Informacje

13.01.2019 13:28 oskarżony w związku z reprywatyzacją

Jakub R. opuścił areszt. "Sąd przyjął poręczenie hipoteczne"

SERWISY:

Były wiceszef stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami, oskarżony w związku z aferą reprywatyzacyjną Jakub R. w piątek wyszedł z aresztu. Sąd przyjął poręczenie hipoteczne, zastosował zakaz opuszczania kraju i dozór policji - poinformował obrońca Jakuba R. adwokat Artur Pietryka.

Pietryka powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że w piątek sąd przyjął poręczenie w formie hipoteki na nieruchomości. - Jak już jest przyjęte poręczenie, to przesyła się dokumenty do aresztu i wtedy areszt nie może przetrzymywać (zatrzymanego - red.) - podkreślił adwokat R.

Wyjaśnił, że w sądzie jest akt oskarżenia wobec Jakuba R. i teraz należy czekać na wyznaczenie pierwszej rozprawy. Pietryka przekazał, że o przyjęciu poręczenia zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie, przy czym co do stosowania środków decydował także sąd apelacyjny, gdyż na pierwsze postanowienia były złożone zażalenia.

Prokuratura chciała aresztu, sąd zgodził się na kaucję

19 października ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Warszawie wstrzymał wykonanie postanowienia o zastosowaniu tzw. aresztu kaucyjnego wobec Jakuba R. i jego matki Aliny D. Nie mogli opuścić aresztu do czasu rozpoznania zażalenia wniesionego przez prokuraturę na postanowienie z dnia 18 października 2018 roku.

18 października, Sąd Okręgowy w Warszawie, do którego trafił akt oskarżenia dotyczący warszawskiej reprywatyzacji, procedował w przedmiocie dalszego stosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec Jakuba R. i Aliny D. Sąd przedłużył tego dnia wobec obojga oskarżonych stosowanie środka izolacyjnego na okres dalszych trzech miesięcy, z tym zastrzeżeniem, że ulegnie on zmianie z chwilą wpłaty do dnia 16 listopada 2018 roku - dwóch milionów złotych przez Jakuba R. oraz pięciuset tysięcy złotych przez Alinę D.

Prokuratura Krajowa przekazała wówczas PAP, że "prokurator nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem". "Skorzystał z przysługujących mu uprawnień i złożył środek odwoławczy w postaci zażalenia, a wraz z nim wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonego orzeczenia do czasu jego rozpoznania przez sąd odwoławczy, wskazując na zaistnienie przesłanek uzasadniających kontynuowanie najbardziej restrykcyjnego ze środków zapobiegawczych" - wyjaśniono.

Oskarżony w związku z reprywatyzacją

Jakub R. był w latach 2006-13 wiceszefem Biura Gospodarki Nieruchomościami stołecznego ratusza, które zajmowało się sprawami reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. W końcu stycznia 2017 r. został zatrzymany przez CBA w śledztwie dotyczącym reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie. Od lutego 2017 r. Jakub R. przebywał w areszcie. Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. Jednym z zarzutów, które usłyszał były stołeczny urzędnik jest przyjęcie ponad 30 mln zł m.in. w związku z nieuczciwą reprywatyzacją działki na placu Defilad, tuż przy Pałacu Kultury i Nauki. W lipcu R. przedstawiono dodatkowe zarzuty dotyczące prania pieniędzy.

Natomiast jego matce Alinie D. prokuratura zarzuciła, że wspólnie i w porozumieniu z synem brała udział w oszustwie dot. m.in. reprywatyzacji działki na placu Defilad, tuż przy Pałacu Kultury i Nauki.

Jednocześnie - początkowo w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Wola, a od maja 2017 r. w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie - toczy się odrębne śledztwo odnoszące się do oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości oraz podrobienia dokumentu. R. usłyszał zarzuty w tym śledztwie w końcu września.

Na początku stycznia br. Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała też do sądu akt oskarżenia przeciwko Jakubowi R., który miał oszukać starszego mężczyznę podczas przejmowania mieszkania oraz dwóch miejsc postojowych.

PAP/kk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ratusz wie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 13:03 ~Ratusz wie

  Jeśli kraść to wystarczająco dozo by wystarczyło na poręczenie, dla sędziego i na godną emeryturę.

 • Scrutinizer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 02:52 ~Scrutinizer

  Kpina! Od kiedy przywłaszczone mienie (lub nabyte za nielegalnie pozyskane środki) może być poręczeniem??? Kolejna po klanach M. oraz M. "fajna" rodzinka, która kpi sobie z przepisów prawa...

 • ZiKu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2019 20:20 ~ZiKu

  Donald, wróć i napraw te sądy...

 • lobik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2019 17:45 ~lobik

  Niezła kombinacja z tym poręczeniem.
  Lico też.

 • rat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2019 17:22 ~rat

  chyba tak

 • kradzież popłaca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2019 15:33 ~kradzież popłaca

  Czy ja dobrze rozumiem?
  Ukradziona kamienica jest poręczeniem?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »