Informacje

20.08.2018 13:45 porównuje inwestycje

Jaki chce zobaczyć metro w Bułgarii. Trzaskowski: służę pomocą

SERWISY:


Kandydat na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaczyna akcję
#NieMowcieZeSieNieDa, w ramach której odwiedzi wkrótce Sofię. Zamierza udowodnić, że nad Wisłą metro można budować równie szybko i sprawnie jak w stolicy Bułgarii. Zdaniem Jakiego metro jest "największą porażką polityków Platformy Obywatelskiej".

- Będziemy porównywali sposób, w jaki rozwija się Warszawa za czasów rządów PO, z innymi stolicami w Europie - wyjaśnił cel swojej nowej akcji #NieMowcieZeSieNieDa Jaki. Zapowiedział, że "na pierwszy ogień idzie jedna z największych porażek warszawskiej PO". Za tę uznał metro.

"Pokażemy, że się da"

Kandydat na prezydenta Warszawy poinformował, że w środę uda się do Sofii, aby porównać polskie i bułgarskie metro. Na czwartek w stolicy Bułgarii zaplanowano konferencję prasową.

- W czasach rządów PO, w latach 2006-2018, w Warszawie wybudowano zaledwie około 10 kilometrów metra. Dokładnie w tym samym czasie w Sofii wybudowano 27 kilometrów - wskazał Jaki. - To jest naprawdę wstyd dla Warszawy. Pokażemy, że się da - podkreślił.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy przyznał, że w Sofii "są inne warunki geologiczne" i – jak dodał - są także fragmenty metra nad ziemią. - Ale kto broni w Warszawie planować fragmenty metra również nad ziemią? - pytał. Dodał, że w Sofii "obecnie w budowie jest 12 nowych stacji, a dziewięć jest w zaawansowanej fazie projektowej".

- Nie chcemy już dłużej słyszeć, że w Warszawie się nie da. Warszawa musi być wreszcie ambitna, musi rozwijać się dokładnie tak, jak na to zasługuje - oświadczył Jaki.

Proponuje III i IV linię

Kandydat na prezydenta Warszawy zadeklarował również, że kiedy wygra wybory, natychmiast rozpocznie budowę III i IV linii metra. Odniósł się do wyboru miejsca konferencji prasowej - na skrzyżowaniu ulic Jana Kazimierza i Józefa Sowińskiego w Warszawie. Jaki wyjaśnił, że kiedy wygra, w tym miejscu powstanie stacja metra Odolany.

Zwracał uwagę na to, że "przez 12 lat politycy PO nie przygotowali nawet projektu trzeciej linii metra".

Z zaprezentowanych około trzy tygodnie wcześniej materiałów wynika, że proponowana przez niego trzecia linia ma przebiegać od Białołęki do Wilanowa. Natomiast czwarta - z Marysina Wawerskiego do Ursusa.

Zdaniem Patryka Jakiego kilometr podziemnej kolejki można zbudować za 300 milionów złotych. Czyli koszt planowanych przez niego 50 kilometrów to 15 miliardów złotych. Przy rozłożeniu budowy na 10 lat to 1,5 miliarda złotych rocznie. Według kandydata Zjednoczonej Prawicy ten koszt byłby do udźwignięcia przez budżet miasta.


"Władze nie zrobiły praktycznie nic"

Burmistrz Bemowa Michał Grodzki (PiS) pokreślił, że to miejsce "bardzo się rozwinęło przez ostatnie lata". - Ale ono rozwinęło się tylko w jednym kierunku - to znaczy mieszka tu więcej mieszkańców, dlatego że deweloperzy wybudowali i sprzedali swoje mieszkania, natomiast władze publiczne - te, które powinny zadbać o transport publiczny, o placówki edukacyjne, o całą oświatę - nie zrobiły praktycznie nic - ocenił.

Według Grodzkiego miejsce to jest "przykładem zaniechania i zaniedbania władz Platformy Obywatelskiej w ciągu ostatnich 12 lat". - Tutaj - mimo tego, że zamieszkuje to już kilkanaście tysięcy mieszkańców - nie ma prawidłowo rozwiniętej sieci transportu publicznego. My marzymy o tym, chcemy to zrealizować, aby tutaj było metro, bo rzeczywiście takie osiedle, tej skali, potrzebuje transportu szynowego i inaczej się tego nie da zrobić - mówił burmistrz Bemowa.

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej w kolejnych odsłonach akcji #NieMowcieZeSieNieDa będą porównywane też działania samorządów m.in. w obszarze dróg, sportu, środowiska, zarządzania odpadami czy polityki przestrzennej.

"To moi koledzy polityczni"

W kontekście zapowiedzianej wizyty Jakiego w stolicy Bułgarii Trzaskowski stwierdził, że "trochę go dziwi", że kandydat Zjednoczonej Prawicy "próbuje wyważać drzwi, które już dawno zostały otwarte". - Dlatego, że ja z burmistrzem (Sofii Jordanką) Fandykową rozmawiałem - zarówno w Sofii, jak i w Warszawie, to są moi koledzy polityczni, rozmawialiśmy notabene też o projektach infrastrukturalnych i rozmawialiśmy o projektach edukacyjnych - mówił Trzaskowski.

Zaznaczył, że "burmistrz Sofii – jako była minister edukacji - wyspecjalizowała się właśnie w tych projektach edukacyjnych”. - W związku z tym trzeba było się zapytać, zobaczyć jak porównujemy te swoje własne doświadczenia, nie trzeba jechać od razu do Sofii po to, żeby się dowiedzieć o czymś o czym my już dawno wiemy - powiedział Trzaskowski.

Na Twitterze napisał z kolei, że gdyby ktoś potrzebował pomocy w umówieniu spotkań w Bułgarii, służę pomocą.

 


mn/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Dziedzic Opolski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2018 14:21 ~Dziedzic Opolski

  Na tablicy brakuje stolicy Pragi!Patryk co się z tobą dzieje?

 • Tst

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 20:28 ~Tst
  Zawiedziony~Zawiedziony

  A ile km metra wybudował Lech Kaczyński?
  dzikakaczka~dzikakaczka

  Kaczyński nie zajmował się takimi drobiazgami. On przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy, dlatego pochowany jest na Wawelu.
  Tst~Tst


  5 kwietnia 2006 Metro Warszawskie podpisało umowę z konsorcjum PRG Metro i PeBeKa Lubin, którego zadaniem była budowa pierwszego etapu odcinka bielańskiego obejmującego stację A20 Słodowiec oraz tunele szlakowe B20 (..)
  paweł~paweł


  Nie ośmieszaj się. Zanim skopiowałeś tekst z Wikipedii trzeba było przeczytać całość:) Podpisanie umowy na wybudowanie wspomnianych trzech stacji owszem było w 2006 ale na ten odcinek już w 1996 r. podjęto uchwałę o kontynuacji robót i zatwierdzenie harmonogramu prac.

  Materiały publikowane na wiki pochodzą ze strony Metra. To raz.
  Z przyjemnością podlinkowałbym szczegółowe i pełne informacje na temat budowy I linii metra ze strony Warszawskiego Metra gdyby nie fakt, że strony te zostały usunięte. To dwa. Za wiki 17 czerwca 1996 Rada m.st. Warszawy podjęła uchwałę o kontynuacji budowy I linii metra na odcinku od stacji A13 Centrum do stacji A23 Młociny, natomiast 8 października 1996 Zarząd m.st. Warszawy podjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia harmonogramu budowy wymienionego odcinka. 27 października 1997 Rada m.st. Warszawy zatwierdziła wieloletni plan inwestycyjny m.st. Warszawy opracowany na lata 1997–2001. NA LATA 1997-2001.To trzy.
  Skoro to nie podpisane umowy a uchwały wskazują komu przypisujemy rozwój metra to za wiki 24 listopada 2005 Rada m.st. Warszawy uchwaliła „Strategię Rozwoju Miasta Stołecznego Warszawy do 2020 roku”, w której podjęto decyzję o etapowej budowie II linii metra. 24 listopada 2005 Prezydentem Warszawy był L.Kaczyński. To cztery

 • Antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 18:01 ~Antek


  rozsądek~rozsądek

  Ludzie nie chodzi o to, że ile metra w metrze jest w Sofii, a ile w Warszawie.
  Jak widać Jaki coś proponuje, coś wskazuje, w coś się angażuje, a Trzaskowski stoi z boki i tylko mówi NIE, Jaki nie ma racji. Nie w końcu sam coś konkretnego zaproponuje Warszawie, a nie tylko "PiS jest zły". Skończy tak samo jak Komorowski - z ręką w nocniku i będzie mocno zdziwiony.
  Rafal~Rafal


  Ano własnie - natreszcie ktoś dostrzegł o co tu chodzi. Jak nie znoszę PISu, t ojedyne co PO ma do zaoferowania to ciągłe mówienie niedasię - panie Traskowski, a cow takim razie SIĘ DA? Bo jak na razie - nie ma ze strony PO żadych konkretów. jak nic się nie zmieni to niestety ale z duzym prawdopodobieństwem PIS przejmie w końcu Warszawę


  Aha, czyli jak przyjdzie kandydat A i powie "sprawię, że będziesz lewitował w powietrzu bez maszyn" a kandydat B powie "nie da się" to ty oczywiście wybierzesz A bo ci obiecał? Nieważne co, nieważne czy to możliwe, ważne, że obiecał?

  Czy ty jeszcze siedzisz w przedszkolu?

 • klom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 15:56 ~klom

  Świetnie pan Trzaskowski rozmawiał i już dawno o tym wiedział... i co z tego wynika? Nic. Tenrzaskowski oderwał sie od rzeczywiśtości i mówi że Warszawa już nie potrzebuje infrastruktury . Teraz trzeba się zając jakością życia. Wolałbym żeby to Trzaskowski prezentował te dwie linie metra. Niestety przegra tak jak Komorowski, za bardzo odrealniony jest od potrzeb ludzi....

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 12:03 ~abc


  churne duje~churne duje

  czy on wie na jakich glebach leży Warszawa? przecież tego nie można porównywać z Sofią!!!
  skorpion77~skorpion77

  Dla budowy tuneli metodą drążenia tarczą TBM nie ma znaczenia rodzaj i właściwości gleby gamoniu. To miało znaczenie kiedy tunele przy I linii metra były drążone metodą górniczą przy użyciu tarczy mechanicznej, która tylko drążyła i nie transportowała urobku taśmociągiem na zewnątrz i nie układała obudowy tunelu. Wtedy przy kurzawce faktycznie były duże kłopoty. Nie tylko Sofia znacznie wyprzedza Warszawę pod tym względem, a także Bukareszt, Budapeszt, Praga czy Belgrad. To pokazuje tylko jaka banda gamoni urzęduje w ratuszu i marnuje nasze publiczne pieniądze. Przypominam, że w tych miastach, które wymieniłem wcale nie mieli większych funduszy na budowę metra, a wręcz mniejsze. Tylko, że tam nadzorowaniem budowy metra zajmowali się ludzie z głową, wyobraźnia i kompetencjami. Podstawowy błąd w Warszawie to budowanie metra krótkimi odcinkami po 2-3 stacje. To pochłania znacznie więcej pieniędzy i jest bardziej uciążliwe dla mieszkańców.

  skoro się już tak mądrzysz to jesteś świadom wielkości porównywanych miast i ich sieci transportowych?

 • Rafal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 10:46 ~Rafal

  rozsądek~rozsądek

  Ludzie nie chodzi o to, że ile metra w metrze jest w Sofii, a ile w Warszawie.
  Jak widać Jaki coś proponuje, coś wskazuje, w coś się angażuje, a Trzaskowski stoi z boki i tylko mówi NIE, Jaki nie ma racji. Nie w końcu sam coś konkretnego zaproponuje Warszawie, a nie tylko "PiS jest zły". Skończy tak samo jak Komorowski - z ręką w nocniku i będzie mocno zdziwiony.


  Ano własnie - natreszcie ktoś dostrzegł o co tu chodzi. Jak nie znoszę PISu, t ojedyne co PO ma do zaoferowania to ciągłe mówienie niedasię - panie Traskowski, a cow takim razie SIĘ DA? Bo jak na razie - nie ma ze strony PO żadych konkretów. jak nic się nie zmieni to niestety ale z duzym prawdopodobieństwem PIS przejmie w końcu Warszawę

 • AND

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 10:19 ~AND  Zawiedziony~Zawiedziony

  A ile km metra wybudował Lech Kaczyński?
  dzikakaczka~dzikakaczka

  Kaczyński nie zajmował się takimi drobiazgami. On przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy, dlatego pochowany jest na Wawelu.
  Tst~Tst


  5 kwietnia 2006 Metro Warszawskie podpisało umowę z konsorcjum PRG Metro i PeBeKa Lubin, którego zadaniem była budowa pierwszego etapu odcinka bielańskiego obejmującego stację A20 Słodowiec oraz tunele szlakowe B20 łączące ją ze stacją A19 Marymont. 31 maja 2006 podpisana została umowa z konsorcjum Mostostal Warszawa i Acciona Infraestructuras – generalnym wykonawcą drugiego etapu inwestycji budowy metra na Bielanach, w którego zakres wchodziły stacje A21 Stare Bielany i A22 Wawrzyszew oraz prowadzące do nich tunele szlakowe B21 i B22[42]. 14 czerwca 2006 natomiast podpisano z konsorcjum PeBeKa SA i PRG Metro umowę na budowę ostatniego odcinka I linii metra w Warszawie obejmującego tunel szlakowy B23, stację A23 Młociny i węzeł komunikacyjny Młociny. Hgw została prezydentem Warszawy pod koniec listopada 2006. Zatem I linię metra ukończono nie dzięki a pomimo jej (nie)rządów.

  A teraz wróć do źródeł i przeczytaj coś napisał.
  Kaczyński był prezydentem Warszawy 3 lata, bo później uciekł na bardziej intratną posadę, sorry od początku się z tym nie krył.
  W 2006 roku w Warszawie rządzili komisarze, a nie prezydent, bo rządzący Polską PiS nie chciał dopuścić do przejęcia Warszawy przez inną opcję, a sam nie miał kogo wystawić. Ostatnim komisarzem była opcja gorzowska w postaci Marcinkiewicza, który przegrał z HGW w wyborach samorządowych 2006.
  Za prezydentury Kaczyńskiego dociągnięto jedną stację do pl. Wilsona i rozpoczęto budowę odcinka na Marymont.
  A tak naprawdę to cała pierwsza linia metra została zaprojektowana za komuny.

 • rozsądek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 08:47 ~rozsądek

  Ludzie nie chodzi o to, że ile metra w metrze jest w Sofii, a ile w Warszawie.
  Jak widać Jaki coś proponuje, coś wskazuje, w coś się angażuje, a Trzaskowski stoi z boki i tylko mówi NIE, Jaki nie ma racji. Nie w końcu sam coś konkretnego zaproponuje Warszawie, a nie tylko "PiS jest zły". Skończy tak samo jak Komorowski - z ręką w nocniku i będzie mocno zdziwiony.

 • paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 08:18 ~paweł  Zawiedziony~Zawiedziony

  A ile km metra wybudował Lech Kaczyński?
  dzikakaczka~dzikakaczka

  Kaczyński nie zajmował się takimi drobiazgami. On przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy, dlatego pochowany jest na Wawelu.
  Tst~Tst


  5 kwietnia 2006 Metro Warszawskie podpisało umowę z konsorcjum PRG Metro i PeBeKa Lubin, którego zadaniem była budowa pierwszego etapu odcinka bielańskiego obejmującego stację A20 Słodowiec oraz tunele szlakowe B20 (..)


  Nie ośmieszaj się. Zanim skopiowałeś tekst z Wikipedii trzeba było przeczytać całość:) Podpisanie umowy na wybudowanie wspomnianych trzech stacji owszem było w 2006 ale na ten odcinek już w 1996 r. podjęto uchwałę o kontynuacji robót i zatwierdzenie harmonogramu prac.

 • nooka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 08:07 ~nooka

  mak~mak

  Panie Ministrze Jaki, prosze przy okazji zobaczyc jak wyglada Sofia. Co najmniej 10 lat za Warszawa (bylam tam kilka miesiecy temu). Mam nadzieje, ze po tej wizycie stwerdzi Pan ze nasza stolica nie jest w ruinie jak Pan to probuje ludziom wmowic.

  Nie podniecaj się tak . Całe wakacje chłop się lansuje wśród elektoratu PiS to w końcu jedzie na małą wycieczkę. Rano kilka bla bla bla a po południu zwiedzanie, knajpa i odpoczynek. Zgadnij za czyje?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »