Informacje

04.07.2018 14:57 wybory 2018

Jaki pokazuje program "Senior plus". PSL: to nasze pomysły

SERWISY:

Karta "Senior plus" - to propozycja kandydata na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego skierowana tym razem do osób starszych. - Chcemy ujednolicić system zniżek i stworzyć jedną kartę, która zapewni seniorom ulgę na wstęp do miejskich instytucji - podkreślił.

Jaki na środowej konferencji prasowej, zorganizowanej na Skwerze Seniora na Pradze Południe, przedstawił tę część jego programu, która dotyczy osób w starszym wieku . - Był już okres czasu, kiedy seniorzy zrobili dużo dla Warszawy, w tym odbudowali to miasto z gruzów, dlatego chcemy teraz zmieniać filozofię i uważamy, że tak jak seniorzy zrobili już wiele dla miasta, tak teraz miasto powinno zrobić wiele dla seniorów - zaznaczył.

Jaki podkreślił, że jego najważniejszą propozycją jest karta "Senior plus". Wskazywał, że pierwszą barierą dla osób w podeszłym wieku są trudności w zdobyciu informacji na temat przysługujących im zniżek. - Dlatego my chcemy zunifikować ten system i stworzyć jedną kartę "Senior plus" - powiedział kandydat.

Miałaby ona zapewnić każdemu warszawskiemu seniorowi ulgę na wstęp do miejskich instytucji, takich jak muzea, teatry, ośrodki kultury czy instytucje związane z rekreacją i sportem. Drugim elementem tego programu miałoby być zapewnienie "szerokiego dostępu do specjalnego transportu dla osób z niepełnosprawnościami".

Współpraca z biznesem

Oprócz tego Jaki mówił o "szerokiej współpracy ze środowiskiem biznesowym", w ramach której miasto - na zasadach barteru - mogłoby porozumieć się z grupą przedsiębiorców w sprawie taniego lub zupełnie darmowego wstępu dla seniorów do kin czy restauracji. Jak wskazywał kandydat Zjednoczonej Prawicy, w ramach karty możliwe byłoby też poszerzenie oferty usług zdrowotnych czy rehabilitacyjnych.

Jak ocenił, na pewno będą firmy, które będą chciały skorzystać z możliwości reklamowych na stronie miasta.

Jaki zapowiedział też, że chciałby, aby we wszystkich nowych mieszkaniach komunalnych, budowanych przez miasto, parter był poświęcony wyłącznie na mieszkania przeznaczone dla osób w podeszłym wieku. - A ponieważ już zapowiedzieliśmy, że chcemy budować pięć razy więcej mieszkań, niż Hanna Gronkiewicz-Waltz, to oznacza, że w perspektywie jednej kadencji naprawdę znacząco poszerzy się oferta skierowana do tej ważnej grupy obywateli - podkreślił.

Mieszkania łączone i "wytchnieniowe"

Polityk zaproponował też pomysł mieszkań łączonych. - Jeżeli na przykład dwójka samotnych osób będzie chciała razem zamieszkać, żeby się wspierać, to miasto przygotuje taki lokal w pełni dostosowany do potrzeb seniorów na parterze i będzie możliwość, żeby dwójka czy trójka seniorów w takim mieszkaniu zamieszkała - powiedział Jaki.

Innym zaprezentowanym pomysłem są "mieszkania wytchnieniowe". W takich miejscach niepełnosprawny senior, a także inne osoby niepełnosprawne, mogłyby otrzymać pełną opiekę w przypadku, gdyby ich opiekun musiał zostawić ich na kilka godzin. - Opiekun będzie pewny, że senior będzie mógł bezpiecznie spędzić ten czas - wyjaśnił Jaki.

Kandydat na prezydenta Warszawy zapowiedział też, że chciałby zwiększyć liczbę warszawskich domów dziennego pobytu do czterdziestu. Jaki wskazał, że obecnie jest ich ponad dwadzieścia. - Będziemy też chcieli rozszerzyć możliwości działania domów dziennego pobytu - dodał. Wskazując, że w każdym z nich powinny być dostępne usługi geriatryczne.

Interaktywna mapa potrzeb

Jaki przekonywał też, że miasto powinno być przyjazne seniorom. Jego zdaniem, należy stworzyć jeden program, w ramach którego rozpocznie się budowa m.in. wind w budynkach, w których "seniorzy są uwięzieni na czwartym piętrze". Podkreślił też, że ułatwiony powinien być dostęp do infrastruktury miejskiej, czy budynków administracji i użyteczności publicznej.

Obecny na konferencji burmistrz Bemowa Michał Grodzki, który pomagał Jakiemu w stworzeniu propozycji dla seniorów, wskazywał na potrzebę powstania interaktywnej mapy potrzeb tej grupy społecznej. - Chodzi o taką szeroką bazę potrzeb środowiska seniorów. Środowisko seniorów to ponad 20 procent mieszkańców Warszawy - podkreślił.

Stefaniak: to quasiplagiat

Na propozycje przedstawione w środę przez polityka prawicy szybko odpowiedział inny kandydat na prezydenta Warszawy - Jakub Stefaniak (Polskie Stronnictwo Ludowe). Oskarżył Jakiego o… "quasiplagiat". - Patryk Jaki przedstawił pomysł dla seniorów, ale zapomniał dodać, że jest to mój pomysł - oburzał się.

 

 

Chodzi o propozycję Stefaniaka złożoną 21 czerwca. Kandydat ludowców zaproponował wówczas powstanie Warszawskiej Karty Seniora, która uprawniałaby do zniżek - m.in. do codziennego korzystania z posiłku dotowanego przez miasto, za który starsza osoba zapłaciłaby tylko pięć złotych. Według pomysłu Stefaniaka, kartę tę mogłyby otrzymać osoby, które ukończyły 60 lat - bez względu na to, czy są emerytami, rencistami, bezrobotnymi, czy osobami pracującymi. Poza wiekiem, warunkiem będzie zameldowanie na terenie Warszawy.

- Bardzo cieszę się, że kandydat Jaki korzysta z dobrych wzorców, natomiast warto byłoby podać źródło - oświadczył kandydat PSL. Jego zdaniem działanie kandydata Zjednoczonej Prawicy jest "nikczemne". - Rozumiem, że pan minister chce sobie, mówiąc kolokwialnie, "napykać" głosów. Zorientował się, że seniorów w Warszawie jest ponad 300 tysięcy i że może jakiś senior by na niego zagłosował. My nie pozwolimy na to, żeby seniorów oszukiwać. To, co dzisiaj zaprezentował, to jawne oszustwo - zaznaczył.

Rzecznik PSL przypomniał też, że Jaki dwukrotnie opowiedział się w głosowaniach w Sejmie za odrzuceniem projektów autorstwa ludowców, które wprowadzałyby wsparcie dla seniorów. Były to projekty: o jednorazowym dodatku 500 złotych dla emerytów, a także projekt ustawy o emeryturze bez podatku. - To dowód na to, że Jaki kłamie. Z jednej strony obiecuje seniorom zniżki, a z drugiej strony za projektami, które te zniżki oferują, nie głosuje - mówił Stefaniak.

PAP/kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kasia z Pragi WARSZAWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2018 11:27 ~Kasia z…

  zoo FIL~zoo FIL

  Ja chcę pies+1000 ! bo nie mam bachorów i nie jestem starym dziadem , ale MAM PSA !
  mam zamiar przygarnąć jeszcze kota jak będzie na niego przynajmniej +250.
  Aha ! jak będzie coś na rybki, to kupię akwarium ! A pan doktor radził mi głosować na Jakiego gdy mi oddadzą dowód po terapii.

  A ja mam chomiki.
  Czy mogę dostać po +10 zł na jednego ?

 • marabutka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2018 09:59 ~marabutka

  obrzydliwy kłamca i złodziej cudzych pomysłów; podsłuchuje tylko co inni kandydaci mają do zaoferowania i natychmiast podchwytuje ich pomysły jako swoje. Ja też już jestem seniorem... ale na szczęście senior nie znaczy idiota.
  Potrafimy też słuchać, patrzeć i myśleć panie Jaki. Jak najdalej życzę sobie żyć i mieszkać od takiego "kandydata na prezydenta stolicy". Mam nadzieję, że więcej osób Pana przejrzało

 • nono

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2018 08:55 ~nono

  warszawiak~warszawiak

  Jaki wygra zdecydowanie.
  Jako jedyny cokolwiek robi i się zna na tym.
  Czas na zmiany w Warszawie !  HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA!!!!!!!!!!!

 • wwwwww

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2018 08:47 ~wwwwww

  warszawiak~warszawiak

  Jaki wygra zdecydowanie.
  Jako jedyny cokolwiek robi i się zna na tym.
  Czas na zmiany w Warszawie !


  Szkoda, że nie jest Warszawiakiem i nie ma pojęcia o Warszawie.
  Już jeden z PIS był - wszystkie inwestycje w Warszawie wstrzymane. Nie warto.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2018 06:58 ~warszawiak

  Jaki wygra zdecydowanie.
  Jako jedyny cokolwiek robi i się zna na tym.
  Czas na zmiany w Warszawie !

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2018 01:15 ~pozdrawiam

  czy to znaczy, że jakiemu kończą się pomysły na wciskanie kitu bo zaczyna obiecywać obietnice kandydatów ?

 • zoo FIL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2018 00:00 ~zoo FIL

  Ja chcę pies+1000 ! bo nie mam bachorów i nie jestem starym dziadem , ale MAM PSA !
  mam zamiar przygarnąć jeszcze kota jak będzie na niego przynajmniej +250.
  Aha ! jak będzie coś na rybki, to kupię akwarium ! A pan doktor radził mi głosować na Jakiego gdy mi oddadzą dowód po terapii.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 21:26 ~gość

  wkurzony~wkurzony

  Jaki masakruje resztę kandydatów.
  Nic dziwnego że prowadzi w uczciwych sondażach zdecydowanie nad Trzaskowskim.
  Oby tak dalej !

  Masakruje głupotą, a te uczciwe sondaże to chyba w tvpis wśród zwolenników dojnej zmiany bo jak dotąd to Trzaskowski prowadzi, a przypisywanie sobie pomysłów innych, mówieni o czym co zrobi choć wiele z tych spraw jest już w planach na kolejne lata, albo jest już robione nie zwiodą mieszkańców Warszawy, tak jak dali się oszukać i omamić ziomkowie Pana Jakiego i teraz plują sobie w brody jak ich załatwił. Zapytajcie tych ludzi co zrobił i jakie mają zadnie teraz.

 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 21:17 ~oland

  Ten plusowy czarodziej już tych plusów tyle naobiecywał, że żadne poprzednie rządy a nawet PZPR przez wszystkie lata istnienia Polski, nie zdołało naobiecywać.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 19:53 ~wawa

  wkurzony~wkurzony

  Jaki masakruje resztę kandydatów.
  Nic dziwnego że prowadzi w uczciwych sondażach zdecydowanie nad Trzaskowskim.
  Oby tak dalej !

  Kto z mieszkańców uwierzy w tą propagandę? Poczekamy jeszcze z miesiąc i każdy mieszkaniec będzie dostawał nowy samochód. Co roku, jak na Półwyspie Arabskim.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »