Informacje

10.08.2019 17:14 po czwartkowym zatrzymaniu

Jakub R. nie trafił do aresztu.
Prokuratura zapowiada zażalenie

SERWISY:


Prokuratura złoży zażalenie na decyzję sądu, który nie zastosował tymczasowego aresztu wobec Jakuba R., byłego wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami. Mężczyzna usłyszał zarzuty w związku z aferą reprywatyzacyjną.

O tymczasowy areszt dla R. wnioskowała prokuratura. Wcześniej, zatrzymani w czwartek były wicedyrektor BGN, a także była naczelnik Gertruda J.-F. i były dyrektor Marek K. usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Dozór dla pozostałych

Prokuratura wnioskowała o areszt wobec Jakuba R. Gertruda J.-F. i Marek K. zostali objęci dozorem policji i zakazem kontaktu z określonymi osobami. Wobec Marka K. zastosowano ponadto poręczenie majątkowe w wysokości 200 tys. zł.

W piątek wieczorem Sąd nie podzielił zdania prokuratury i nie wydał decyzji o tymczasowym aresztowaniu Jakuba R.

- Mimo że sąd uznał, iż Jakub R. może bezprawnie wpływać na tok postępowania, zastosował środki wolnościowe w postaci dozoru policji i zakazu kontaktu ze współpodejrzanymi - podała prokurator Mirosława Chyr.

Prokuratura zapowiada, że złoży zażalenie. - Skoro sąd potwierdził obawę matactwa, to jedynie izolacyjny środek zapobiegawczy może spełnić swoją rolę i faktycznie uniemożliwić podejrzanemu Jakubowi R. nawiązanie nieuprawnionego kontaktu ze współpodejrzanymi i destrukcyjne wpływanie na postępowanie - dodała Chyr.

Prokurator zaznaczyła, że "sąd w orzeczeniu nie uwzględnił, że za czyny zarzucane Jakubowi R. grozi surowa kara do 10 lat pozbawienia wolności". - Sąd pominął również fakt, że Jakub R. działał na szkodę mieszkańców nieruchomości, doprowadzając do opuszczenia mieszkań, które zajmowali przez całe życie i wyrządzając szkodę na rzecz Miasta Stołecznego Warszawy i Skarbu Państwa w wysokości 9 mln złotych - zaznaczyła.

Nowy Świat 24

Jakub R., Gertruda J.-F. i Marek K. na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostali zatrzymani w czwartek. Nie przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia. Za popełnienie zarzucanych im przestępstw grozi do 10 lat więzienia.

Z ustaleń śledczych wynika, że w postępowaniu administracyjnym zaniechano uzyskania informacji i dokumentów z Ministerstwa Finansów, w kwestii odszkodowania za nieruchomość położoną przy ul. Nowy Świat 24. "W toku śledztwa ustalono, że rząd kanadyjski, na podstawie przepisów układu indemnizacyjnego, zawartego między rządem PRL i rządem Kanady, wypłacił odszkodowanie w stosunku do zgłoszonego roszczenia. Mimo wypłaty tego odszkodowania doszło do wydania bezzasadnych decyzji administracyjnych o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości objętej zarzutami oraz wyrządzenia szkody majątkowej w mieniu m.st. Warszawy i Skarbu Państwa w kwocie ponad 9 mln zł" - przekazała PK.

Według informacji PK śledztwo w tej sprawie pierwotnie prowadzone było w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście i zostało umorzone w listopadzie 2006 r. Na skutek pism lokatorów reprywatyzowanych kamienic, zespół prokuratorów, koordynujący postępowania dot. warszawskiej reprywatyzacji, zlecił m.in. analizę powyższego postępowania oraz ocenę zasadności podjętej decyzji końcowej. "W rezultacie, postępowanie zostało podjęte oraz kontynuowane na szczeblu Prokuratury Okręgowej w Warszawie" - przekazała prokuratura.

W związku z tzw. aferą reprywatyzacyjną, prokuratury: warszawska i wrocławska prowadzą ponad 100 postępowań karnych, które dotyczą blisko 500 nieruchomości warszawskich. W sprawach tych do sądów skierowano już sześć aktów oskarżenia przeciwko 21 osobom.

Jakub R. jest jednym z głównych oskarżonych w związku z reprywatyzacją w stolicy. W końcu stycznia 2017 r. został zatrzymany przez CBA. Od lutego 2017 r. do stycznia 2019 r. przebywał w areszcie.

W marcu przed warszawskim sądem okręgowym ruszył proces dotyczący tzw. dzikiej reprywatyzacji. Prokuratura oskarżyła w tej sprawie siedem osób o "łącznie 24 przestępstwa, gdzie wartość szkody zbliża się do 300 mln zł". Zdaniem prokuratury, działania podejmowane przez oskarżonych miały na celu przejęcie praw do warszawskich nieruchomości przez tzw. handlarzy roszczeniami Macieja M. i jego syna Maksymiliana M.

Jesienią 2018 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął kolejny obszerny akt oskarżenia obejmujący wątki 15 reprywatyzowanych nieruchomości. Oskarżenie objęło dziewięć osób w tym m.in. Jakuba R., jego matkę Alinę D., b. dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Grzegorza M. oraz biznesmena skupującego roszczenia do warszawskich nieruchomości Janusza P.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy tez o unieważnieniu decyzji ratusza przez komisję:

PAP/ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • szef

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2019 13:07 ~szef

  Cały teren przy Jeziorze Gocławskim i działki, przez które ma przebiegać linia tramwajowa na Gocław, zostały zreprywatyzowany na osobę, która już dawno nie żyła.

 • Janusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2019 12:16 ~Janusz

  Oskarżenie objęło dziewięć osób w tym m.in. wiceszefa stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba R., jego matkę i dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Grzegorza M.

 • Nowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2019 11:11 ~Nowy

  W uzasadnieniu postanowienia wystąpiła swoista wewnętrzna sprzeczność. Sąd stwierdził, że dowody zebrane przez prokuraturę potwierdzają, że podejrzany popełnił zarzucane mu czyny. A jednocześnie uznał, że nie ma podstaw do aresztowania.

 • handlarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2019 10:15 ~handlarz

  Prokuratura oskarżyła siedem osób o łącznie 24 przestępstwa, gdzie wartość szkody zbliża się do 300 mln zł.

 • Magistrat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2019 09:30 ~Magistrat

  Nexus~Nexus

  Ustanawiali kuratorów dla osób, które miały 120 lat To są ludzie pracujący w sądach.

  Był też przypadek, że pewna kancelaria zakupiła przedwojenną maszynę do pisania i na odpowiednio postarzałym papierze i przy pomocy starych pieczęci, pisali sobie testamenty.
  Za Hanki nie trzeba było aż tak kombinować, wystarczyło znać tego pana i na podstawie wniosku pisanego na kolanie w korytarzu biura, cwaniaczkowie (adwokaci i pewna urzędniczka) otrzymywali zwroty nieruchomości, lub wypłacano im milionowe odszkodowania.

 • Strata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2019 08:52 ~Strata

  Nieruchomość miała zostać spłacona po wojnie.

 • Nexus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2019 21:10 ~Nexus

  Ustanawiali kuratorów dla osób, które miały 120 lat To są ludzie pracujący w sądach.

 • Skarb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2019 19:47 ~Skarb

  W toku śledztwa ustalono, że rząd kanadyjski, na podstawie przepisów układu indemnizacyjnego, zawartego między rządem PRL i rządem Kanady, wypłacił odszkodowanie w stosunku do zgłoszonego roszczenia. Mimo wypłaty tego odszkodowania doszło do wydania bezzasadnych decyzji administracyjnych o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości.

 • Gertruda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2019 15:12 ~Gertruda

  Wobec Marka K. zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 200 tys. zł.

 • krzychu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2019 15:05 ~krzychu

  Ten człowiek ma ogromną wiedzę o Warszawskich Autorytetach Prawniczych i ich przekrętach, i dziwie się, że tak zwyczajnie go sędzina wypuściła na wolność

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »