Informacje

30.08.2013 19:35 wyniki 28 listopada

Jaka będzie nowa Rotunda? 214 projektów z całego świata

SERWISY:


Konkurs na przebudowę warszawskiej Rotundy swoim zasięgiem objął cały świat. Projekty nadesłali architekci m.in. z Arabii Saudyjskiej, Argentyny, Australii, Boliwii, Brazylii czy Chin. Do finału zakwalifikowała się dziesiątka. Zwycięzcę poznamy w listopadzie.

Konkurs na projekt modernizacji budynku przy rondzie Dmowskiego ogłoszono jeszcze w czerwcu.

Odzew był ogromny. Rejestracji dokonało ponad 1000 zespołów z 79 krajów. Nadesłano 214 projektów. - Po konsultacjach społecznych, w których wzięło udział ponad 10 tys. warszawiaków, tym razem światowe środowisko architektów licznie odpowiedziało na zaproszenie do konkursu - mówi Jarosław Orlikowski, dyrektor pionu wsparcia biznesu w PKO Banku Polskim.

Pomysły na rewitalizację budynku pochodzą z tak odległych krajów jak: Arabia Saudyjska, Argentyna, Australia, Benin, Boliwia, Brazylia, Chiny, Filipiny, Ghana, Gwatemala, Indie, Indonezja, Iran, Japonia, Korea, Kuwejt, Liban, Malezja, Meksyk, Peru, RPA, Singapur, Tajlandia, Tajwan czy Wenezuela. - To bardzo ciekawe doświadczenie móc prowadzić projekt, który promuje wizerunek stolicy wśród międzynarodowych gremiów –  dodaje Jarosław Orlikowski.

Finałowa 10

Zdaniem przewodniczącego jury konkursowego nadesłane prace były profesjonalne. - Trafna okazała się współpraca instytucji organizujących konkurs: PKO Banku Polskiego, DuPont, OW SARP i Polish Green Building Council, widoczna w projektach m.in. poprzez stosowanie zalecanych współczesnych materiałów oraz zasad zrównoważonego rozwoju. Zdecydowana większość autorów wykazała korzystne możliwości integracji podstawowych funkcji bankowych z potrzebnymi w tym miejscu i postulowanymi w konsultacjach przestrzeniami łatwo dostępnych funkcji społecznych – powiedział Konrad Kucza-Kuczyński, przewodniczący Jury.

Spośród tego ogromu prac wybrano 10. Przed ich autorami teraz kolejne zadanie – rozwinięcie przedstawionych pomysłów.  Teraz finaliści mogą zgłaszać swoje pytania, a do 7 listopada muszą nadesłać ostateczne prace. Wyniki konkursu poznamy 28 listopada.

PKO Bank Polski zdecydował, że przeznaczy część powierzchni budynku na funkcje społeczne, które będą uzupełnieniem podstawowej funkcji bankowej. Wybrane elementy programu z propozycji społecznych powinny być wykorzystane zarówno w przestrzeni wewnętrznej, jak i zewnętrznej budynku.

Budynek - ikona

Przed ogłoszeniem konkursu na projekt modernizacji Rotundy przeprowadzono konsultacje społeczne.

Wynika z nich, że dla mieszkańców Rotunda to ikona Warszawy porównywalna z Pałacem Kultury i Nauki czy herbem miasta - syrenką. Jest wyznacznikiem centrum Warszawy, miejscem spotkań, budzi sentyment. Z jednej strony uważana jest za perełkę architektury modernizmu, a z drugiej - za symbol szpetoty m.in. za sprawą reklam wielkoformatowych.

Z badania wynika także, że mieszkańcy oczekują, by rotunda była wizytówką Warszawy, miejscem spotkań integrującym różne grupy społeczne, miejscem odpoczynku w otoczeniu zieleni, unikalnym i bezpiecznym.

Budynek stanowi element Ściany Wschodniej - głównej inwestycji w Warszawie w latach 60. Obiekt odbudowano po wybuchu gazu, jednak stracił charakterystyczną cechę - przezroczystą elewację.

POSŁUCHAJ O TYM, DLACZEGO OGŁOSZONO KONKURS NA ROTUNDĘ:
ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • xviiiw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2013 12:08 ~xviiiw

  A ja ubolewam,że w Warszawie zaniedbuje sie zabytkową architekturę. Z Praga, Srodmiesciem i Wola włącznie. Miasto (zwl.lewy brzeg) straciło podczas wojny ogromny procent zabytków i inteligencji, za to dostało w spadku po komunie wątpliwa prlowska zabudowę i rodzimy niby kapitalistyczny miszmasz oraz chaos reklam. Nie tylko w miastach europejskich ale nawet w miastach polskich takich jak Poznań, Gdańsk, Kraków czy Łódź znajdziemy dużo więcej zabytków. Owszem straszne zaniedbania są w całym kraju od wielu lat, czy Warmia i Mazury, czy Małopolska czy Dolny Śląsk, ale Warszawa szczególnie nie może sobie pozwolić na kolejne zaniedbania!

 • michalina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2013 12:14 ~michalina

  Anka~Anka

  Zostawcie ja taka jaka jest! Jest sliczna.

  jest śliczna, ale jest w złym stanie, więc to tylko kwestia czasu, a i tak trzeba będzie ją odnowić. czemu by nie teraz? skoro zachowa formę zbliżoną do oryginału, to nadal będzie w niej ta dusza rotundy, za którą ją lubimy :)

 • Aka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2013 11:07 ~Aka

  Rotunda mnie sie podoba za toDomy Centrum sa ochydne

 • Anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2013 11:04 ~Anka

  Zostawcie ja taka jaka jest! Jest sliczna.

 • StopotS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2013 10:25 StopotS

  kubatkubat

  A co na to Konserwator Zabytków??


  Nic. Bo mu nie wolno:D

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 20:50 kubat

  A co na to Konserwator Zabytków??

 • Marie Curie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 13:53 ~Marie Curie


  Marie Curie~Marie Curie

  Ten pomysł mi się podoba, ale architekci z Singapuru pewnie wygrają i będzie tak, jak z nazwą Mostu Północnego.
  Boom~Boom


  Jakoś Chińczycy potrafili połączyć nowoczesne budownictwo z własną tradycją to nam też może się udać.

  Z własną potrafili, ale czy potrafią zbudować to w zgodzie Z NASZĄ tradycją ?

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 12:58 ~Boom

  Marie Curie~Marie Curie

  Ten pomysł mi się podoba, ale architekci z Singapuru pewnie wygrają i będzie tak, jak z nazwą Mostu Północnego.


  Jakoś Chińczycy potrafili połączyć nowoczesne budownictwo z własną tradycją to nam też może się udać.

 • Rekonstrukcja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 11:48 ~Rekonstrukcja


  MonarchistaMonarchista

  Powinno się odbudować kamienicę Lothego która stała w tym miejscu przed wojną a nie poprawiać i unowocześniać socjalistyczny badziew który do nieczego nie pasuje.
  magister inżynier architekt~magister inżynier architekt


  Ta kamienica pasowała tam przed wojną, bo Warszawa miała inny układ urbanistyczny. Gdyby ją dziś odbudować Stałaby się kiczowanym skansenem wyjętym z kontekstu obecnej urbanistyki miasta.
  W zasadzie to możesz podziękować Władzy Ludowej... kiedy podejmowano decyzję jak odbudowywać Warszawę drogi były 3...
  1.) albo odbudować tak jak było, budynki, ulice WSZYSTKO
  2.) Zaorać i postawić od nowa, nowy układ urbanistyczny, nowe budynki, nowe dominanty przestrzenne (z PKiN na czele) i nowe powiązania komunikacyjne i osie widokowe
  3.) Mix opcji 1 i 2...

  Jak się zapewne domyślasz wybrano opcję 3cią czego NIEODWRACALNE efekty masz dziś. Żeby cofnąć te zmiany musiałbyś dosłownie zaorać całe centrum łącznie z PKiN, Złotymi Tarasami, Placem Defilad (powodzenia, samo Muzeum Sztuki Współczesnej ile miało problemów z własnością gruntów, co ostatecznie sprawiło że projekt został zarzucony) a odbudowywanie pojedynczych obiektów tylko z powodów sentymentalnych to nieuzasadniona niczym głupota, skansen i niepotrzebnie wydawane pieniądze. Niepotrzebnie- bo ładnie zaprojektowana architektura współczesna może to miejsce bardzo wzbogacić.

  pozdrawiam


  W zasadzie masz rację, ale nawet w dzisiejszej Warszawie są chlubne wyjątki. Ciągle trwam w zachwycie nad urodą kamienic na Próżnej, zrekonstruowanych starannie w ostatnich latach. To śliczne ozdobne perełki przy siermiężnej zabudowie powojennej. Jeżeli jeszcze nie widziałeś - polecam, to samo centrum miasta, niedaleko.

 • Marie Curie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 11:30 ~Marie Curie

  Boom~Boom

  Powinien to być nowoczesny, wysoki budynek w jakiś sposób architektonicznie nawiązujący do Rotundy. Patrzmy w przyszłość a nie cały czas w przeszłość.

  Ten pomysł mi się podoba, ale architekci z Singapuru pewnie wygrają i będzie tak, jak z nazwą Mostu Północnego.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »