Informacje

03.05.2014 14:29 ruszają konsultacje społeczne

Jaka przyszłość osiedla Jazdów? Ratusz pyta mieszkańców

SERWISY:

Mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w cyklu warsztatów na temat Osiedla Jazdów. Stołeczny ratusz liczy, że w ten sposób zostaną wypracowane najlepsze rozwiązania dotyczące jego przyszłości.

Jak poinformowała zastępca rzecznika prasowego warszawskiego ratusza Agnieszka Kłąb, warsztaty będą formą konsultacji społecznych. Pozwolą one poznać oczekiwania zainteresowanych stron, a wypracowane podczas spotkań pomysły staną się dla władz miasta rodzajem wytycznych co do kierunków zmian Osiedla Jazdów.

- Zależy nam na wyłonieniu rozwiązania najlepszego dla mieszkańców, innowacyjnego, ale jednocześnie najbardziej realnego - wyjaśniła rzeczniczka.

Konsultacje społeczne w sprawie przyszłości Osiedla Jazdów są organizowane na wniosek samych mieszkańców. W listopadzie ubiegłego roku kilkadziesiąt działających w Warszawie stowarzyszeń wystąpiło z takim apelem do prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Zgłoszenia do 11 maja

Do 11 maja ratusz czeka na zgłoszenia chętnych do udziału w warsztatach. Aby wziąć w nich udział, należy wypełnić ankietę zamieszczoną na stronie internetowej konsultacji.

Po 14 maja urzędnicy skontaktują się ze wszystkimi, którzy wypełnią zgłoszenie, jednak jeżeli liczba chętnych przekroczy planowaną liczbę miejsc, to uczestnicy warsztatów będą dobierani drogą losowania.

- Wystarczy mieć pomysł, chęci do pracy i trochę czasu, bo grupy robocze spotkają się co najmniej trzy razy - zachęcała Kłąb.

Ratusz planuje, że warsztaty odbędą się od maja do września, z uwzględnieniem przerwy wakacyjnej. Równolegle do grup warsztatowych ws. Jazdowa będzie pracowała grupa robocza ds. tymczasowego wykorzystania domków fińskich. Uczestniczący w jego spotkaniach przedstawiciele miasta oraz strony społecznej mają na bieżąco szukać rozwiązań dotyczących funkcjonowania osiedla.

Chcą uporządkować teren

Osiedle Jazdów to kolonia 30 domków jednorodzinnych. Powstała w 1945 r. między gmachem Sejmu a Parkiem Ujazdowskim, w ramach reparacji wojennych, jakie Finlandia zmuszona była świadczyć na rzecz ZSRR po II wojnie światowej.

W listopadzie 2010 r. zarząd Śródmieścia podjął uchwałę, w której pozytywnie zaopiniował wprowadzenie trzyletniego harmonogramu działań dotyczących "uporządkowania terenu" osiedla Jazdów.

Powołano się na niezgodność istniejącej zabudowy z obowiązującym studium zagospodarowania przestrzennego Warszawy oraz bardzo zły stan techniczny budynków. Domki miały być rozebrane, a mieszkańcy wykwaterowani. W uzasadnieniu do uchwały napisano wówczas, że rozpoczęła się procedura dotycząca sporządzenia planu zagospodarowania terenu osiedla, "co w konsekwencji będzie wiązało się ze zmianą przeznaczenia terenu na zabudowę administracyjno-usługową".

PAP/bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • związany z miastem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2014 21:29 ~związany…

  ten teren zdecydowanie wymaga uregulowania, jest zbyt wartościowy pod każdym względem żeby zostawić go garstce artystów związanych z PRL-em. Najgorszym rozwiązaniem byłoby jednak sprzedanie go jakiemuś developerowi który go ogrodzi i wybuduje jakieś szkaradzieństwa (JW Con w każdej lokalizacji, czy Echo Inv przy Zwycięzców). Sprawa wymaga dyskusji, ale czy to pomoże, nie wiem.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2014 19:15 ~qwerty

  Popieram rozbiórkę domków (ś)fińskich i proponuję tam ogólnodostępną zabudowę parkową tj. drzewa, krzewy i trawę.

 • Miro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2014 17:52 ~Miro

  JAZDÓW to malenka wioska w.. CENTRUM Warszawy. Mam nadzieję, że mieszkający tam nie dadzą się z tamtąd usunąć. Potrzebna jest tylko modernizacja starego na nowe a urok tego miejsca pozostanie.

 • Badi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2014 17:08 ~Badi

  Przecież tu chodzi o to, żeby mieszkańcy przejęli te domki na własność za grosze, a potem sprzedali grunt za wiele milionów developerom. Tam mieszkają głównie peerelowscy artyści. No, zobczymy, zobaczymy.

 • osama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2014 15:43 ~osama

  Jednego nie rozumiem, jak kilka tysięcy osób może decydować w kilku milionowym mieście o decyzjach urzędników? Nawet nie o to chodzi. Na tvnwarszawa.pl może wejść każdy, nie tylko ludzie mieszkający w Warszawie, oddać głos i się wypowiadać. To jest chore!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »