Informacje

21.05.2017 17:35 PO RAZ TRZECI

Jazz, tango i klasyka literatury.
Święto w kolonii Wawelberga

SERWISY:

Koncerty, recitale, a na koniec pokaz tanga - w taki sposób już po raz 3. świętowano w kolonii Wawelberga przy ulicy Górczewskiej 15. Głównym celem wydarzenia było przypomnienie warszawiakom postaci Hipolita Wawelberga, który 119 lat temu dał robotnikom wolskich fabryk nowoczesne mieszkania za grosze.

- W tym roku chcemy przypomnieć Hipolita Wawelberga, jako mecenasa polskiej literatury i kultury. Chcemy pokazać dzieła literackie, jakie wydawał, a które sprzedawał poniżej kosztów produkcji. Żeby każdego obywatela było stać na kupno książki - powiedział Andrzej Chybowski lider Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga.

Chybowski wymienił między innymi Trylogię Sienkiewicza, "Pana Tadeusza" Mickiewicza, czy dzieła Orzeszkowej lub Prusa. - Dzięki niemu (Wawelbergowi - red.) powstało też dzieło Orzeszkowej które zostało stworzone na 25-lecie jej twórczości - dodał lider stowarzyszenia.

Recitale, tango i malowanie muralu

Podczas niedzielnego święta można było posłuchać fragmentów wydanych przez Wawelberga książek i jego korespondencji z zaprzyjaźnionymi pisarzami. Na pamiątkę można było zabrać do domu specjalną zakładkę do książki z logiem Kolonii.

Na koniec argentyńskie tango zatańczyli Anna Iberszer (tancerka i aktorka, znana m.in. z serialu "Ranczo") i Piotr Woźniak (tancerz i choreograf).

W niedzielę, podczas imprezy w kolonii, powstał mural Wawelbergów. - Chcemy przypomnieć też postać Ludwiki Wawelberg która po śmierci męża kontynuowała jego dzieła, a także realizowała wiele projektów dla kobiet które znajdowały się w trudnej sytuacji. Warto przypominać o kobietach, których jest tak mało w polskiej historii. Dlatego na tym muralu bardzo ważną postacią jest Ludwika Wawelberg - podsumował Chybowski.

md/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »