Informacje

21.06.2011 06:15 konsutlacje społeczne na ochocie

Jaki plac Narutowicza?
Zielony skwer czy pętla?

SERWISY:

Usunąć pętlę tramwajową, a w zamian stworzyć deptak z alejkami i kawiarenkami? To jedna z propozycji ożywienia pl. Narutowicza. Choć do jego modernizacji jeszcze długa droga, to już do głosu dochodzą mieszkańcy. We wtorek będą mogli przedstawić swoją wizję placu władzom miasta.

- Najprawdopodobniej w 2012 roku rozpoczną się przygotowania do stworzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego okolic placu Narutowicza - mówi Barbara Lewenstein z Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. - Wcześniej, wytyczne do planu określi konkurs na koncepcję zagospodarowania placu, dlatego chcemy już teraz przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami i poznać ich potrzeby, zanim zapadną jakiekolwiek decyzje dotyczące przyszłości placu - dodaje.

Co z tą pętlą?

A jest co omawiać, bo wokół modernizacji placu Narutowicza narosło sporo kontrowersji. Urzędnicy z Ochoty i organizatorzy konsultacji podkreślają, że dzisiaj jest to po prostu mało atrakcyjny węzeł komunikacyjny. 

Jeszcze w styczniu pisaliśmy o wstępnych wytycznych konserwatorskich do jego przebudowy. W dokumencie jest mowa o przeprowadzeniu wspólnego pasa dla autobusów i tramwajów na ul. Grójeckiej, z samego środka zniknęłyby szpetne budynki, miałyby powstać za to alejki, fontanny i deptak. To oznacza, że zlikwidowana miałaby być też pętla tramwajowa, a to nie podoba się m.in. specom od komunikacji i Zarządowi Transportu Miejskiego.

- Przeprowadziliśmy już I etap konsultacji z liderami opinii publicznej, rozmawialiśmy m.in. z przedstawicielami akademika, organizacji pozarządowych, parafią - mówi Lewenstein. - Większość z nich jest za usunięciem pętli, ale są też tacy, którzy twierdzą, że pętla ożywia plac, bo zjeżdżają tu ludzie z całej Warszawy - dodaje.

Modernizacja za kilka lat

Szczegółowe wyniki I etapu konsultacji będzie można poznać we wtorek na spotkaniu mieszkańcami. Ale już teraz wiadomo, że tzw. liderzy są zdania, że modernizacja nie powinna zmieniać m.in. typu zabudowy wokół placu. Teraz z tymi opiniami i planami skonfrontują się mieszkańcy. Będą mogli przedstawić swój własny pomysł na plac, dowiedzą się też jak będzie przebiegał proces przebudowy placu.

To między innymi opinia mieszkańców posłuży do sporządzenia wytycznych na podstawie których powstanie koncepcja zagospodarowania przestrzennego placu. Początku przebudowy należy się jednak spodziewać najwcześniej za kilka lat.

Konsultacje odbędą się we wtorek w Akademiku Politechniki Warszawskiej przy ul. Akademickiej 5 (II piętro). Początek o godz. 17:30

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 23:19 ~Mada

  Myślę, że ludzie powinni zająć się sobą a nie Placem Narutowicza. Najgorsze są pomysły ludzi, którzy w ramach "demokracji" się zaktywowali i usiłują wtrącić swoje 5 groszy. Mieszkanka Starej ochoty.

 • wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2011 09:55 ~wwa

  Głównym problemem tego placu jest to, że to siedlisko żuli, meneli, wszelkiego najgorszego dziadostwa z okolic. Wokól nielicznych ławek lśnią obrzydliwe plamy odchodów, rano śpią (albo już rozkładają) na nich menele a smród czuć już z daleka. To nie park a slamsy a pojawienie się piwiarni spowodowało zwiększenie ilości "pawi" na chodniku.

 • Wojciech B.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2011 15:04 ~Wojciech B.

  Uważam że pętla na Pl. Narutowicza powinna zostać z kilku powodów. 1) Kursują i maja tam pętle zabytkowe tramwaje które są bardzo fajnym pomysłem dla wielu osób. 2) Jeżeli coś się stanie na torach pomiędzy Pl. Narutowicza a Banacha to tramwaje stają w gigantycznym korku. A tak mają możliwość zawrócenia na Pl. Narutowicza a ZTM w tedy np. może puścić komunikację zastępczą i ludzie chodź z przesiadką ale na Okęcie a obecnie P+R Al. Krakowska dojadą. 3) Można ale jakoś do tej pory chyba ZTM nie zauważyło że fajnym pomysłem było by zrobić nawet na krótkim odcinku i tylko w godzinach szczytu tramwaj z Pl. Narutowicza np. na Wiatraczną lub też do dworca Wschodniego gdzie też jest możliwość uruchomienia małej pętli jakiegoś tramwaju. Takie małe rozwiązanie pozwoliło by na rozładowanie tłoków w komunikacji tramwajowej co niestety w Centrum czy nawet i wcześniej jest dość tragiczne, a do tego była by wykorzystywana pętla na Pl. Narutowicza. Owszem przydało by się wymienić i trochę przebudować torowisko jak i przystanki zrobić nowe energooszczędne oświetlenie może jakieś wiaty i mogło by to naprawdę fanie działać. Tylko pewnie ZTM zgodzi się pewnie z pewnymi kwestiami tego komentarza ale zapewne będzie przeciwko zrobieniu nowej linii tramwajowej tłumacząc się brakiem pieniędzy i brakiem taboru. A co do przebudowy reszty Placu to ścieżki i jakieś knajpy ok tylko raczej jest tam mało miejsca na obecny czas jest tam jedna która też nie wiadomo na jak długo zostanie w tym miejscu. Zresztą co by ludzie nie powiedzieli czy co by nie zrobili i tak nad wszystkim mają urzędnicy władze.

 • koper

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 23:06 ~koper

  lepsza pętla żywa niż martwa jak na Placu Starynkiewicza... aczkolwiek lepszym miejscem na nią jest ul. Banacha. Stojące w najbliższej okolicy czynszówki niestety skutkują takim a nie innym elementem...

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 14:19 ~Toms

  Powinno zostać jedno stanowisko, jako awaryjne i dla tramwajów wycieczkowych.

 • ja ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 11:55 ~ja ja

  Jakaś paranoja...co maja socjolodzy do Pl. Narutowicza ? I kto to są: " przedstawiciele akademika", "organizacje pozarządowe" ?

 • Mateusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 10:20 ~Mateusz

  Uważam, że pętla na pl.Narutowicza powinna zostać odnowiona:) To moje zdanie, ale wiele osób się z tym zgodzi:)

 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 22:20 ~sebastian

  Pętlę powinno się przenieść dalej np. na Banacha albo lotnisko. Nie ma potrzeby żeby w takim miejscu blisko centrum robić pętlę gdy nieopodal dalej są dwie. Usprawni to komunikację bo tramwaje będą jeździły dalej i będą zabierały więcej pasażerów. Można wtedy zlikwidować kilka połączeń autobusowych lub inaczej poprowadzić ich trasy. Proste ?

 • przypadkowy gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 19:14 ~przypadkowy gość

  Może by tak "zlikwidować" meneli a nie wszystkie zieleńce bo tam akurat chlają... niech się odpowiednie służby za to wezmą i będzie ok Za coś chyba kasę biorą a menelstwo może chlać w domach.

 • Marek TGK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 19:01 ~Marek TGK

  do "meeee"
  masz 100% racji!
  przechodzę czasami przez ten plac i widzę to oczym piszesz; dodam że mieszkam z koleji w okolicy pl. Unii Lubelskiej i tu jest dokładnie to samo, brud syf smród i szczyny!
  imprezy zaczynają się już w piątek i towarzystwo łazi nchlane po okolicy, ewentualnie imprezy zaczynają się po wypłacie zasiłków - gdyż tu mieszkają "starzy" warszawiacy, ludzie na zasiłkach w loklach socjalnych, którzy przekazują swoje dziadostwo swoim dzieciom;
  także jakiekolwiek zmiany wymagają najpierw zmian mentalności tych ludzi - oni uważają ze są "stąd" i wszystko im się należy!
  pzdr Marek TGK (warszawiak)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »