Informacje

13.02.2018 06:29 trwają prace nad przebudową

Jak się zmieni Park Bródnowski? "Najistotniejszy temat pominięto"

SERWISY:


Grad krytyki spadł na władze Targówka za propozycje zmian w Parku Bródnowskim. Lokalni aktywiści sprzeciwiają się m.in. budowie pawilonów i wycince drzew. Narzekają też na "brak szerokich konsultacji". Dzielnica broni się twierdząc, że konsultacje były i cieszyły się "największym zainteresowaniem w historii".

Okolice Parku Bródnowskiego czeka rewolucja. Impulsem do jej przeprowadzenia jest pojawienie się w tym rejonie metra. Po pierwsze, zmieni się sama ulica Kondratowicza (za co odpowiada Zarząd Dróg Miejskich), po drugie - Park Bródnowski. Za jego metamorfozę odpowiedzialna jest dzielnica Targówek. Są już pierwsze projekty zmian i pierwsze - ostre - głosy niezadowolenia.

Po konsultacjach społecznych dzielnica pokazała mieszkańcom wstępną koncepcję zmian planowanych w tym rejonie. Oprócz podstawowej wymiany ławek czy koszy na śmieci widzimy w niej dalej idące propozycje. Jedną z nich są pawilony, w których działać miałaby całoroczna kawiarnia. Drugą - usytuowana obok parku mediateka - stanowiąca coś w rodzaju mikrodomu kultury, z miejscem na wystawy i spotkania.

"NIE dla zabudowy parku"

Po prezentacji koncepcji (pod koniec stycznia) w internecie zawrzało. W mediach społecznościowych szybko zorganizowała się grupa, której zmiany się nie podobają. Powstał profil na Facebooku, ulotki i petycja. Wszystko pod hasłem: "NIE dla zabudowy parku Bródnowskiego".

Aktywiści stawiają długą listę zarzutów. Jednym z nich jest brak szerokich konsultacji społecznych. "Zaproponowanie tak daleko idącej ingerencji w park zostało dokonane na podstawie skromnie i słabo przeprowadzonych konsultacji. Nie podjęto próby masowego dotarcia do mieszkańców, nie użyto współczesnych środków komunikacji, ani narzędzi teleinformatycznych, jak choćby profesjonalnie przygotowanej ankiety internetowej" - czytamy w informacji społeczników.

Kolejny aspekt to niewłaściwe - zdaniem aktywistów - podejście do zieleni. "W planach uderza brak kompleksowego pomysłu na zazielenienie parku, mamy natomiast wielorakie pomysły na jego zabudowę" - krytykują społecznicy. "Mądrze i ciekawie zaprojektowana zieleń powinna stać się największym atutem parku. W przedstawionych planach ten najistotniejszy temat pominięto" - dodają.

Obiekt "inwazyjny i zbędny"

Z największą krytyką spotkały się jednak planowane pawilony i tzw. mediateka. Te pierwsze, zdaniem protestujących "mijają się z celem", bo wzdłuż Kondratowicza i tak planowany jest pasaż bródnowski, który, według mieszkańców, będzie naturalnym miejscem dla kawiarń, punktów usługowych i handlowych. "Park powinien zostać miejscem wolnym od usług i komercji" - apelują.

Co do mediateki, społecznicy uważają, że "nie spełnia żadnej przydatnej funkcji", pozostaje obiektem "inwazyjnym i zbędnym". "Wygląda na kolejny dom kultury, który jest pomysłem nieprzedyskutowanym z mieszkańcami. Ma mieć głównie funkcje, które spełnia biblioteka na rogu ulic Kondratowicza i Łabiszyńskiej" - argumentują protestujący i dodają, że sensowniejsze, niż budowa nowego obiektu byłoby doinwestowanie już istniejących.

Podobnych uwag jest więcej. Społecznicy kwestionują budowę wiat, stałej sceny czy wybiegu dla psów. Proponują własną koncepcję, a w niej starają się udowodnić, że park nie wymaga generalnej przebudowy (ani tym bardziej zabudowy), ale jedynie poprawy pewnych jego elementów: zieleni, oczek wodnych, oświetlenia czy ławek. Proponują toalety przy wejściach - "dyskretne i wkomponowane w całość".

Ratusz: były szerokie konsultacje

O komentarz do protestu postanowiliśmy spytać dzielnicę. Justyna Skalska z urzędu dzielnicy Targówek, która zajmowała się konsultacjami, przekonuje, że te były prowadzone "szeroko i różnymi kanałami". Wylicza ankiety prowadzone wśród mieszkańców, spacery badawcze na miejscu i możliwość zgłaszania uwag mailowo. - Każdy kto chciał, mógł wziąć udział w konsultacjach - przekonuje i dodaje, że odzew wśród mieszkańców był zaskakująco duży.

- Pod względem liczby zainteresowanych osób nie pamiętam drugich takich konsultacji na Targówku. Z samych maili uzbierało się ponad 60 stron - podkreśla Skalska.

- Pierwszy etap konsultacji zakończył się pod koniec grudnia. Najczęstszą uwagą było to, że w parku brakuje kawiarni lub innych miejsc całorocznych. Tam rzeczywiście nie ma obecnie takiego obiektu poza małym baraczkiem Przystanek Gofrowo, obok którego stoi toi-toi - mówi Skalska.

Uwagi zgłaszane przez mieszkańców znalazły się we wstępnej koncepcji zaprezentowanej 27 stycznia. Pokazano prezentację multimedialną, makietę i przeprowadzono dyskusję z udziałem architektów (twórców wstępnego projektu). Za konsultację i koncepcję odpowiadała firma Arka.

- Po prezentacji koncepcji jeszcze raz zbieraliśmy głosy mieszkańców na adres mailowy. Zainteresowanie bardzo nas ucieszyło. Chętni odnieśli się do wszystkich kwestii, co pokazuje, że szczegółowo zapoznali się z koncepcją. Natomiast równolegle grupa aktywistów zaczęła mówić o tym, że chcemy zabudować park i wyciąć drzewa - opowiada Skalska. - Na zaproszenie burmistrza Grzegorza Gadeckiego zorganizowaliśmy z nimi spotkanie, by wyjaśnić sporne kwestie. Przebiegło pozytywnie, omówiliśmy ich uwagi, spisaliśmy protokół rozbieżności. Mimo to, od następnego dnia zaczęły się pojawiać ulotki i petycja pod hasłem "Nie dla zabudowy parku Bródnowskiego" - dodaje.

Z toru zrezygnowano, pawilonów będzie mniej

Urzędniczka zwraca uwagę, że pokazana w styczniu koncepcja jest jedynie wstępem do prac, a nie ostatecznym projektem. Już wiadomo, że część podnoszonych przez aktywistów kwestii będzie zmieniona.

Zlikwidowano m.in. planowany początkowo tor dla rolkarzy i zmniejszono liczbę pawilonów. - We wstępnej koncepcji były dwa plus jeden obiekt z toaletą. Ostatecznie zrezygnowano z jednego pawilonu, który miał być wypożyczalnią sprzętu. Zostaje więc jeden pawilon i jedna toaleta z minikawiarnią na kilka stolików od strony Chodeckiej - wyjaśnia.

Jeśli chodzi zaś o mediatekę, urzędniczka przekonuje, że jej budowa jest zasadna. - Już od jakiegoś czasu toczą się dyskusje, że na Bródnie brakuje takiego miejsca. Domy kultury pękają w szwach i jest konieczność przeniesienia pobliskiej biblioteki, która znajduje się na piętrze i jest problem z jej dostępnością dla osób z niepełnosprawnościami - argumentuje. I nadmienia, że mediateka powstanie nie w samym parku, ale obok, "na niezadrzewionym terenie".

Kontrowersyjna wycinka

Kolejna sporna kwestia to wycinka drzew, przeciwko której również protestowali aktywiści. Skalska informuje, że żadna wycinka nie jest przesądzona (choć jest brana pod uwagę).

- Wzdłuż Kondratowicza mamy szpaler bardzo gęsto posadzonych drzew. W trakcie rozmów o rewitalizacji pojawiały się opinię ze strony m.in. Zarządu Zieleni, że pod nimi nie rośnie trawa, ziemia nie ma właściwych składników i można by rozważyć przerzedzenie roślinności - wyjaśnia nasza rozmówczyni. Jak dodaje, władze dzielnicy zleciły odpowiednią opinię dendrologiczną w tej sprawie i dopiero po jej otrzymaniu będzie podjęta decyzja, co dalej.

- Dodatkowe nasadzenia pojawią się za to przy skrzyżowaniu Kondratowicza i Chodeckiej, gdzie do tej pory drzew nie było ze względu na lądowisko dla helikopterów Szpitala Bródnowskiego, które tam było. Zostało jednak przeniesione, więc nie ma przeciwwskazań, by drzew nie posadzić - nadmienia Skalska.

Kolejne kroki

Jak wyglądać będą dalsze prace nad zagospodarowaniem parku? W najbliższym tygodniu (w czwartek) odbędzie się dzielnicowa komisja infrastruktury, inwestycji i ochrony środowiska, gdzie zmiany będą dyskutowane.

24 lutego ratusz Targówka planuje pokazać ostateczną wersję koncepcji. Potem urząd będzie musiał rozpisać przetarg na projekt. Realizacja zaplanowana została w sumie na cztery lata. - W tym roku do wydania jest 1,5 miliona złotych. Dalej będziemy realizować zmiany zależności od środków. Zaczniemy od tych prac najbardziej potrzebnych, takich jak: wymiana nawierzchni, nabrzeży basenów, ławek i koszy. Zaś kwestia pawilonów i ich charakteru to dalsza przyszłość – zapowiada Skalska. Dopytywana o mediatekę mówi krótko: - To na razie tylko pomysł, nie mamy takiego zadania inwestycyjnego w budżecie.

Karolina Wiśniewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • CeMi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2018 00:02 ~CeMi

  Zgadzam się, że podszyci aktywiści (bez żadnej inicjatywy) robią teraz zamieszanie wprowadzają w błąd tych mieszkańców, którzy są mało zorientowani w kończących się już konsultacjach dotyczących modernizacji Parku Bródnowskiego.
  Szkoda, że garstka takich ludzi bez myślenia perspektywicznego z hasłem: "Nie zabudowywać Parku Bródnowskiego" zadecyduje o przyszłości tego fajnego parku :(

 • Robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2018 15:36 ~Robert

  Jestem na forum targówka i bródna i jest tam ekipa ta która robi zamieszanie sa to stare dewoty które opowiadaja sobie co kto w autobusie mowi jest ich na 22tyś forumowiczów około 40 osób wprowadzają oni w bład innych krzycząc itp wystarczy ze ktos cos powie mądrego i z forum wylatuje.

  Mieszkancy Bródna w tym i ja chcemy nowoczesności w parku jakieś fajne knajpki miejsca kultury sportu. Szczekacze chca tylko drzew starych bronic i parkingu bo im zabiorą i wybudują nowy.

  Dodam ze ci forumowicze tak przyrodę chcący chronić rozklejają gdzie sie da wlepki syfia srodowisko zarazem. Władze targówka rozwijajcie nasza dzielnice nie słuchajcie szczekaczy !!! 40 osob z forum to nie całe społeczeństwo

 • Chemik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 20:16 ~Chemik

  Rolkarze nie mają prawa jeździć drogami dla roweró. Kodeks drogowy traktuje ich na równi z pieszymi :p

  CoZaMasakra~CoZaMasakra

  Won od parku!!!
  Rowery na ścieżki rowerowe.
  Rolkarze - jak wyżej
  Pazerni knajpiarze - na Kondratowicza
  Psiarze - na place dla psów (albo sprzątać kupy!!!)
  Park ma być dla spacerowiczów.
  Koniec i kropka.

 • Chemik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 20:13 ~Chemik

  CoZaMasakra~CoZaMasakra

  Won od parku!!!
  Rowery na ścieżki rowerowe.
  Rolkarze - jak wyżej
  Pazerni knajpiarze - na Kondratowicza
  Psiarze - na place dla psów (albo sprzątać kupy!!!)
  Park ma być dla spacerowiczów.
  Koniec i kropka.

 • dziedzic pruski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 18:27 ~dziedzic pruski

  drogie urzędasy, tory rolkarskie czy inne cuda, mediateki było budować na polu PGR, a nie sprzedawać chciwym deweloperzynom i stawiać tam kolejne kloce z "apartamętami" 35m2.

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 17:10 ~Ola  Robert~Robert

  Wara od parku!! Park wymaga odświeżenia a nie przebudowywania i zabudowywania. Chcemy żeby park pozostał w takiej postaci jak jest otwarty dla wszystkich a nie podzielony na jakieś dziwne strefy ograniczające ruch i swobodę spacerowania. Park ma być dla wszystkich mieszkańców a nie cyrkiem dla hipsterów i innych dziwolągów.
  Olo~Olo


  a czemu zrezygnowano z toru dla rolkarzy????
  architekt~architekt

  Powinni zrobić tor, dla rolkarzy i dla motokrosu, wspólny :)
  Wtedy może byś zrozumiał dlaczego niektórych funkcji nie powinno się łączyć.

  Zgadzam się, mimo iż sama mam psa i byłam posiadaczką dwóch innych, kiedy jeszcze meszkałam zaraz naprzeciwko tego parku. Ja sprzątam po swoim psie i nie rozumiem, dlaczego w parku, gdzie jest tyle śmietnikow (w mojej aktualnej okolicy jest tylko jeden smietnik na psie odchody) właściciele czworonogów o to ie dbają. Myślę, że fajną inicjatywa było by wyodrebnienie miejsca dla psów, czyli zrobienie psiego wybiegu. Według mnie idealnie nadaje się do tego niezagospodarowane pole zaraz naprzeciwko budki z goframi, lodami itp. Jest tam taka duża, wolna przestrzeń, sama trawa bez drzew. Spokojnie można by w tym celu zbudowac taki obiekt.
  Co do tych rzeźb- faktycznie niektore sa tragiczne. Złotego anioła na szczęscie z tego co wiem już nie ma, ale przez długi czas straszył pzechodniów i dawał po oczach swym blaskiem. Mam nadzieje, że usuną rownież tą fontanę o kształcie kobiety, której z sutkow tryskała woda...

 • CoZaMasakra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 16:45 ~CoZaMasakra

  Won od parku!!!
  Rowery na ścieżki rowerowe.
  Rolkarze - jak wyżej
  Pazerni knajpiarze - na Kondratowicza
  Psiarze - na place dla psów (albo sprzątać kupy!!!)
  Park ma być dla spacerowiczów.
  Koniec i kropka.

 • sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 16:32 ~sławek

  ciekawe ile będzie miejsc parkingowych

 • konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 11:11 ~konrad

  niech jeszcze zrobią porządek z psiarzami w parku i z ich odchodami a później niech pousuwają te wątpliwej urody dzieła sztuki (czyli tzw. "park rzeźby). Nawierzchnia wszystkich alejek powinna być szutrowa...

 • architekt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 10:37 ~architekt


  Robert~Robert

  Wara od parku!! Park wymaga odświeżenia a nie przebudowywania i zabudowywania. Chcemy żeby park pozostał w takiej postaci jak jest otwarty dla wszystkich a nie podzielony na jakieś dziwne strefy ograniczające ruch i swobodę spacerowania. Park ma być dla wszystkich mieszkańców a nie cyrkiem dla hipsterów i innych dziwolągów.
  Olo~Olo


  a czemu zrezygnowano z toru dla rolkarzy????

  Powinni zrobić tor, dla rolkarzy i dla motokrosu, wspólny :)
  Wtedy może byś zrozumiał dlaczego niektórych funkcji nie powinno się łączyć.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »