Informacje

24.03.2015 16:32 Samochodowe Veturilo od 2016 roku?

"Jeden taki samochód może zastąpić nawet do 10 prywatnych"

SERWISY:

W przyszłym roku może ruszyć miejski systemem wypożyczania samochodów - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego. Na początku mieszkańcy stolicy mieliby do dyspozycji 500 samochodów niskoemisyjnych. Niezbędna jest jeszcze decyzja rady miasta.

- Zwróciliśmy się już do radnych o zmianę statutu ZTM. Chcemy wprowadzić do niego więcej zadań związanych ze zmianą organizacji ruchu rowerowego, a także dotyczących carsharingu - powiedział na konferencji Łukasz Puchalski z ZTM.

I dodał: - Chcemy wystartować wprowadzając od 500 do 600 samochodów niskoemisyjnych. Liczymy, że w centrum Warszawy pomoże to uwolnić sporą przestrzeń, w tej chwili zajętą przez samochody osobowe.

Jak tłumaczą władze ZTM, początkowo do dyspozycji użytkowników byłyby samochody produkowane w oparciu o najnowsze normy emisji spalin. W kolejnych etapach mogłyby zostać wprowadzane także samochody elektryczne.

Jeśli rada zdecyduje się powierzyć to zadanie ZTM, następnym krokiem - być może już w II kwartale tego roku - będzie ogłoszenie postępowania koncesyjnego na operatora. Po wyborze, system mógłby ruszyć w 2016.

Większy wybór

- Carsharing to system współdzielonego użytkowania samochodów, organizowany przez operatora lub kilku operatorów. Uzupełnia istniejącą sieć transportu publicznego, pozwala okazjonalnie korzystać z samochodu w przypadku, kiedy transport publiczny albo rower nie wystarczają - tłumaczył na konferencji Tamas Dombi z ZTM.

Jak podkreślił, zagraniczne przykłady wskazują, że wprowadzenie carsharingu ułatwia mieszkańcom miasta podjęcie decyzji o rezygnacji z posiadania własnego auta. - Jeden taki samochód jest w stanie zastąpić od czterech nawet do 10 samochodów prywatnych. Dlatego doskonale wpisuje się w strategię zrównoważonej mobilności - dodał.

Samochody na buspasy

- Użytkownicy systemu nie będą musieli martwić się o serwis, wymianę opon ani parkowanie w strefie płatnego parkowania. Będą mogli korzystać z wydzielonych miejsc parkingowych, wjeżdżać na ulice z ograniczonym ruchem oraz poruszać się buspasami. Wszystko po to, by przekonać warszawiaków do przesiadki z własnego auta na wspólne - powiedział Dombi.

Jak zapowiada ZTM, preferowany będzie system swobodny, czyli z możliwością odstawiania samochodu w dowolnym miejscu, bez wyznaczonych stacji. Użytkownicy lokalizowaliby pojazdy za pomocą aplikacji w telefonie.

Opłata obejmowałaby wszystkie koszty użytkowania pojazdów (ubezpieczenie, serwis, paliwo itp.).

PAP/ep

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dsa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2015 23:05 ~dsa

  Zołza~Zołza

  A dajcie je od razu na ścieżki rowerowe

  Po to je przecież budowali, Hanka z pełnonocnikiem pod rękę :)

 • sen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2015 23:04 ~sen

  Jadę sobie do pracy, wychodzę każdego dnia o innej godzinie, a samochodu nie ma! A ja mam przywiezione papiery, zakupy, buty na zmianę... i tacham to wszystko autobusem.... drugiego dnia wsiadam sobie do SWOJEGO wygodnego, czyściutkiego samochodu i myslę. "Żony i samochodu się nie pożycza"...!

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2015 23:02 ~waw

  Dziewica orleańska~Dziewica orleańska

  Czy bez prawka będzie można pośmigać tymi autami?
  Mam kartę rowerową - znam przepisy.


  A ja cukier w kostkach, i też znam różne przepisy!

 • hfsvbjkkl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2015 21:47 ~hfsvbjkkl

  W szwajcari moze tak. W polsce nie. To sie nie sprawdzi zmarnotrawienie poblicznych pieniedzy. Dajcie ulge w podatku lub akcyzie przy zakupie przez osoby prywatne takiego plus mozliwosc jazdy buspasem.

 • u22z9

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2015 17:17 ~u22z9  rozsądny~rozsądny

  Czy oni do reszty zgłupieli? Komu to potrzebne? Następna niepotrzebna zabawka po Veturilo, metrze, tramwajach dwustronnych i darmowej wodzie! A my za to płacimy.
  wuwu~wuwu

  już widzę jak za to płacisz krzykaczu, a z veturilo i metra ludzie korzystają i oni za to płacą, a z samochodu ja skorzystam bardzo chętnie i sam za to zapłacę. wychodzi z takich komentarzy mentalność mocno skarzona komuną, która nagle zniknęła a wy nadal nierozumiecie co się dookoła dzieje i nie ogarniacie rzeczywistości
  dex~dex

  Veturilo kosztuje miasto (czyli nas z podatków) ok 2 milionów rocznie. Czy warto tyle wydawać na rowery? Moim zdaniem nie...


  Nie przesadzaj. Ktoś z tej kasy jest zadowolony. Z samochodowego biznesu też ktoś będzie miał swoją działkę. I dlatego sie to kręci. Robienie biznesu na rowerach z pieniędzy miasta: najlepszy z możliwych interesów. Tylko kupony odcinać.

 • huters

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2015 17:09 ~huters

  Może dobre rozwiązanie dla niektórych, ale nie dla mnie, bo do takiego małego samochodzika się nie zmieszczę. Mam auto dobrane do swoich gabarytów. Ale na pewno łatwiej takim pudełeczkiem się przeciskać po mieście. Mieszkam w Śródmieściu i wiem jak tu się jeździ.

 • yggdrasil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2015 15:06 ~yggdrasil

  Johan~Johan

  Był ktoś w Paryżu?? Widział?? Te"samochody" to najgorsze rzęchy! Wyglądają jak złom na ulicy!!

  To tak jak większość samochodów, jaka jeździ po warszawskich drogach. A w każdym z nich siedzi prawdziwy Qbica - miszcz długiej prostej!

 • Yogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2015 14:34 ~Yogi

  500 nowych samochodów w centrum z pewnością wpłynie na ograniczenie korków i zwiększenie ilości miejsc parkingowych

 • sum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2015 14:04 ~sum

  qwerty~qwerty

  Od razu wprowadzć samochody elektryczne - postawić taki wymóg w przetargu.
  Nie iść na łatwiznę.
  W drugim najbardziej zanieczyszczonym mieście Europy.

  Ech, durny twój nick, jakby kot przespacerował się po klawiaturze i napaskudził. I durna twoja wypowiedź. Warszawa jest na dalekim miejscu wśród państw Europejskich, jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza.

 • sum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2015 14:02 ~sum

  qwerty~qwerty

  Od razu wprowadzć samochody elektryczne - postawić taki wymóg w przetargu.
  Nie iść na łatwiznę.
  W drugim najbardziej zanieczyszczonym mieście Europy.

  Ech, durny twój nick, jakby kot przespacerował się po klawiaturze i napaskudził. I durna twoja wypowiedź. Warszawa jest na dalekim miejscu wśród państw Europoejskich, jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »