Informacje

16.09.2013 13:42 decyzja zarządu województwa mazowieckiego

Janosikowe: "Mazowsze zapłaci tyle, ile ma"

SERWISY:


Zarząd województwa mazowieckiego zdecydował, że nie zapłaci całej wrześniowej raty janosikowego, a jedynie zaliczkę. - Jednocześnie podjął decyzję o wystąpienie do ministerstwa finansów z wnioskiem o zaniechanie poboru całej pozostałej do końca roku kwoty oraz zaniechanie poboru 300 mln zł w przyszłym roku - poinformował urząd marszałkowski.

Po posiedzeniu zarządu władze województwa ogłosiły swoją decyzję: Mazowsze zapłaci tylko tyle, ile ma – 127 tys. zł. To jedynie zaliczka, a dalsze regulowanie wpłat będzie uzależnione od wpływów z podatków.

Zabraknie pieniędzy

"Zaciąganie kolejnych kredytów, w sytuacji, kiedy nie ma pewności, że region otrzyma warunkową pożyczkę z budżetu państwa, grozi przekroczeniem pod koniec roku dopuszczalnego zadłużenia, co grozi dyscypliną finansów publicznych. Nie będziemy bowiem mieli z czego jej spłacić" - poinformowała Marta Milewska, rzeczniczka urzędu marszałkowskiego. "Dodatkowo, jeśli pożyczka nie zostanie udzielona, a zarząd zapłaci dziś kolejną ratę, może to oznaczać, że za miesiąc zabraknie pieniędzy dla teatrów, muzeów i szkół" - dodaje.

I podkreśla, że realny koszt „janosikowego” to nie wskazane 661 mln zł, ale nawet o ponad 112 mln zł więcej. Tyle mają wynosić koszty kredytów i ewentualnych pożyczek. – Wystąpimy także o zaniechanie poboru 300 mln zł na przyszły rok, bo już dziś wiemy, że takiej kwoty w 2014 r. nam zabraknie. Bez pozytywnej decyzji ministerstwa nie jest możliwe stworzenie budżetu na przyszły rok i wieloletniego planu finansowego do 2030 r. ani też wystąpienie o pożyczkę do budżetu państwa. Bez tych zmian nie będzie można bowiem zaplanować jej spłaty – wyjaśnił marszałek województwa Adam Struzik.

W piątek sejm przyjął ustawę budżetową z poprawką otwierającą Mazowszu drogę do pożyczki z budżetu państwa. Musi ona uzyskać jeszcze akceptację senatu, prezydenta i Dopiero później samorząd będzie mógł starać się o pożyczkę. Mazowsze może otrzymać 220 mln zł, ale oddać musiałoby więcej.

"Konieczna zmiana"

Władze Mazowsze twierdzą, że w tym roku wysokość „janosikowego” zabiera sporą część dochodów z podatku CIT (w tej chwili to już ponad 48 proc.), które spadają. Podkreślają też, że Mazowsze nie ma na bieżące wydatki, a musi co miesiąc wpłacić 55 mln zł. To rata naliczona na podstawie dochodów sprzed dwóch lat. „Konieczna jest więc zmiana algorytmu i ustanowienie progu bezpieczeństwa na poziomie 25 proc., który nie pozwoliłby doprowadzać do sytuacji takich, jak tegoroczna” – twierdzi rzeczniczka urzędu.

Sprawę janosikowego skomentował też w poniedziałek premier. - Z całą pewnością dzisiejszy mechanizm janosikowego jest przestarzały i nie odpowiada rzeczywistości. Jestem przekonany, że w 2015 r. janosikowe w tym kształcie przestanie istnieć - powiedział Donald Tusk. - Będziemy szukali takiego sposobu, aby zminimalizować zagrożenie dla słabszych, czyli znaleźć w 2015 r. środki w budżecie, żeby wyrównać im straty, ale jednocześnie odciążyć od janosikowego takie podmioty, jak niektóre miasta śląskie, Warszawa czy Mazowsze - dodał. Czytaj więcej na ten temat.

TAK SKARBNIK MAZOWSZA MÓWIŁ O PROBLEMACH TYDZIEŃ TEMU:


ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • george61

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 17:13 george61

  Jeśli Mazowsze nie chce płacić janosikowego znaczy to jest samowystarczalne i może istnieć bez pozostałych regionów polski.Jest dobry krok w kierunku powstania księstwa warszawskiego.Podobnie mogą powstać ks:śląskie,gdańskie,poznańskie.Myślę że istnienie takiego kraju jak Polska dobiega końca.Być może p.Struzik i HGW nie wiedzą o tym że broniąc swej skóry i stanowisk dezintegrują RP.

 • a po co mi taka stolyca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2013 12:48 ~a po co mi…

  Tylko Prezydent i Sejm w W-wie, Senat w Krakowie, a reszta ministerstw i instytucji państwowych (w tym komisje, NIK-i, Instytuty rządowe, itp. twory) w miastach wojewódzkich w całym kraju.
  Jak z W-wy zniknie ze 200 tys. urzędników, że średnia ponad 10 tys. na osobę, to i reszta kraju zacznie się rozwijać, a za 5 lat problem janosikowego będzie niewielki i będzie dotyczył np. oddawania części pieniędzy przez W-wę dla np. Szydłowca.
  200 tys. urzędników to ze 200 tys. innych osób żyjących z utrzymania państwowych instytucji.
  Jedno takie ministerstwo to masa osób w nim zatrudnionych i drugie tyle żyjących z utrzymania, zaopatrzenia takiej instytucji: pracownicy ochrony, firmy sprzątające, technicy, hydraulicy, elektrycy, informatycy, hurtownie biurowe, papiernicze, firmy cateringowe, hurtownie spożywcze, okoliczne sklepy, parkingi, itd.

  Reszta Polski może żyć bez Warszawy i kto wie czy nie lepiej bez niej i armii urzędników i pompowanych tam podatków, za to Warszawa bez reszty kraju padła by nie tylko z głodu po tygodniu. Stolica to armia biurokratów żyjących z podatków i tysiące firm i instytucji nic nie wytwarzających, to głównie siedziby firm, agencje reklamowe, PR, stacje radiowe, telewizyjne, tysiace ochroniarzy tych firm, masa obiektów na które łoży cały kraj, a korzystają głównie mieszkańcy W-wy.

 • wwkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2013 09:08 ~wwkk

  i bardzo dobrze że nie zapłacili!

  ...nie mamy takich pieniędzy i co nam zrobicie:-)!

 • babina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2013 08:42 ~babina

  Chciałabym wiedzieć na co dokładnie idzie janosikowe płacone przez Warszawę i inne duże miasta. Dokładnie - na co. Czy na poprawę infrastruktury biedniejszych miast, czy też na samochody urzędnicze, czy też premie i trzynastki dla gminnych urzędników. Myślę, że gdyby policzyć , Warszawa i inne miasta już dawno zapłaciły swoją daninę reszcie kraju za pomoc sprzed 60 lat. Wszystkim przyjezdnym, niezadowolonych z pracy w Warszawie życzę trochę pokory. Mieszkacie w tym mieście więc przestańcie na nie pluć.

 • stan53

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2013 08:34 stan53

  Czy zadłużonego Polaka obowiązuje takie samo prawo -zapłace tylko tyle ile mam na koncie-To Oni takie prawo wprowadzili!!!dziś obudzili sie z reka w nocniku (jak zawsze)

 • Pod_Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2013 08:15 ~Pod_Warszawiak

  A ja zaproponuję Panu Marszałkowi, Pani Prezydent, Prezydentom i Burmistrzom Warszawy i powiatów ościennych zmowę kadrową dotyczącą osób zatrudnionych w podległych im urzędach. Wszyscy pracownicy powinni płacić podatki na terenie powiatu w którym pracują, dopuszczam przejazd z powiatu sąsiedniego, lub nawet jeden dalej, pod warunkiem codziennego dojeżdżania, a nie mieszkania obok pracy. Nie pasuje, dziękujemy fachowcowi z "Koziej Wólki".
  Wiecie ile kasy przybyłoby w Warszawie i okolicznych powiatach? Co drugi urzędnik płaci podatki w "Koziej Wólce".
  Ja wielokrotnie szukając pracy odbiłem się od stwierdzenia że nie mieszkam w Warszawie i nie było ważne, że mieszkam 12 km od Pałacu Kultury, jak rzucę kamień, trafię w Warszawę, że się tu (w Warszawie) urodziłem, wychowałem, uczyłem, że z takiego Ursynowa mają dalej do centrum niż ja. Nie, pan nie mieszkasz w Warszawie, a takich nie zatrudniamy, więc może i urzędnicy choć zapłacą podatki w Warszawie, tam gdzie pracują, albo wrócą do "Koziej Wólki".

 • Ryjeq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2013 23:09 ~Ryjeq

  Większośc osób wypowiadających się na forum można nazwać po prostu złodziejami. Nie dość, że nie płacą podatków w mieście, z którego kożystają, pracują to jeszcze żądają żeby dać kasę na ich biedniejsze miejscowości. A kogo obchodzi, że płacicie dużą kasę za wynajem mieszkania. Nie podoba się to wynocha! Po co tu przyjeżdżaliście, skoro tutaj jest źle. Ale skoro już przyjechaliście, to zachowujcie się uczciwie...

 • żegnam czule

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2013 21:36 ~żegnam czule

  Podatnick~Podatnick

  Nie zamierzam trollowac (ale i tak pewnie mnie o to ktos posadzi). Mieszkam w Wawie od 5 lat. Place kupe kasy za wynajem mieszkania, bo na swoje i tak mnie nie stac. Ale ja nie o tym. Wiecie dlaczego place podatki dla "moich" Starachowic? Bo wkurza mnie to, ze podatki placone tutaj sa konsumowane na takie bzdury jak stadion Legii czy swiatynia opatrznosci na Wilanowie, remonty Dzwigowej (rok po roku, wiem co pisze mieszkam na Ursusie). Po co pieniadz ma byc przejadany tutaj, skoro efektowniej wykorzystaja go w Starachowicach. Ja jestem fair wzgledem panstwa - PLACE PODATKI. TAK, PLACE. I ciesze sie, ze oddam czesc z nich do miasta, w ktorym chodzilem do szkoly i sie wychowywalem.


  Kolejny pasożyt, który jest dumny z tego, że żeruje na cudzej pracy. Dobrze Ci? Tylko uważaj, żeby Cię ktoś stąd nie wyhuśtał, słoiku.

 • japa kapciu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2013 21:34 ~japa kapciu

  Słoik~Słoik

  Płacić i nie marudzić.


  Wracaj na stanowisko pracy. Bo Cię zwolnią w tym call center za 3 sekundy spóźnienia.

 • jan pierwszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2013 21:05 jan pierwszy

  .... tak właśnie wygląda ,,równość" podmiotów wobec fiskusa, mazowsze zapłaci tyle ile ma, przedsiębiorca zapłaci tyle ile mu wyszło z deklaracji za dany miesiąc, a fiskusowi zwisa czy przedsiębiorca ma czy nie ma, jest jeszcze komornik, zajęcie konta i inne ,,sposoby".

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »