Informacje

17.09.2013 15:28 wracają stare propozycje

Janosikowe na nowych zasadach. Wyciągną z kosza obywatelski projekt?

SERWISY:

Za dwa lata janosikowe ma być naliczane według nowych zasad. Jakich? Na razie nie wiadomo, ale jest szansa, że rząd uwzględni obywatelski projekt ustawy, który rok temu przepadł w Sejmie. Kancelaria premiera zwróciła się już o udostępnienie tamtego dokumentu.

W poniedziałek premier Donald Tusk zapowiedział, że dzisiejszy mechanizm janosikowego jest przestarzały i nie odpowiada rzeczywistości. - Jestem przekonany, że w 2015 r. janosikowe w tym kształcie przestanie istnieć – stwierdził Tusk. - Będziemy szukali takiego sposobu, aby zminimalizować zagrożenie dla słabszych, czyli znaleźć w 2015 r. środki w budżecie, żeby wyrównać im straty, ale jednocześnie odciążyć od janosikowego takie podmioty, jak niektóre miasta śląskie, Warszawa czy Mazowsze - dodał.

Tusk zapowiedział, że nad zmianami w janosikowym będą pracować ministrowie: finansów Jacek Rostowski, administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz szef kancelarii premiera Jacek Cichocki.

Pomoże projekt obywatelski?

Według informacji radia RMF FM za podstawę może posłużyć obywatelski projekt ustawy, pod którym podpisało się 157 tysięcy osób (m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz).

W Sejmie są dwa projekty ustaw dotyczące janosikowego: obywatelski i przygotowany przez komisję samorządu terytorialnego. W lipcu ubiegłego roku połączone komisje samorządu terytorialnego i komisja finansów publicznych przygotowały sprawozdanie, w którym rekomendowały odrzucenie obu projektów. Obecnie sprawozdanie czeka na rozpatrzenie przez Sejm.

- Kilka tygodni temu kancelaria premiera poprzez urząd miasta zwróciła się do nas o udostępnienie naszego projektu. Niezwłocznie go przesłaliśmy – mówi tvnwarszawa.pl Rafał Szczepański z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Stop Janosikowe.

- Tak potwierdzam, kancelaria zapozna się z projektem obywatelskim – powiedziała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Małgorzata Woźniak z Kancelarii Premiera.

I dodała:  - Przed nami dużo pracy. Przede wszystkim jakakolwiek nowa propozycja odnośnie mechanizmu janosikowego musi być poprzedzona wieloma analizami i konsultacjami. Te prace trwają – zapewnia Woźniak.

"To gotowa ustawa"

Projekt obywatelski przewiduje wprowadzenie progów ostrożnościowych (25 proc.). Powyżej pewnego pułapu nie będzie można ściągać janosikowego. Ponadto komitet proponował wprowadzenie współczynników korygujących liczbę mieszkańców dużych miast uwzględniając, że w Warszawie mieszkańców jest znacznie więcej, niż płacących podatki.

- Nasz projekt nikogo nie krzywdzi. Janosikowe będzie dalej płacone, jednak w mniejszej kwocie. Część rekompensaty przejmie skarb państwa, jednak będzie to nieduża kwota. Warto podkreślić, że nasz projekt to tak naprawdę gotowa ustawa. Dokument został już przepracowany w podkomisji sejmowej i wyliczeń ministerstwa finansów – precyzuje Szczepański.

Mazowsze zapłaci tyle, ile ma

Janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów. Spośród województw jedynym płatnikiem netto janosikowego jest województwo mazowieckie. W tym roku ma oddać ze swoich dochodów 661 mln zł w miesięcznych ratach w wysokości ok. 55 mln zł. Z powodu niższych od planowanych dochodów (o ok. 350 mln zł), głównie z CIT, województwo mazowieckie nie ma z czego płacić janosikowego. Ostatnie raty daniny samorząd zapłacił z kredytu w wysokości 200 mln zł.

Do 15 września region miał zapłacić kolejne 55 mln złotych. Wpłaci jednak 127 tys. 318 zł 48 gr. - Tyle, ile mamy, zapłacimy - powiedział Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

W piątek Sejm przyjął ustawę budżetową z poprawką otwierającą Mazowszu drogę do pożyczki z budżetu państwa. Jest musi ona uzyskać jeszcze akceptację Senatu i prezydenta. Dopiero później samorząd będzie mógł starać się o pożyczkę.

MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO O JANOSIKOWYM:

TAK SKARBNIK MAZOWSZA MÓWIŁ O PROBLEMACH TYDZIEŃ TEMU:

bf/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • obiektywny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2013 16:31 ~obiektywny

  wszyscy pracujący za czasów niechcianej komuny musieli płacić FOS na rzecz warszawy która została zniszczona dzięki pewnemu generałowi który miałmanię wielkości iwysłał na pewną śmierć200000 ludzi zkijami ikamieniami w ręce a w najlepszym wypadku butelką benzyny.tak krytykowany rydz śmigłymiąl dodyspozycji takie i tyle wojska na ile go było stąc ai tak dużo uratował ewakuując je do rumuni kiedy ni widziałsensu dalszej walki

 • Nikoś Dyzma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2013 09:36 ~Nikoś Dyzma

  Gdy zostanę prezydentem, to przydzielę wszystkim rentę
  Zbudujemy jeszcze jeden nowy dom.
  Zbudujemy autostrady, polskie drogi i układy,
  Będzie praca dla was i dla waszych żon.

  Tak się w życiu już układa, że wygrywa ten, kto głupio gada
  I tak zwany imidż ma
  Toteż bzdury obiecuje, słowem zwodzi i maluje,
  Kto najpiękniej pod publikę gra, tak jak ja.

  Gdy zostanę prezydentem, to każdemu podam rękę.
  W trzy miesiące zbudujemy w Polsce raj
  I powrócą PeGeEry i furmanki i rowery.
  W kalendarzu będzie tylko miesiąc maj.

  Ludzie bajek są spragnieni, chłopi, kupcy, biznesmeni,
  Gospodynie, wojsko oraz także ja.
  Cóż tu można dodać więcej, kłamać, to tylko w piosence
  Możesz, bo to jest umowna gra, taka gra.

  Gdy zostanę prezydentem, to przydzielę wszystkim rentę..

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 21:38 ~mmm

  Podobno gdyby nie "janosikowe", to część gmin by zbankrutowała.
  To niech bankrutuje. Po co ich tyle? Żeby PSL miał gdzie zatrudniać?

  Ja wiem, że te grube miliardy będą wydane o wiele efektywniej w dużych miastach (nie tylko Warszawa) niż na wsi.

 • Aslo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 20:04 ~Aslo  jut~jut


  Warszawa w janosikowym już dawno spłaciła dług Twoich rodziców czy tam dziadków. Poza tym gdyby nie stolica to pewnie nie miałbyś gdzie teraz dorabiać, więc teraz nie smęć.


  Aslo~Aslo


  Po drugie to coś Ci się chyba pomyliło otóż to dzięki temu że reszta Polaków wybrała sobie Warszawy na stolicę jest tutaj praca, gdyby nie charakter stołeczny tego miasto to nie różniłoby się ono wiele od Radomia czy Rzeszowa...
  marcinch78~marcinch78


  Powwiedz mi kiedy i gdzie wybrali sobie Warszawe na stolice,w referendum jakimś czy co?


  Widzę że logiczne myślenie nie jest Twoją mocną stroną więc Ci wytłumaczę. Otóż Warszawa nie wygrała statusu stolicy w żadnym referendum, konkursie anie też nie zdobyła uprzywilejowanej pozycji za pomocą siły. Nie istniała nigdy armia warszawska która narzuciłaby swoją wole reszcie Polaków. Ergo skoro Warszawa zdobyła siłą ani w otwartych wyborach statusu stolicy to znaczy że ma ten status dzięki milczącej zgodzie reszty obywateli. No i przede wszystkim to STOLICA JEST DLA KRAJU, nie kraj dla stolicy...

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 16:42 ~lol

  ~Aslo, twierdzisz że władza komunistyczna (może Twoja rodzina bo nie moja), tak ambitnie napychała własne kieszenie, że wszyscy Warszawiacy mają teraz płacić reszcie kraju bo tam jest bieda?
  "Jeszcze dużo zostało.." jesteś hipokrytą który uważa, że coś się należy bo tak! Myśląc w tym kierunku upomnijmy się o Inflanty bo nam się należy!
  problem biedniejszych rejonów kraju nie leży w Warszawie a w źle dysponowanym budżecie.. ludzie nie mają na czynsz a stawia się fontanny czy wymienia chodniki.. pytam po co? lepiej by było zainwestować te same środki w rozwój przemysłu, podpisać umowę z wielką zagraniczną spółką (patrz na Łódź i Della) ludzie będą mieć prace to bedą wydawać kasie, wtedy gmina postawi sobie fontannę..

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 15:46 kubat

  To jakaś niezrozumiała paranoja dla przeciętnego człowieka. Jaki jest sens w zaciąganiu długów przez bogatszych by utrzymywać biedniejszych ??? To biedniejsi widocznie nie potrafią zaciągnąć kredytu i właśnie z tego powodu są biedni. No ale wówczas musieli by spłacać kredyt razem z odsetkami. Każdy by chciał być takim biedniejszym, któremu kasa kapie z nieba /czytaj budżetu państwa/, czyli od nas wszystkich.

 • Fidel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 14:21 ~Fidel

  Kiedy na konto Miasta Stołecznego Warszawy wpłyną odpowiednie pieniądze za blokowanie dróg, dewastacje terenów zielonych, zniszczone witryny, straty kupców, zniszczone drogi i chodniki, zaśmiecanie i za to wszysto co zrobili demonstranci z pod znaku "chwała hutnikom, górnikom, zwionzkowcom i innym ...om."? chWAŁA wam za to.

 • Wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 13:08 ~Wars

  Warszawiak~Warszawiak

  Zdaje że słoiki zapominają że dzięki tej darmowej pracy dostawali potem mieszkania w warszawie. Tak zostały zasiedlone odbudowane dzielnice, Muranów, MDM itp. Więc przestańcie jątrzyć że robili wszystko za darmo.

  święta prawda, tak było

 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 08:31 ~www

  Najwyższa pora, bo to jakaś głupota wspierać biednych samemu popadając w długi. Tym bardziej, że ci biedni szastają później pieniędzmi budując aquaparki, z których miejscowi nie korzystają, bo ich nie stać albo budowanie lotnisk, bo włodarze chorują na wielkość- patrz Radom i Gdynia, a tuż obok są lotniska.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 08:16 ~Warszawiak

  Zdaje że słoiki zapominają że dzięki tej darmowej pracy dostawali potem mieszkania w warszawie. Tak zostały zasiedlone odbudowane dzielnice, Muranów, MDM itp. Więc przestańcie jątrzyć że robili wszystko za darmo.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »