Informacje

08.10.2013 19:37 Samorządowy projekt ustawy ws. janosikowego

Janosikowe nie większe niż 400 mln zł? Projekt ustawy w Sejmie

Przygotowany przez samorządowców projekt zmian w przepisach o janosikowym trafił do sejmowych komisji - poinformował we wtorek Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Projekt zakłada, że w 2014 r. maksymalna wpłata nie przekroczyłaby 400 mln zł.

W komunikacie podano, że przedstawiciele samorządów oraz inicjator akcji Stop janosikowe złożyli wniosek o zwołanie wspólnego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki

Regionalnej oraz Komisji Finansów Publicznych. Zdaniem autorów projektu, jeśli prace nad przedstawionymi propozycjami rozpoczną się pilnie, zmiany mogłyby być uwzględnione w projekcie budżetu państwa na przyszły rok.

- Ten projekt stworzony jest na bazie projektu zmian, jakie wypracowała w zeszłym roku specjalna podkomisja sejmowa, ale są w nim również pewne zmiany, które idą w kierunku dalszego złagodzenia wpłat - poinformował skarbnik województwa mazowieckiego Marek Miesztalski.

- Jeśli będzie wola przewodniczących, komisje podejmą prace nad zmianami. Od woli politycznej zależy również, czy propozycje zostaną przez komisje przyjęte jeszcze w listopadzie tego roku - dodał.

Przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Dariusz Rosati (PO) powiedział PAP, że na razie decyzja w tej sprawie nie zapadła, bowiem dokument formalnie nie trafił jeszcze na jego biurko. - Doceniam wagę sprawy. Jak tylko otrzymam dokumenty podejmę decyzję - zapewnił Rosati.

Przewodniczący komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Piotr Zgorzelski (PSL) wskazał, że połączone komisje finansów i samorządu odrzuciły sprawozdanie podkomisji, które jest bazą projektu samorządowców. Zapowiedział, że będzie się starał, aby w piątkowym głosowaniu w Sejmie posłowie mogli zdecydować o powrocie do prac nad tym projektem.

W przyszłym roku nie więcej niż 400 mln złotych ?

Projekt przewiduje przede wszystkim korekty wskaźników, od których ostatecznie zależy wysokość janosikowego płaconego przez gminy, powiaty i województwa.Przewidziano zapisy, które zapewniałyby ciągłość finansowania zadań wykonywanych przez samorządy.

Zaproponowano, aby w 2014 r. żaden z samorządów nie wpłacił na rzecz janosikowego więcej niż 400 mln zł. Natomiast pozostałą kwotę (jeśli wyliczone janosikowe byłoby wyższe) samorządy musiałyby spłacić do końca czerwca 2024 r.

Projekt przygotował zespół wyłoniony pod koniec września br. po spotkaniu przedstawicieli mazowieckich samorządów płacących janosikowe. W skład zespołu weszli: skarbnik województwa Marek Miesztalski, inicjator akcji Stop janosikowe Rafał Szczepański, starosta legionowski Jan Grabiec i skarbnik m.st. Warszawy Mirosław Czekaj.

Problemy Mazowsza

Janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów. Z powodu niższych od planowanych dochodów (o ok. 350 mln zł), głównie z CIT, województwo mazowieckie ma problem z zapłatą ostatnich rat janosikowego. Aby wywiązać się z obowiązku wpłaty janosikowego, województwo mazowieckie potrzebuje 220 mln zł.

Skarbnik Mazowsza jeszcze kilka tygodni temu ostrzegał, że Mazowsze może zaniechać płacenia janosikowego:

 

PAP/pc//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • EdwarsS57

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 09:30 ~EdwarsS57

  PYTAM~PYTAM

  Maja rząd, prezydenta, władze w stolicy oraz większość w sejmie i nie są w stanie zmienić JEDNEJ ustawy przez półtorej kadencji. I jak tu popierać ludzi którzy widza tylko czubek własnego nosa?!


  Do tego referendum potrzebne żeby coś zmienić.

 • MarianX28

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 09:28 ~MarianX28

  "Zaproponowano, aby w 2014 r. żaden z samorządów nie wpłacił na rzecz janosikowego więcej niż 400 mln zł. Natomiast pozostałą kwotę (jeśli wyliczone janosikowe byłoby wyższe) samorządy musiałyby spłacić do końca czerwca 2024 r."

  Co to wogle za pomysł żeby ktoś miał spłacać niezrealizowaną pomoc dla biedniejszego? Czy janosikowe to pomoc czy zwykły obowiązkowy haracz? Jak sami nie macie pieniędzy to spłacacie bezdomnemu na rogu to co moglibyście mu dać do kapelusza jakbyście je mieli?

  TOTALNA BZDURA

 • Greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 08:28 ~Greg

  Za rok wybory samorządowe więc będziemy pamiętać o obietnicach

 • PYTAM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 07:40 ~PYTAM

  Maja rząd, prezydenta, władze w stolicy oraz większość w sejmie i nie są w stanie zmienić JEDNEJ ustawy przez półtorej kadencji. I jak tu popierać ludzi którzy widza tylko czubek własnego nosa?!

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 07:30 Anty PiS

  Skoro Warszawa ma 2 miliony mieszkańców, to jakim prawem mam dawać na pasożytów 200 złotych?

 • xcv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 01:43 ~xcv

  kolego a czy kaczyński kiedykolwiek wspomnial o janosikowym?ano nie podobnie jak ktokolwiek z pisu
  ale szum robią o hgw

 • Karo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 00:45 ~Karo

  this~this

  "Korzyści" z tego referendum są takie, że przed referendum Władze przyspieszą niektóre ustawy i inwestycje (całe szczęście). Szkoda, że nie na co dzień tylko dopiero przed referendum. Faktycznie sporo się inwestuje w Warszawie, ale bardzo zapuszczona i źle, NIEFACHOWO prowadzona jest polityka kultury wyższej w stolicy oraz nie dba się o zabytki! Wiele historycznych dzielnic jest bardzo zapuszczonych.


  Po części się zgadzam po części nie. Warszawa to miasto które chłonie każde pieniądze. I niestety kultura wyższa - nie jest opłacalna. Niewiele miast na świecie stać na takie dotowanie kultury jakiego byśmy oczekiwali. Proszę uwierzyć, że Warszawa i tak ma się świetnie, jeśli mówimy o rewitalizacji zabytków czy generalnie o poprawie wyglądu miasta. Nie można mieć wszystkiego na raz, czego większość ludzi biegnących w niedzielę na głosowanie nie rozumie i nigdy nie zrozumie. Również cieszę się, że chociaż przed referendum pewne sprawy zostały "popchnięte".

 • this

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 22:30 ~this

  "Korzyści" z tego referendum są takie, że przed referendum Władze przyspieszą niektóre ustawy i inwestycje (całe szczęście). Szkoda, że nie na co dzień tylko dopiero przed referendum. Faktycznie sporo się inwestuje w Warszawie, ale bardzo zapuszczona i źle, NIEFACHOWO prowadzona jest polityka kultury wyższej w stolicy oraz nie dba się o zabytki! Wiele historycznych dzielnic jest bardzo zapuszczonych.

 • Bieda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 20:25 ~Bieda

  Struzik będzie miał mniej na wycieczki zagraniczne.

 • prawdaczasuprawdaekranuprawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 20:01 ~prawdaczas…

  A pani HGW prezydent miasta, vce przewodnicząca partii rządzącej... etc, etc nie potrafi swoich kolegów zmotywować do tego by socjalistyczne Janosikowe zlikwidować.
  Ale dlaczego ?
  Bo to słoje /fizycznie i mentalnie/, które nie zamierzają odłączać strumyka kasy z Mazowsza i Warszawy do swoich Pierdziszewów Dolnych i Górnych. 2000

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »