Informacje

26.03.2016 17:33 Ratusz zaprasza na warsztaty

Jaka będzie Warszawa za 15 lat? Cele wskażą mieszkańcy

SERWISY:


Jaka będzie stolica za 15 lat? Od kwietnia rozpoczyna się kolejna seria spotkań z mieszkańcami w ramach prac nad strategią Warszawa 2030. Tym razem ich celem będzie wypracowanie celów rozwoju miasta. W warsztatach mogą wziąć udział m.in. studenci, seniorzy czy rodzice dzieci do 18 roku.

Strategia to dokument, który ma zdefiniować wizję rozwoju Warszawy. Obecna pochodzi z 2005 roku i w 2020 roku dobiega końca. Władze miasta prowadzą pracę nad aktualizacją tej strategii. Tym razem do 2030 roku.

Dokument będzie zawierać cztery podstawowe składniki: wizję (opis pożądanego stanu), diagnozę (opis sytuacji społeczno-gospodarczej koncentrujący się na wyzwaniach), cele (jak osiągnąć opisaną wizję) i system realizacji (informacja o wdrażaniu dokumentu).

W kwietniu rozpoczynają się spotkania dotyczące trzeciego z wymienionych punktów, jakim są cele. Aby lepiej zorganizować pracę, miasto podzieliło spotkania na kilka części.

Warsztaty dla wybranych

Pierwsza to specjalny warsztaty dedykowane dla konkretnych grup. Wśród nich są m.in. uczniowie, studenci, seniorzy, rodzice dzieci do 18. roku życia, przedstawiciele firm tradycyjnych, start-upowcy czy członkowie organizacji pozarządowych. Łącznie ratusz zamierza przeprowadzić 12 takich spotkań.

W każdym warsztacie weźmie udział 20 osób. Zapisy ruszyły na początku marca, o udziale w spotkaniu decydowała kolejność zgłoszeń.

Spotkania w dzielnicach

Oprócz spotkań dedykowanych, planowane są również warsztaty dla ogółu mieszkańców, które będą organizowane każdej dzielnicy. Spotkania rozpoczną się już w poniedziałek 4 kwietnia o godz. 17.30 na Ursynowie, w budynku urzędu dzielnicy.

Kolejne odbędą się na Bemowie i Pradze Południe (we wtorek) oraz na Bielanach (w środę).

"Podczas spotkań w dzielnicach oraz warsztatów uczestnicy dyskutować będą o tym, co trzeba zmienić lub poprawić w Warszawie przyszłości. Zebrane informacje będę punktem wyjścia do dalszych prac nad strategią rozwoju Warszawy" – zapowiada ratusz.

Jaka Warszawa za 15 lat?

Pracę nad strategią dla Warszawy 2030 rozpoczęły się we wrześniu. Od tego momentu przeprowadzono kilka debat z udziałem urzędników i mieszkańców. Dotyczyły m.in. społeczeństwa, gospodarki czy przestrzeni miejskiej. Systematycznie odbywają się też prace w mniejszych grupach roboczych.

- Wieloletnia strategia rozwoju miasta jest z założenia dokumentem ogólnym, nie są tam wymieniane konkretne projekty jak w rocznych budżetach Warszawy, czy w Wieloletniej Perspektywie Finansowej. Strategia określa, w jakim kierunku ma rozwijać się miasto - mówiła we wrześniu prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Projekt strategii ma być gotowy na przełomie 2016 i 201 roku. Potem trafi pod konsultacje społeczne. W ostatnim kwartale 2017 ma go przyjąć Rada Warszawy.


kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • raf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2016 17:29 ~raf

  To znaczy ze miasto nie ma perspektywicznego planu rozwoju Jak to jest mozliwe ze tyle lat ludzie biora pieniadze za nic .Ci radni, ci burmistrze,prezesi itd , itp. To znaczy ze miasto zyje dzikim zyciem. Aby do jutra.

 • korek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2016 10:13 ~korek

  "Jaka będzie Warszawa za 15 lat?". Islamska?

 • Jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2016 08:08 ~Jerry

  Za 15 lat a może mniej pieniądze będą potrzebne na zbrojenia,będziemy mieli wroga za naszą zachodnią granicą, Islamskie Niemcy

 • cel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2016 00:29 ~cel


  Januszz4Januszz4

  Jak przeczytałem tytuł tego artykułu, naszły mnie głupie skojarzenia. To znaczy, że co? Że do tego stopnia PiS ogłupi Warszawiaków, że sami będą wskazywać cele Iskanderom?
  jolanda~jolanda

  no przecież to pomysł HGW a nie żadnego PIS-u

  To jeszcze gorzej.

 • Piotru70

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2016 23:33 Piotru70

  Za 15 lat? To zależy kto będzie rządził. Jak będzie rządził PiS to Warszawa będzie polska, jak będzie rządziło PO to będzie pewni Niemiecka, jak będzie rządził Korwin to będzie Bogata, jak Kukiz będzie wolna owiana swobodami, jak Wygra partia razem to będzie kołchozem, jak wygra SLD to będzie centrum zamachów jak Bruksela, jak wygra Nowoczesna to Warszawa będzie należała do PO, czyli do Niemców. Kogo my tam jeszcze mamy? Ruch Narodowy, nie wiem jaka będzie przez Kowalskiego, ale na pewno nie będzie Niemiecka.

 • Mic24

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2016 22:12 ~Mic24

  Za 15 lat będzie zakorkowana, z masą pustych ścieżek rowerowych, z mieszkaniami w Centrum wykupionymi przez rodzinie "ratuszowego królika" za bezcen bo "ktoś" zaniżał wartość szacunkową. Czyli nic się nie zmieni.

 • Bigos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2016 21:22 ~Bigos

  Za 15 lat pomnik Smoleński będzie sięgał chmur. W pogodę deszczowa będzie widać tylko połowe.

 • GRUPA HENOCHA Warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2016 20:47 GRUPA…

  Warszawa za 15 lat? Mieszkańcy wskażą cele? Za 15 lat Warszawy już nie będzie, jest ona bowiem celem rakiet Iskander, o czym niektórzy, jak widać, zapominają.

 • luc0as

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2016 20:47 luc0as

  Za 15 lat to Warszawa będzie przedmieściami Berlina.

 • Audi S3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2016 20:41 ~Audi S3

  Będzie totalnie zakorkowana bo na każdym skrzyżowaniu i przejściu dla pieszych będą światła (społeczeństwo idiotów nie potrafi przejść przez pasy bo łeb w dół i do przodu zamiast się popatrzeć czy coś nie jedzie i mistrzowie jazdy 30km/h nie potrafią wykonać lewoskrętu) a pierwszeństwo wszędzie będą mieli terroryści na rowerach.Oczywiście żaden idiota nie wyreguluje świateł na głównych ulicach żeby jechać 50/60km/h i mieć zieloną falę tylko trzeba będzie zap....... 120km/h jak na grochowskiej żeby chociaż na jednych nie stanąć nie chce mi się dalej wymieniać bo w tym dziadowskim kraju kto nie dojdzie do koryta to i tak nic nie zmieni tak prawda.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »