Informacje

15.05.2014 07:01 17 maja Noc Muzeów

Jedna noc, 234 miejsca.
Muzea, galerie i imprezy

SERWISY:

 

Muzea, instytucje kultury, budynki dyplomatyczne, komenda, galerie a nawet park - wezmą udział w tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie. Już w najbliższą sobotę.

- Od lat wiemy, że Noc Muzeów to zwiedzanie nie tylko muzeów – kryteria uczestnictwa są bardzo pojemne, więc oferta dla mieszkańców także jest bardzo bogata - przekonuje prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Elizeum i ogród

Stara Warszawa odkryje swoje tajemnice podczas wycieczki do Elizeum, staromiejskich piwnic, pałacu Szlankierów czy do Fotoplastykonu. Niezwykły może być także wieczorny spacer z przewodnikiem po Ogrodzie Krasińskich - początek o godz. 19.00 spod bramy głównej (ul. Bohaterów Getta).

Tradycją stołecznej Nocy Muzeów jest wejście do placówek administracji, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Będzie można obejrzeć budynki Sejmu i Senatu, pałac prezydenta RP, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów czy Komendę Główną Policji. Prezydent Warszawy zaprasza także do swego gabinetu w ratuszu.

Otworzą drzwi dawnej drukarni

W budynkach dawnej Drukarni Naukowo-Technicznej przy ul. Mińskiej 65 w postindustrialnych wnętrzach będzie można m.in. oglądać wystawę "25 lat polskich przemian" w kadrze fotoreporterów PAP. Wystawa otwarta zostanie w czerwcu, a podczas Nocy Muzeów będzie ją można oglądać przedpremierowo.

Zorganizowana zostanie także "Uliczka PRL-u", na której zajrzymy do Pewexu, napijemy się wody z ulicznego saturatora, obejrzymy samochody z epoki i zagramy w podwórkowe gry.

Jazz w Arkadach Kubickiego

Podczas Nocy Muzeów do późnych godzin nocnych otwarte będą niemal wszystkie warszawskie muzea - od Narodowego przez Muzeum Fryderyka Chopina, Karykatury, Literatury, Łazienki Królewskie, Sztuki Nowoczesnej, Techniki i Przemysłu po niewielkie, niedawno powstałe Muzeum Ordynariatu Polowego. W Arkadach Kubickiego odbywać się będą koncerty jazzowe i wystawy na temat historii jazzu w Polsce,

Dowództwo Garnizonu Warszawa zaprasza na zwiedzanie wnętrza Grobu Nieznanego Żołnierza, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - na pokaz metod walki z przestępczością.

W Muzeum Historii Żydów Polskich zaplanowano zwiedzanie wystawy "Warszawa Warsze", wykłady, projekcje filmów żydowskich reżyserów a także "Spektakl Muranowski" z udziałem mieszkańców Muranowa.

"Ogórkiem" przez miasto

Noc Muzeów to nie tylko zwiedzanie - organizatorzy przygotowali też wiele imprez terenowych. Już od godziny 11.00 17 maja na placu Defilad odbędzie się pokaz zabytkowych autobusów, które następnie przejadą przez miasto w paradzie.

Aby ułatwić zwiedzającym przemieszczanie się po mieście podczas Nocy Muzeów uruchomionych zostanie 8 specjalnych linii autobusowych obsługiwanych częściowo przez zabytkowe pojazdy. Tego dnia wydłużone też zostaną godziny kursowania najpopularniejszych linii autobusowych i tramwajowych.

W gabinecie komendanta

W poprzednich Nocach Muzeów uczestniczyła stołeczna policja, tym razem zwiedzać będzie można komendę główną. Będzie można wejść do gabinetu komendanta, zapoznać się z umundurowaniem i wyposażeniem polskiej policji na przestrzeni XX wieku, odbędzie się pokaz musztry i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Chętni będą mogli zrobić sobie profesjonalny odcisk własnych linii papilarnych.

O 21.00 pod Mostem Gdańskim od strony Pragi rozpocznie się spacer z pochodniami brzegiem Wisły po łęgach rzeki. Podczas Nocy Muzeów będzie też można zwiedzać Ogród Botaniczny UW.

Zaczęło się w Berlinie

Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Polsce w 2003 roku zorganizował ją jako pierwszy Poznań; warszawska publiczność po raz pierwszy mogła wziąć udział w tym wydarzeniu rok później - w 2004 roku. Polskie edycje Nocy Muzeów odbywają się co roku w weekend w okolicy 18 maja, w tym dniu bowiem obchodzony jest od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Lista zgłoszonych instytucji wraz z mapką dojazdu – autobusowego i rowerowego – będzie dostępna w formie kieszonkowego informatora. Pełny program z atrakcjami i wydarzeniami towarzyszącymi zgłoszonymi przez uczestników zostanie udostępniony na specjalnie przygotowanej stronie internetowej.

W ubiegłym roku w warszawskiej edycji wzięło udział ponad 200 instytucji - muzea, galerie, placówki kulturalne, związki wyznaniowe i parafie, instytucje administracji publicznej i samorządowej, policja, wojsko, teatry, kluby oraz wiele innych. W ramach stołecznej Nocy Muzeów placówki te odwiedziło blisko 200 tys. osób.

Jak wyglądały poprzednie edycje w Warszawie?


PAP/b/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2014 21:57 ~marcin

  Byłem i zwiedziłem. Noc minęła bardzo fajnie, tym bardziej, że po wizycie w muzeum poszliśmy do naszego ulubionego klubu Klubo na Czackiego. I tam dopiero się zaczęła dobra imprezka :) Świetna zabawa i fajne dziewczyny to to co w imprezkach lubimy najbardziej, a wtedy impreza była przednia :) W następny weekend na pewno znowu tam pójdziemy ;)

 • ono

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2014 15:24 ~ono

  a posiada ktos nocleg na niedziele ze by sie kimnac i zwiedzac stolice dalej w niedziele?????

 • klik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2014 15:11 ~klik


  SEBBAXSEBBAX

  -ewx - nie chodzi o brak pieniędzy na wejściówkę do muzeum - bardziej jest to brak chęci - w momencie jeśli jest to zorganizowana większa impreza człowiek się sam zmotywuje aby wziąść w niej udział.
  stefan~stefan


  ze co zrobic? : )


  bo udział trzeba braść ;)

 • Pracownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2014 09:31 ~Pracownik  ewx~ewx

  (...) pieniązki (...)
  Rrrrrrrrrrrr~Rrrrrrrrrrrr


  O matko, jak ja nienawidzę tego zdrobnienia O_o

  Cała mentalna bieda się wylewa z tego jednego słowa..
  Drobne~Drobne

  Zdrabniamy, ponieważ większość Polaków zarabia nie pieniądze, tylko pieniążki :)


  Niech zmienią pracę.

 • Stefan Telefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2014 08:19 ~Stefan Telefan

  I jak zwykle co roku okazuje się, że Polacy to miłośnicy kultury... raz do roku, bo w innych terminach trzeba zapłacić za wejście parę złotych... jesteśmy koneserami darmowej rozrywki! W mojej opinii warto jest jednak odwiedzać muzea w inne dni... co z tego, że parę groszy płaci się za wejście... jak kogoś coś interesuje to nie są wielkie pieniądze, a przynajmniej można spokojnie zwiedzać i oglądać eksponaty, a nie przemaszerować przez muzeum jak w pochodzie 1 majowym... to nie ma kompletnie sensu... no chyba, że ktoś chce się licytować wśród znajomych... ile zwiedziłeś, bo ja 6... 15 minut na każde! Żenada

 • olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2014 17:36 ~olek

  Płacicie cały rok na to dziadostwo - muzea, teatry.. podatki, a potem szczęśliwi jesteście po odstaniu kilku godzin, że mogliście wejść za darmo. Żenada.

 • Marycha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2014 17:11 ~Marycha

  Kracho~Kracho

  Rok temu wraz ze znajomymi chciałem trochę pozwiedzać tych muzeów. Wybraliśmy fabrykę czekolady Wedla na Pradze. Zajeżdżamy na miejsce a tam kolejka na połowę Zielenieckiej, bite 3 godziny stania. Zrezygnowaliśmy. Potem opcja zwiedzania Stadionu X-lecia (aktualnie Narodowego). Tam się połowicznie udało. Weszliśmy jedynm wejściem, przeszliśmy po przekątnej płytę główną i wyszliśmy drugim wyjściem. Była jakaś kolejka do bardziej szczegółowego zwiedzania, ale była na tyle duża, że ją odpuściliśmy. Co dalej? Niech będzie Fotoplastikon przy Jerozolimskich. Była tam jakaś wystawa związana z erotyzmem. Kolejka nie wydała się zbyt duża. Czekamy godzinę i otrzymujemy informację że wkrótce będą zamykać i jest spora szansa że się nie dostaniemy. Tu też spasowaliśmy.
  W tym roku tego błędu nie popełnię. Są ciekawsze zajęcia niż stanie w wielogodzinnych kolejkach i spacerowanie od kolejki do kolejki.

  Podobnie było ze mną przy zwiedzaniu Pałacu Prezydenckiego ( Ale nie w Nocy Muzeów ). Przyjechałam w południe, bo słyszałam, że tam duże kolejki. No i stoję, stoję, stoję.... i tak dwie godziny minęły. Kiedy dochodziłam już do bramy, wyszedł do nas pan BORowik i powiedział, że zaraz zamykają i szlus. Obejrzałam w końcu Pałac, ale jakieś dwa lata później.

 • ciotka_klotka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2014 17:04 ~ciotka_klotka

  PolakMały~PolakMały

  Moje prywatne zdanie:
  Musiałbym mieć nieźle zryty berat, nasrane we łbie lub sieczkę zamiast muzgu, aby po nocy chodzić do muzeów itp...


  No i raczej masz, skoro robisz aż dwa błądy w jednym krótkim zdaniu.

 • Zarobki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2014 17:03 ~Zarobki

  warszawianka~warszawianka

  Jestem warszawianką z dziada pradziada i zarabiam 700zł na mies- nie zarabiam nawet najniższej śr krajowej(1600,-) więc nie stac mnie na bilet

  Pewnie przerwałaś edukację w III-ej klasie podstawówki ?

 • Tak pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2014 17:00 ~Tak pytam

  PolakMały~PolakMały

  Moje prywatne zdanie:
  Musiałbym mieć nieźle zryty berat, nasrane we łbie lub sieczkę zamiast muzgu, aby po nocy chodzić do muzeów itp...

  Sieczkę zamiast CZEGO ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »