Informacje

23.10.2017 13:08 Kamery na skuterze i dronie

Jechaliśmy obwodnicą Marek.
Drugi odcinek wciąż w budowie

SERWISY:


Jeden odcinek na ukończeniu, ale drugi złapał poważne opóźnienie. Drogowcy nie mają złudzeń, że firma Salini nie zakończy prac do końca października. Kamery tvnwarszawa.pl sprawdziły z ziemi i powietrza poziom zaawansowania prac na obwodnicy Marek.

Inwestycja podzielono na dwa odcinki. Pierwszy - od węzła Marki do węzła Kobyłka - realizuje Salini w konsorcjum z polskim Pribexem. Drugi - do węzła Radzymin do trasy S8 - wykonuje konsorcjum z Astaldi jako liderem. Nasze kamery uchwyciły postęp prac na obu.

Astaldi prawie skończyło

Trzy pasy gładkiego asfaltu, wymalowane pasy, ustawione barierki, ekrany, latarnie. Nasi reporterzy podkreślają, że ta droga, za która odpowiadała firma Astaldi, jest właściwie gotowy.

- Trasa, którą przejechałem wygląda na skończoną, trwają ostatnie prace wzdłuż ekranów dźwiękochłonnych - mówi Lech Marcinczak, który pokonał około 7-kilometrowy odcinek na skuterze.

Rzecznik Astaldi Mateusz Witczyński potwierdza, że główny ciąg obwodnicy, czyli trasa szybkiego ruchu, jest ukończony.

Salini dalej pracuje

Wygodny przejazd kończy się nagle barierami za węzłem Kobyłka (patrząc od strony Warszawy). Uniemożliwiają dostanie się na teren budowy drugiego odcinka, gdzie prace prowadzi Salini. Dalej mogliśmy obserwować postęp prac z powietrza - budowa jest rozgrzebana, najmniej zaawansowana na wiadukcie w Kobyłce, gdzie brakuje nawet zjazdów.

Jak już informowaliśmy, inwestycja miała być gotowa zaraz po wakacjach, ale złapała opóźnienie i na jej otwarcie trzeba poczekać do drugiej połowy października. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, przekonywała, że wcześniejsze otwarcie jest niemożliwe między innymi ze względu na złe warunki atmosferyczne.

Możliwe kary umowne

- Na odcinku, gdzie wykonawcą jest konsorcjum Salini prace mają zakończyć się do 28 października. Jednak w naszej ocenie ten termin jest mało realny do dotrzymania. Szacujemy, że roboty mogą zakończyć się w drugiej połowie listopada. Konsorcjum zgłosiło do nas roszczenia o wydłużenie czasu zakończenia pac. Jeżeli wniosek wykonawcy uznamy za niezasadny, to będziemy wyciągać konsekwencje, czyli nakładać kary umowne - mówi nam Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziały Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nie udało nam się skontaktować z wykonawcą tego fragmentu.

Jak pisała "Gazeta Stołeczna", latem szef GDDKiA na Mazowszu Marian Gołoś twierdził, że firmy miały problemy z dostawą kruszywa, a minister infrastruktury Andrzej Adamczyk miał pretensje do włoskiej firmy Salini. Jej partnerem jest Pribex, którym kieruje Hanna Pniewska. Gdy była szefową Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych, jej firma dzieliła się kontraktami z Warszawskim Przedsiębiorstwem Robót Drogowych. "Stołeczna" przypomina, że prezydent Lech Kaczyński obwiniał je o zmowę. MPRD wówczas przekraczało terminy chociażby na budowie estakady i ronda przy Galerii Mokotów. Uchylało się od napraw gwarancyjnych. Wreszcie w 2007 roku firma zbankrutowała.

Kłopotliwe połączenie z S8

W momencie, w którym nową obwodnicą pojadą samochody przez pierwsze trzy tygodnie ruch odbywać się będzie po jednej jezdni. Dlaczego?

- Za węzłem Radzymin obwodnica Marek będzie musiała zostać połączona z S8. Te prace potrwają przez około trzy tygodnie. W tym czasie trasa S8 zostanie wyłączona z ruchu na wysokości obwodnicy Marek, a ruch przerzucony właśnie na jedną jezdnię nowej trasy - tłumaczy Witczyński.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2017 12:35 ~zenek

  dziwi mnie że warszawa nie ma obwodnicy, cały ruch ze wschodu na zachód pójdzie teraz przez środek miasta, od wyszkowa do trasy toruńskiej i dalej do a2 na poznań lub s8 na wrocław, albo 7 na kraków. Po co ten tłok w środku miasta spowodowany przez tranzyt?

 • set

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2017 11:30 ~set

  Opóźnienie z budowie obwodnicy Marek to raczej zakończenie wiosna 2018 r. - i głównie to brak nadzoru GDDKiA która niczego się nie nauczyło - a PIS taka samo nieudolnie nadzoruje budowę dróg jak poprzednicy - i co ważne niedoróbki widać już teraz - więc zapewne po oddaniu zaczną się naprawy gwarancyjne i remonty

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2017 01:29 ~Nick

  wawiak54~wawiak54

  Mało przejrzyście mówi ten Pan, to szum informacyjny. I do tego ten wiejski tembr głosu i brak płynności dyskwalifikuje Go jako rzecznika kogokolwiek.


  Ooo, nasz słynna warszawska kulturwa wyszła... Ma facet trochę dziwną emisję głosu, ale może to po chorobie (pokazują go od dawna i kiedyś chyba takiej nie miał).

 • Jim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2017 13:53 ~Jim

  Pamiętam, jak nie było mostu północnego, i też dało się pryejechać mostem grota

 • ikarus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2017 19:52 ~ikarus

  Czy TVN warszawa może ustalić co jest robione aby poprawić przepustowość nie tak "dawno" otwartej nowej trasy toruńskiej (tuneli - pięknych, mostu Grota). Faktycznie jak puszczą obwodnice Marek to wszystko się tylko przesunie o kilka kilometrów. Kto to projektował i czy nie przewidział takiego natężenia ruchu? Ja rozumiem nowa trasa mija 10 lat i zaczyna się korkować, przybyło samochodów ale ta trasa została otwarta i od razu były korki. Czyli coś tu nie zagrało tak jak powinno być.

 • Adamo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2017 11:41 ~Adamo

  Mieszkam niedaleko i widzę zaawansowanie prac. Dla mnie realny termin to bliżej nieokreślona pierwsza połowa 2018 roku.

 • WWL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2017 10:52 ~WWL

  HEHEH ... BĘDZIE SIĘ KORKOWAĆ OD KONOTOPY DO WYSZKOWA ...

 • krecik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2017 10:28 ~krecik

  Marek~Marek

  Oby oddali to jak najpóźniej. Przez to że most grota jest zwalony koncertowo - w jednym miejscu mamy zwężenie z 3 do 2 pasów to w stronę Warszawy będą już od połowy tej obwodnicy. Cały ruch z Białegostoku zatrzyma się właśnie na tym moście.

  Dokładnie.
  Zastanawiam się, gdzie korek będzie się zaczynał, dzisiaj ruch blokowąły Marki, po remoncie moim zdaniem standardem stanie sie korek zaczynający się od CH Targówek. A budowy, które moga rozkorkować ten kawałek drogi oddalają sie - wylotówka przez Bemowo na Gdańsk (mniejszy potok z wisłostrady) oraz WOW na pewno nie będę realizowane przez najbliższe 5 lat :-(

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2017 08:37 ~Marek

  Oby oddali to jak najpóźniej. Przez to że most grota jest zwalony koncertowo - w jednym miejscu mamy zwężenie z 3 do 2 pasów to w stronę Warszawy będą już od połowy tej obwodnicy. Cały ruch z Białegostoku zatrzyma się właśnie na tym moście.

 • wawiak54

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2017 08:10 ~wawiak54

  Mało przejrzyście mówi ten Pan, to szum informacyjny. I do tego ten wiejski tembr głosu i brak płynności dyskwalifikuje Go jako rzecznika kogokolwiek.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »