Informacje

26.03.2018 13:07 prowadzone są analizy

Jaki o ustawie reprywatyzacyjnej: potrzebne decyzje premiera

SERWISY:


- Resort sprawiedliwości prowadzi dodatkowe analizy w sprawie projektu ustawy reprywatyzacyjnej, mamy kolejne dwie pozytywne opinie - powiedział wiceminister Patryk Jaki.

Jaki był pytany przez dziennikarzy na poniedziałkowej konferencji w Ministerstwie Sprawiedliwości, na jakim etapie są prace nad projektem ustawy reprywatyzacyjnej.

Odpowiedział, że resort prowadzi kolejne, dodatkowe analizy. - Mamy już dwie kolejne opinie, które są pozytywne, znanych naukowców, prowadzimy teraz dodatkowe obliczenia. I wszystko będzie już zależało od decyzji Rady Ministrów i pana premiera, jaki będzie dalszy los tej ustawy - powiedział Jaki.

"Potrzebne decyzje"

Dopytywany był o ewentualne zmiany w projekcie np. dotyczące kwestii obywatelstwa osób, które mogłyby się ubiegać o odszkodowania. - Jestem otwarty w tej sprawie na rozmowy, ale to potrzebne są już decyzje polityczne pana premiera, trzeba pytać pana premiera, jakie będą losy tej ustawy - podkreślił Jaki.

Wiceszef MS zaznaczył, że ma świadomość, iż ustawa reprywatyzacyjna jest jedną z największych ustaw w tej kadencji Sejmu i że "są problemy związane z otoczeniem wokół tej ustawy".

- Ale robimy wszytko co w naszej mocy, aby dodatkowe dokumenty, analizy, debaty prowadzić i na pewno, jeżeli będzie decyzja pana premiera, żeby dalej procedować tę ustawę, będziemy do tego przygotowani - powiedział Jaki.

Projekt ustawy

W połowie lutego rządowy projekt ustawy reprywatyzacyjnej został przekazany do ponownych analiz Ministerstwu Sprawiedliwości. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin mówił wtedy, że realizacja przepisów projektu ustawy reprywatyzacyjnej przekracza możliwości budżetu państwa.

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt ustawy reprywatyzacyjnej w październiku ub.r. Jak wówczas informowano, przewiduje on m.in. takie rozwiązania jak rekompensatę w wysokości do 20 proc. wartości mienia przejętego przez państwo po 1944 r. czy zakaz zwrotów w naturze i handlu roszczeniami. Szacunkowy koszt jej skutków wyniósłby od 10 do 15 mld zł.

Według MS propozycje stanowią "kompromis pomiędzy moralną powinnością wobec osób pokrzywdzonych a ekonomicznymi możliwościami państwa". "Trzynaście dekretów i ustaw skutkujących po 1944 r. przejęciem przez państwo nieruchomości prywatnych było uchwalonych przez nielegitymizowany reżim, niewybrany w demokratycznych wyborach, lecz narzucony przez sowieckiego najeźdźcę" - głosi uzasadnienie projektu.

Po wejściu ustawy w życie stracić mają moc m.in.: dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej oraz tzw. dekret Bieruta, nacjonalizujący warszawskie grunty.

MATERIAŁY O DUŻEJ USTAWIE REPRYWATYZACYJNEJ:

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jaki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2018 16:31 ~Jaki

  rekompensatę w wysokości do 20 proc. wartości mienia przejętego przez państwo po 1944 r.
  Pan Jaki też niech pobiera wynagrodzenie w wysokości 20% z MS, z Sejmu przelewa na CZD, dom swój odstąpi bezdomnym lub miast za 20% wartości itd itp.
  Państwa nie stać przecież na takie wygórowane wynagrodzenia i bogacenie się kosztem innych

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2018 16:27 ~stonka

  Trochę z innej beczki... czy na okoliczność nadania tytułów naukowych przez nielegitymizowany reżim, niewybrany w demokratycznych wyborach, lecz narzucony przez sowieckiego najeźdźcę, szykujecie Państwo ustawy deprofessorskie i dedoctorskie? Czy, idąc dalej tym tropem, zamierzacie ignorować wszystkie umowy międzynarodowe zawarte w latach 1944–1989. Czy zamierzacie rewidować postanowienia konferencji jałtańskiej? Czy jak popadnie, pod własny bieżący interes polityczny?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »