Informacje

05.01.2015 11:05 pomnik planowany w pobliżu MHŻP

Jak upamiętnić Polaków ratujących Żydów? Ponad 130 pomysłów

SERWISY:


W międzynarodowym konkursie na upamiętnienie Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej jury oceni 130 prac. Nowe miejsce pamięci o polskich Sprawiedliwych ma być odsłonięte jesienią 2015 r. w pobliżu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

- Na konkurs, ku naszej radości, wpłynęło 130 prac. Jury będzie miało trudne zadanie - powiedziała Karolina Szykier-Koszucka, dyrektor Fundacji Pamięć i Przyszłość, która odpowiada za powstanie nowego miejsca pamięci. Upamiętnienie polskich Sprawiedliwych - jak przypomniała - będzie wyrazem hołdu dla tych, którzy nie ugięli się przed złem i ryzykując życie pomagali swoim żydowskim sąsiadom.

Nowe miejsce pamięci nie musi mieć formy tradycyjnego pomnika, a sam konkurs ma być także otwartą dyskusją artystyczną nad formą upamiętnienia w otoczeniu Muzeum Historii Żydów Polskich. - Nie mogę zdradzić szczegółów, ale prace, które otrzymaliśmy mają bardzo różnorodny charakter - są prace rzeźbiarskie, także różne konstrukcje przestrzenne - mówiła Szykier-Koszucka. Upamiętnienie może być wykonane z wszelkiego dostępnego tworzywa i za pomocą dowolnych środków artystycznych.

Zrozumieć tradycję miejsca

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie internetowej www.raff.org.pl. Uczestnicy konkursu - jak głoszą jego organizatorzy - mają zrozumieć tradycję wyjątkowego miejsca realizacji, które przed okupacją niemiecką było centrum żywej, pełnej folkloru warszawskiej dzielnicy żydowskiej. Przypominają też, że w czasie drugiej wojny światowej dzielnica ta stała się "świadkiem tragedii i zagłady mieszkańców utworzonego tam getta i została całkowicie zrównana z ziemią".

W opublikowanych warunkach konkursu przeczytać można, że: "Jury poszukiwać będzie projektu, który w najwłaściwszy sposób upamiętni zasłużonych Polaków, a równocześnie będzie próbą integracji i ożywienia przestrzeni publicznej placu wokół Muzeum Historii Żydów Polskich, przy pełnym uwzględnieniu oczekiwań jego użytkowników. Upamiętnienie Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej wymaga specjalnego rozwiązania przestrzennego, nowatorskiej formuły wpisującej się w zastaną przestrzeń, a także nawiązującej z nią specyficzny dialog. Powinno ono wyrazić wdzięczność wszystkim Polakom, także tym, którzy z różnych powodów nie są znani z imienia i nazwiska".

Ze 130 zostanie 5

Prace konkursowe oceni teraz międzynarodowe jury pod przewodnictwem historyka sztuki Milady Ślizińskiej (przewidziana jest także wystawa pokonkursowa 25 najlepszych projektów). W lutym br. w kolejnej fazie konkursu jury wyłoni pięć najciekawszych wizji artystycznych, a następnie ich autorzy będą musieli przygotować już realne projekty koncepcyjne. Sąd konkursowy ma wybrać projekt, którego "realizacja nie tylko w najwłaściwszy sposób wyrazi wdzięczność ocalonych, lecz także będzie atrakcyjną próbą ożywienia i integracji tej wyjątkowej przestrzeni publicznej".

Werdykt w kwietniu

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie pochodziły z wielu krajów. - Mniej więcej 1/3 z ok. 200 wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie pochodziła od projektantów i artystów spoza granic Polski, m.in. z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Chin, a także z krajów europejskich jak np. Niemcy, Austria, Włochy czy Hiszpania - poinformowała Szykier-Koszucka. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w kwietniu 2015 r.

Pomysł z USA

Inicjatorem upamiętnienia jest przedsiębiorca i filantrop z USA Zygmunt Rolat, od wielu lat działający na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Upamiętnienie Polaków ratujących Żydów zostanie w całości sfinansowane z funduszy zebranych wśród diaspory żydowskiej i w Izraelu. Koszt inwestycji wynosi ok. 800 tys. dolarów.

Inicjatywę wzniesienia upamiętnienia Polaków ratujących Żydów popiera prezydent Bronisław Komorowski. Nad realizacją projektu czuwa Międzynarodowy, a także Polski Komitet Upamiętnienia "Ratującym - Ocaleni". W obu komitetach zasiadają m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, dyplomata i politolog prof. Adam Daniel Rotfeld, b. ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, prawnik-konstytucjonalista prof. Wiktor Osiatyński, reżyserzy filmowi Andrzej Wajda i Krzysztof Zanussi.

Pomnik "Polaków ratujących Żydów" stanie też na placu Grzybowskim:


PAP/jb/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pablo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2015 15:38 ~pablo

  A moje dziecko nie dostało się do przedszkola ale pójdzie do muzeum albo do świątyni bo na to kasa jest.

 • sadam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2015 22:46 ~sadam

  Polak-ma racje, tysiące oficerów i inteligencji wydane w ręce Sowietów, to nie może zostać nie zauważone.

 • Warto znać historię

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2015 20:37 ~Warto…

  azael~azael

  wasze ulice,nasze kamienice

  A wiesz, skąd się wzięło to powiedzenie? Bo Żydzi już w czasach Księstwa Warszawskiego byli przez Polaków dyskryminowani i mieli zakaz mieszkania przy lepszych ulicach. Nadal myślisz, że cytując to powiedzenie, deprecjonujesz Żydów?

 • jako

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2015 19:42 ~jako

  Chociaż byśmy im wszystko od dali, dali pomniki wszędzie na kązdej ulicy i każda ulicę nazwać od jakiegoś rabina. To i tak będzie że polak to antysemita!Więc pytam się po co?!Niech sami się zmienią my nie musimy!!!

 • Szalom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2015 17:17 ~Szalom


  Michał~Michał

  Wkurza mnie już to gadanie. A czy Ci Żydzi nie byli Polakami? Polacy ratowali Polaków - i tyle w temacie.

  Ci co się teraz ciskają, że przyjeżdżają i próbuja odzyskać majątki pytam się czy sami by nie chcieli odzyskac jeśli zagrobiono by to ich rodzinom i mieli by taką możliwość.
  Marne szanse~Marne szanse

  Mnie PRL zagarnął należny mi spadek po rodzicach, zabierając MOJE mienie jako opuszczone ( ? ). Nie widzę szans na jego odzyskanie, ponieważ jestem Polakiem.

  Ci Żydzi byli i pozostali Żydami, mimo, że parę wieków mieszkali w Polsce, która gościnnie ich przyjęła.

 • Drobiazg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2015 15:47 ~Drobiazg

  CX MAFIA~CX MAFIA

  ZBUDOWAC NA ZASADZIE WZAJEMNOŚCI MUZEUM POLAKÓW W ISRAhellU ...

  Jakiej wzajemności, Polaków w czasie wojny zgineło TYLKO trzy miliony.

 • Mowa kamieni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2015 15:45 ~Mowa kamieni

  Sceptyk~Sceptyk

  Pomnik powinien być w Krakowie a jeszcze lepiej w Oświęcimiu (a własciwie w Auschwitz). Tam są wożone wycieczki dzieci z Izraela, o Warszawę nie zahaczaja.

  A co, na tereny byłego Getta to nie łaska wpaść ? Tam stoją całkiem niebrzydkie dowody pamięci.

 • Marne szanse

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2015 15:43 ~Marne szanse

  Michał~Michał

  Wkurza mnie już to gadanie. A czy Ci Żydzi nie byli Polakami? Polacy ratowali Polaków - i tyle w temacie.

  Ci co się teraz ciskają, że przyjeżdżają i próbuja odzyskać majątki pytam się czy sami by nie chcieli odzyskac jeśli zagrobiono by to ich rodzinom i mieli by taką możliwość.

  Mnie PRL zagarnął należny mi spadek po rodzicach, zabierając MOJE mienie jako opuszczone ( ? ). Nie widzę szans na jego odzyskanie, ponieważ jestem Polakiem.

 • Dług

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2015 15:40 ~Dług

  Polak~Polak

  A kto zrobi muzeum Polaków, ktorych Żydzi wydali sowietom.
  Czy ktos o tym tez napisze?

  E tam, nie czepiaj się drobiazgów. Wydali, to wydali, cóż to znaczy przy naszym rzekomym długu wobec Żydów ?

 • waldek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2015 15:07 ~waldek

  ~parkometr

  Jak upamiętnić Polaków ratujących Żydów, pytacie? Wprowadzić SPPN(Strefę Płatnego Parkowania Niestrzeżonego) na Muranowie! Pokażmy naszym przyjacielom z Bliskiego Wschodu, że my też potrafimy zarobić nic nie robiąc :) Oczywiście chwale ten pomysł, bo przyjezdni obywatele nie robią z samochodu "namiotu", stojąc 4 dni w tygodniu nie ruszając auta, ale ja również żądam SPPN na Pradze Północ(całej) oraz Saskiej Kępie, aby także zniszczyć ten proceder w tych rejonach

  Umieszczam odpowiedz po raz drugi w skrócie (cenzorze to sama prawda!):
  Na Muranowie od 2013 jest sppn i takiego raju jak myślisz to nie ma. Pozastawiane autami („namiotami”) podwórka, ulice wewnętrzne, trawniki. Odwiedzający muzeum dodatkowo zastawiają strefy w pobliżu azyli dla pieszych czy skrzyzowań. SM i policja nie reaguje, kontrolerzy z ZDM pojawiają się okazjonalnie. Pod oknami mieszkańców codziennie parkuje po kilkanaście autokarów często z włączonymi silnikami (albo się grzeją albo chłodzą).
  Muzeum postawiono w miejscu bez koniecznej infrastruktury a też planują dodać 3 już pomnik w tej okolicy mimo wcześniejszych zapewnień, że wystarczy ten na pl. Grzybowskim.
  To to właśnie dokonuje się cyt: ” integracji i ożywienia przestrzeni publicznej placu”
  1506

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »