Informacje

22.01.2014 07:20 pomysły dla ulicy

Jaka Targowa? "Ściek komunikacyjny" czy nowe Krakowskie Przedmieście?

SERWISY:

Jak będzie wyglądała ulica Targowa, gdy zostanie ponownie otwarta? Na Pradze ścierają się dwie koncepcje: miasta dla ludzi i miasta dla samochodów. – Chcemy, żeby to była miejska ulica, a nie autostrada z miejscami do parkowania – przekonują społecznicy. Zdania radnych są podzielone.

We wtorek społecznicy swój projekt zaprezentowali północnopraskim radnym.

- Chcemy wykorzystać moment zamknięcia ulicy Targowej i przekształcić ją w przyjazną dla ludzi – przekonuje jeden z autorów koncepcji Jacek Grunt-Mejer.

Pasy na powierzchni, ścieżka rowerowa

Jak argumentuje, pomimo, że ulica nie jest teraz przejezdna, niektórym mieszkańcom żyje się teraz lepiej. To jego zdaniem dowód, że Targową przywrócić będzie różna z mniejsza liczbą pasów.

Powstać powinna też ścieżka rowerowa i bus pas. W projekcie znalazło się też przejście naziemne przez Ząbkowską.

- Projekt przewiduje, że Targowa nie będzie już autostradą z miejscami do parkowania – opowiada Grunt-Mejer. - Ulica stanie się przyjaźniejsza dla rowerzystów. Dotychczas nie było możliwości bezpiecznej jazdy rowerem – dodaje.

Tanim kosztem?

Jak przekonuje Grunt-Mejer koncepcja została stworzona tak, by można ją było zrealizować tanim kosztem.

- Ten projekt jest tani i da się go zrobić, malując pasy, dokładając krawężniki i przestawiając kilka latarni. To wszystko nie są wysokie koszty – opisuje.

W ten prosty sposób Targowa stać się ma przyjazna mieszkańcom. Nie będą musieli przeciskać się miedzy zaparkowanymi pojazdami a murem kamienic.

Zdania podzielone

Jak mówi współautor projektu, reakcje radnych były różne.

- Część była, zachwycona i to było bardzo miłe – relacjonuje Grunt-Mejer.

- Kilka osób twierdziło, że projekt realizować można dopiero po budowie obwodnicy i wymyślali różne powody, żeby tylko nie wprowadzać proponowanego rozwiązania. Niektórzy radni nie odrobili lekcji ze współczesnej urbanistyki – punktuje Grunt-Mejer.

Mimo wszystko społecznicy są jednak dobrej myśli.

- Jest jeszcze czas, żeby przekonać radnych, żeby Targowa nie była ściekiem komunikacyjnym, na którym pieszy nie ma gdzie się podziać – podsumowuje.

"Targowa na to zasługuje"

Stołeczny radny Krystian Legierski ma nadzieję, że projekt zostanie zrealizowany.

- Jest koncepcja sprzed 10 lat miasta projektowanego dla ludzi i koncepcja sprzed 70 lat miasta dla samochodów. Teraz obie się ścierają – komentuje. - Obawiam się, że ludzie odpowiedzialni w mieście za inwestycje drogowe i komunikację w większości hołdują miastu dla samochodów – ocenia.

Legierski za przykład ulicy, na której został z powodzeniem ograniczony ruch, podaje Krakowskie Przedmieście.

– Targowa też na to zasługuje! – stwierdza.

Co myślicie o projekcie dla Targowej? Piszcie na naszym forum. Swoje pomysły możecie też przesyłać na warszawa@tvn.pl. Przedstawimy je na tvnwarszawa.pl.


Plac Wileński zamknięty został w lipcu 2012 roku:


wp/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • onn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 22:41 ~onn

  Kochani,
  obecnie Targowa jest zwężona na odcinku Kijowska-Ząbkowska do 2 pasów ze względu na jakieś przeróbki wodociągowe... i co??? i rano i popołudniu są w tym miejscu mega korki. Chodniki, ścieżki rowerowe itp. super, ale spacerowanie w spalinach zakorkowanej ulicy to nic rewelacyjnego... chyba lepiej zostawić te 3 pasy i nich sobie te auta przejadą. Poza tym można przecież jezdnię przybliżyć do torów tramwajowych - a zabraną zieleń oddać po stronie chodników.

 • wh stara praga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2014 01:26 ~wh stara praga

  teść przed wojną na targowej grał w piłkę a jezdnia była tylko z jednej strony.Ścieżka rowerowa ,miejsca spacerowe dla psów,postawcie zpowrotem te rozkradzione torebkowniki z koszami na psie kupy bo spacer w poszukiwaniu kosza na wyrzucenie sprzadniętej kupy prowokuje do pozostawieniu pełnej torebki na srodku chodnika w koncu sprzatnięte jest a dalej to już problem miasta,no i miejsca parkingowe parkingowe i po dwa pasy ruch w każdą stronę koniecznie dosadzić drzewa bo te przedwojenne dęby długo już chyba nie pociągną po przywróceniu tej ersatz trasy szybkiego ruchu

 • Targowa dla ludzi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 11:03 ~Targowa dla ludzi

  Targowa powinna być i dla ludzi i dla samochodów. Obecnie na Pradze i w dużej części Centrum Warszawy faworyzowane są wyłącznie samochody. Inni użytkownicy miasta są lekceważeni. Dla samochodów są ulice, place, chodniki, nawet trawniki. Przed remontem 95% szerokości Targowej zajmowało miejsce dla samochodów. Piesi przeciskali się między murem budynku a błotnikami samochodów zaparkowanych na chodniku, aby iść wzdłuż Targowej musieli przechodzić przejściem podziemnym przez Ząbkowską i Okrzei. O rowerzystach nie wspomnę - dla nich na Targowej w ogóle nie było miejsca. Proponowany projekt przywraca równowagę - jest miejsce dla samochodów, autobusów, rowerzystów i pieszych. Tak powinno być w centrum europejskiego miasta. Lamenty niektórych kierowców, którzy przyzwyczaili się do tego, że cała przestrzeń miejska jest dla nich mnie nie wzruszają. Drodzy kierowcy - czas aby zrobić trochę miejsca dla innych !!!

 • Leniwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2014 16:09 ~Leniwy

  Ludzie holdujacy miastom samochodowym w zyciu nie wyszli na spacer. Doworza swoje cztery litery do pracy, wracaja zmeczeńi do domu i psiocza na korki, na miasto, na tlok., na smrod, na rowerzystow.... W zasadzie miasto widza jedynie z perspektywy przedniej szby samochodu, ewentualnie witryny sklepowej. Radni sa bezladni. Nie wszyscy na szczescie. A Targowa jako najstarsza ulica Warszawy, powinna byc salonem Pragi, jak Krakowskie Przedmiescie, jak Francuska. Turysta przejezdzajacy na druga strone Wisly widzi komtynuacje starowkowej zabudowy w postaci katedry, liceum Wladyslawa IV, cerkwi ( mowie ogolnie o zabytkach) i nagle zobaczy sciek komunikacyjny- to ansurd. Nie dajmy sie radnym antyobuwatelskim.

 • Dobry Wujcio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2014 15:14 ~Dobry Wujcio

  rodak~rodak

  Targowa Powinna wyglądać ja w czasach międzywojęnych, z zielenią,deptakami i praskim szykiem.
  Wymienić trzeba wszystkie chodniki,ustawić renesansowe latarnie...

  Przed wojną na Targowej i w całej Warszawie nie było deptaków, dzieciaku. Były ulice i chodniki. Deptak był w Ciechocinku, w Konstancinie przy tężniach, w Sopocie. Warto dowiedzieć się trochę, zanim się zabierze głos.
  A w czasach renesansu, dziecko, nie było prądu, nie znano go.

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2014 13:25 ~Edek

  Zlikwidować wszystkie ulice w Warszawie, NIEEE... zlikwidować wszystkie ulice w Polsce.
  Zamiast nich zrobić szerokie chodniki i szerokie ścieźki rowerowe.
  Zamiast autobusów riksze wieloosobowe, itd :D

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2014 09:43 ~Braciszek Tuck
  SzczęśliwaPrażanka~SzczęśliwaPrażanka

  Tak, zlikwidujcie wszystkie miejsca parkingowe, zatrudnijcie jeszcze trochę strażników miejskich i będzie super! Tak trzymać! Nie budujcie naziemnych i podziemnych parkingów ani wiaduktów i zróbcie z Pragi Pn i Płd skansen - gwarantuję wam głos mój i mojego męża.
  Wengiel~Wengiel
  Akurat skansen to właśnie jest i trzeba go usunąć. W cywilizowanych krajach w dużych miastach mało kto się samochodem do centrum pcha. To nie Przasnysz, czy Grójec, żeby każdy mógł wjechać wszędzie, gdzie chce i czym chce od samochodu po traktor.

  sum~sum

  Jeśli masz doświadczenia z Przasnysza, to nic dziwnego, że głupoty wypisujesz. W cywilizowanym świecie ludzie poruszają się samochodami - po to je wynaleziono.
  passenger~passenger


  MIałem okazję być w zeszłym roku w Los Angeles. Miasto świetnie zaprojektowane, skomunikowane, które kilkadziesiąt lat temu, na fali "umotoryzacyjnienia" psołeczeństwa zlikwidowało tramwaje i ogromną ilość komunikacji miejskiej na rzecz samochodziarzy. Wyburzono szereg domów pod autostrady i węzły, zbudowano parkingi.


  Byłeś w Stanach, ale niewiele z tej wycieczki zrozumiałeś. Targowa nie jest w LA. To ulica z charakterem. Poruszają się po niej kierowcy, którzy zatrzymują się przed sklepikami, parkują, robią zakupy, zaglądają do kawiarenek. I są przechodnie, spacerują po chodnikach, przystają przed witrynami sklepów, robią zakupy. To jest ulica, która żyje. Ulica w mieście. Na Pradze, gdzie zachowała się przedwojenna zabudowa. Targowa żyje dzięki zgodnemu współżyciu kierowców, pieszych, rowerzystów, rolkarzy i wszelkich innych bywalców tej ulicy. Kto nie rozumie ducha tego miasta, wymyśla i wymyślać będzie badziewia na Emilii Plater, przebudowę Świętokrzyskiej, różne tęcze i inne odpustowe atrakcje.

 • rodak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2014 07:25 ~rodak

  Targowa Powinna wyglądać ja w czasach międzywojęnych, z zielenią,deptakami i praskim szykiem.
  Powinna stać się miejscem które przyciąga swoją dawną świetnością .
  Wymienić trzeba wszystkie chodniki,ustawić renesansowe latarnie,śmietniki i ławki, odnowić fasady starych kamienić i pęknie je podświetlić LEDami( nawet tych prywatnych ))-; ).
  I TYLKO NIECH NIE PITOLĄ ŻE NA TO WSZYSTKO NIE MA PIENIĘDZY bo jak zechcą to się nagle znajdzie.

 • praga_rules

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2014 06:40 ~praga_rules

  KochamPragę ~KochamPragę

  Praga jest Dzielnicą Przelotową na Chwile Obecną i może niech na chwilę obecną Tak Zostanie :)


  Chyba raczej nie mieszkasz przy Targowej, prawda?
  Twoje dzieci nie chodzą tą ulicą do szkoły?
  Twoi rodzice czy dziadkowie nie muszą przeprawiać się na drugą stronę Targowej żeby kupić chleb?

  Sporo jest takich co by chcieli jak najwięcej przelotówek przez miasto - byle nie pod swoimi oknami.

 • KochamPragę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2014 22:27 ~KochamPragę

  Zamknijmy Wszystkie Mosty i Ulice... Mamy rowery, zatłoczoną komunikację i Brak Buspasów !!! Jeźdzę Autem bo chce i Mnie na To stać !!! Jak chcę się przespacerować Promenadą to Jadę do Sopotu !!! Może wybudujmy obwodnice i wyprowadźmy ruch z miasta i zacznijmy Mieszać ludziom w Głowach !!! Praga jest Dzielnicą Przelotową na Chwile Obecną i może niech na chwilę obecną Tak Zostanie :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »