?? hmmm, Dzielnicowy powie że to nie jego teren i winda, inna dzielnica zrobi to samo, i teraz ZDM się wścieka bo ich na to nie stać, a ktoś to musi zrobić za kilka tyś. a gdzie do tego modernizacja - ktoś kamerę zamalował, ukradli włókno bo myśleli że to miedziucha.

  Może ktoś PRV, łącze Symetryczne, VideoRejestrator i ktoś do obsługi, ha infrastrukturę też trzeba zrobić i sprzęt kupić i drobne elementy do jego zainstalowania.

 • taka prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 16:35 ~taka prawda

  A co wy naiwni myślicie , że jak będą kamery to będzie lepiej? Jakich znowu seriali się naoglądaliście? A kto niby będzie oglądał obraz z tych kamer? A jaki patrol przyjedzie jak jest ich mało? A może myślicie , że sędzia to taka pani Wesołowska a śledztwo wygląda jak w "Kryminalnych"?

 • LOL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 16:26 ~LOL

  pewnie monitoringu nie znają urzędnicy...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »