Informacje

27.04.2014 17:19 Warszawiacy kanonizację przyjęli oklaskami

Jan Paweł II i Jan XXIII świętymi. "Wydarzenie na skalę tysiąclecia"

SERWISY:


Oklaskami przyjęli kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII wierni obserwujący transmisję mszy św. z Rzymu na pl. Piłsudskiego oraz przed Świątynią Opatrzności Bożej. W obu miejscach zebrało się w sumie kilka tysięcy osób.

Pierwsi wierni pojawili się na placu Piłsudskiego już o 9 rano. W godzinie, w chwili rozpoczęcia uroczystości w Watykanie, na warszawskim placu było już tysięcy osób. Zgromadzili się, by obejrzeć transmisję kanonizacji.

Bili brawo

Przed rozpoczęciem transmisji na pl. Piłsudskiego warszawski biskup pomocniczy Rafał Markowski i dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Norbert Szczepański złożyli przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec taki sam, jaki złożył tam papież w 1979 r.. Transmisje mszy św. kanonizacyjnej można tu oglądać na dwóch telebimach.

Wśród wiernych uczestniczących w obu uroczystościach jest wiele osób starszych oraz rodzin z dziećmi. Powiewają flagi polskie i papieskie. Wierni zgromadzeni na pl. Piłsudskiego ogłoszenie papieży świętymi przyjęli brawami.

- Uroczystości na placu Piłsudskiego zakończyły się ok. godz. 12.50, a wierni zaczęli się rozchodzić - powiedział przed godz. 13 Robert Opas z biura prasowego stołecznej policji.

O GODZ. 10.15 PAPIEŻ FRANCISZEK OGŁOSIŁ JANA PAWŁA II ŚWIĘTYM
Msza w Świątyni Opatrzności

O godz. 9 rozpoczęła się też msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej. Część osób zrezygnowała z udziału w eucharystii, by zająć najlepsze miejsca przed telebimem, gdzie można było oglądać transmisję uroczystości kanonizacyjnych z Rzymu. Wśród wiernych, którzy przyszli na poranną mszę, było wiele osób starszych oraz rodzin z dziećmi. Udział wzięli także harcerze i osoby zakonne.

- Dzisiejsze wydarzenie jest wydarzeniem epokowym, być może nawet na skalę tysiąclecia. Myślę, że zostanie ono zapamiętane przez następne pokolenia, a my mamy radość w nich uczestniczyć - powiedział PAP pan Krzysztof, który przyszedł do Świątyni Opatrzności Bożej wraz z żoną i trójką dzieci.

Około godziny 12:30 ruszył pokaz filmów poświęconych papieżowi Polakowi. Na telebimach wyświetlane były filmy "Pielgrzym", "Wujek", "Szukałem Was". Można też było zobaczyć, co do tej pory zostało zrobione w Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego.

Otworzyli Panteon Wielkich Polaków

Rodziny z dziećmi mogły wziąć udział w grze "Wszyscy jedziemy do Rzymu". Jej uczestnicy wyruszą w podróż "ciuchcią papieską" do symbolicznego Rzymu; tam zobaczą labirynt, w którym będą mogli poznać wymiary świętości Jana Pawła II. Główne motywy to modlitwa, praca, człowiek i świat.

O godz. 13.30 mszę dziękczynną za kanonizację papieży odprawił w Panteonie Wielkich Polaków - dolnej części Świątyni Opatrzności Bożej - biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Józef Górzyński. W homilii podkreślił, że Janowi Pawłowi II bardzo zależało, "żeby przekazać myśl o świętości, czyli o Bogu, który jest wśród nas".

- Święty jest tylko Bóg. Jeśli święci są wśród nas, to znaczy, że Bóg jest obecny w tych ludziach - tłumaczył hierarcha.

Panteon został otwarty dla zwiedzających około godz. 15, po mszy dziękczynnej. Jak powiedział PAP Kazimierz Przeszowski, zajmujący się tam zwiedzającymi, od tego czasu Panteon zwiedziło kilkadziesiąt grup liczących po około 30 osób.

Pani Agata z Warszawy, która uczestniczyła w uroczystościach, powiedziała PAP, że przybyła do Świątyni Opatrzności Bożej, aby podziękować za papieża Polaka. - Świątynia Opatrzności Bożej wydaje się dobrym miejscem do tego, bo to był papież Opatrzności - powiedziała i dodała, że Panteon Wielkich Polaków to szczególne miejsce pamięci. - To miejsce tworzenia historii, to jest coś, co tworzymy dla następnych pokoleń - mówiła.

Koncert w Archikatedrze

Msza dziękczynna odbyła się również na Woli. O godzinie 15 wierni zgromadzili się u zbiegu ulic Deotymy i Górczewskiej przy figurze Jezusa Miłosiernego. Po mszy zaplanowano koncert papieski.

O godzinie 18 w Józefowie odbyła się msza św., po niej koncert "Santo Subito, Santo Sicuro - Jan Paweł II i Jego droga do świętości"  w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego w Łodzi, Warszawskiej Opery Kameralnej i scen warszawskich

Wieczorem, o godz. 20 w Archikatedrze św. Jana odbył się koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II "Do Źródła" - muzyka cerkiewna, średniowieczna, z elementami gospel i chorału gregoriańskiego będzie przeplatana cytatami biblijnymi.

O KANONIZACJI CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL

SPRAWDŹ UTRUDNIENIA W KOMUNIKACJI.

W stolicy, papież jeszcze jako ksiądz, biskup i później kardynał zatrzymywał się w klasztorze sióstr urszulanek na Powiślu:

Zdjęcie na stronie głównej: PAP/Leszek Szymański

PAP,bf//ec/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tajniki ortografii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2014 14:26 ~Tajniki ortografii

  olek~olek

  Daleko mi do poparcia Kosciola jako instytucji, wiara u mnie tez nie jest nadwyraz mocna, ale jakim to trzeba byc malym, prostym i tepym czlowiekiem zeby to choc na chwile nie zadumac sie nad wielkoscia naszego Sw. JP2... mieszkam na wilanowie i czesciej mi blokuja trase biegacze niz kosciol... nie uskarzam sie. Jak bym byla tak obuzona na to jak czesc z Was to bym sie wyniolsa na puste pole... czemu tego nie zrobicie? Mieszkacie w spolecznosci i jakis min. Zdrowego rozsadku nalezaloby wykazac... no ale nie... bo sa ludzie tak mali i prosci ze az szkoda gadac....

  Nigdzie się nie będziemy wynosić, bo byliśmy to pierwsi, zanim nawet zaczęto myśleć o budowie osiedla Wilanów. Jak już koniecznie chcesz nam zrobić dobrze, to sama się wynieś na puste pole, uprzednio poćwiczywszy pisownię słowa " Oburzać ".

 • Albor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2014 13:14 ~Albor

  Dość już tej egzaltacji.
  Chwała wielkiemu Polakowi i koniec pieśni. To czy jest świętym czy błogosławionym niczego nie zmienia.

  Zachowujecie się jakby to wydarzenie nas Polaków czyniło lepszymi.
  Za chwilę znowu będziecie patrzeć na siebie wilkiem. Kibole dalej bedą się zarzynać nożami, chamstwo dalej będzie rządzić na ulicach, a psy na forach będą ujadać i kąsać...

 • rEwolucjonista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2014 13:13 ~rEwolucjonista

  wwl~wwl

  Co tam tysiąclecia. Milionlecia !

  A nie od stworzenia świata?

 • Burzylibyśmy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2014 13:10 ~Burzylibyśmy

  Twoją cenną, choć zbyt emocjonalną wypowiedź, czytałoby się dużo lepiej, gdybyś pamiętała o użyciu polskich znaków i słowniku ortograficznym. Poza tym, nie mieszka się "na Wilanowie", tylko "w Wilanowie". Przypuszczam, że chodzi Ci raczej o osiedle Miasteczko Wilanów, zwane też Lemingradem, a nie o Wilanów jako taki.

 • wwl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2014 09:28 ~wwl

  Co tam tysiąclecia. Milionlecia !

 • Ateusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2014 08:43 ~Ateusz  Katamaran~Katamaran

  Jak długo i namiętnie by nie ujadali przeciwnicy Świętego Jana Pawła II, nic nie zmieni faktu, że był on Największym, Najwspanialszym Polakiem w dziejach naszego państwa. Temu, kto tego nie widzi, nie docenia, należy tylko współczuć i modlić się za nich o ich nawrócenie. Bóg im na pewno przebaczy.


  Ateusz~Ateusz

  Nie przesadzajmy. A jeśli chodzi o nawrócenie - dzięki, nie skorzystam.
  nik~nik

  To nie przesada. Na świecie albo słyszeli o Wałęsie albo o Janie Pawle II, z tym że o Wałęsie słyszało mniej. O Tobie nikt nie słyszał. Twoja sprawa czy się nawracasz czy nie, nikogo to nie obchodzi. W Kościele jest wystarczająco dużo wyznawców.

  Jeżeli ktoś i nachalnie proponuje, że będzie się za mnie modlił, abym się nawrócił, to mu uprzejmie odpowiadam, że dziękuję. To czysta uprzejmość , nieprawdaż ?

 • Kanonizacja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2014 08:39 ~Kanonizacja

  tst~tst

  No to od jutra katolicy moga znow nienawidzic wszystkich jezdzic po pijaku oszukiwac bliznich. Teraz w lepszym humorze bo jest santo subito.

  A biskupi mogą sobie jeszcze powiększyć swoje pałace. Bo SUBITO.

 • Radost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2014 08:37 ~Radost  pasazer~pasazer

  Czy wszyscy co krzyczeli ile to PLN kosztowała tęcza na Zbawiciela wyliczają teraz do grosika ile idzie kasy na tą szopkę?
  Tęcza na Piłsudskiego~Tęcza na Piłsudskiego

  Nie porównuj rzeczy nieporównywalnych.
  jbkjgvbmv~jbkjgvbmv

  no własnie tęcza lepsza

  A bo ja wiem ?

 • Bródno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2014 08:35 ~Bródno

  Radek~Radek

  Jak będzie teraz z nazwami ulic w miastach? Czy Al. Jana Pawła II zostanie przemianowana na Al. Św. Jana Pawła II? Jeśli tak to szykuje się niezła akcja wymiany tablic na budynkach, drogowskazów miejskiego systemu informacji i dowodów osobistych...

  Pamiętam, jak ulica św. Wincentego na Bródnie została w ramach laicyzacji przemianowana na Wincentego. A teraz to działa w drugą stronę ?

 • Sanctissimo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2014 08:33 ~Sanctissimo

  ttt~ttt

  jedno z przykazań mówi, Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. A tu co się dzieje

  A kto są ci cudzy bogowie ? Bo widzę tylko dwóch świętych starszych panów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »