Informacje

01.03.2016 15:45 pochłonie 24,4 mln zł

Jak przenieść budynek Emilii? Szczegóły skomplikowanej operacji

SERWISY:


Pracownia architektoniczna, która opracowała koncepcję przeniesienia pawilonu Emilia przed Pałac Kultury i Nauki, ujawniła wizualizacje pokazujące szczegóły operacji.

Emilia pełni dziś funkcję Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ale jej dni w tym miejscu są policzone. Deweloper dąży do wyburzenia budynku i zastąpienia go wieżowcem. W maju będzie miał ważną zgodę na rozbiórkę. Nowa wojewódzka konserwator zabytków wszczęła procedurę wpisu budynku Emilii do rejestru zabytków, co może pokrzyżować plany inwestora.

Z inicjatywy Michała Krasuckiego, zastępcy stołecznego konserwatora zabytków (który podkreśla, że w tym wypadku działa jako obywatel, nie urzędnik) powstała koncepcja przeniesienia budynku przed Pałac Kultury i Nauki od strony Świętokrzyskiej. Sprawą od razu zainteresował się architekt z pracowni Pracownia BBGK Architekci.

- W odniesieniu do Emilki mamy do czynienia z dylematem: albo ją przeniesiemy, nawet jeśli jest to radykalne rozwiązanie, albo podzieli ona los innych unikalnych obiektów, które dziś możemy oglądać właściwie wyłącznie na dawnych fotografiach, jak Pawilon Chemii czy Supersam – mówi Wojciech Kotecki, współwłaściciel BBGK Architekci. Pracownia wykonała analizę inżynieryjną, logistyczną i finansową operacji. Przekazała ją ratuszowi oraz inwestorowi - firmie Griffin.

Pewne jest, że akcja nie wyglądałaby tak jak przesuwanie Kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy przy al. Solidarności w 1962 roku czy przekręcanie Pałacu Lubomirskich w 1970. Przypomnijmy, oba historyczne budynki zostały przemieszczone w całości na szynach kolejowych.

Co przenieść, co zbudować?

"Z uwagi na monolityczną konstrukcję nośną przeniesienie konstrukcji budynku w całości, w inne miejsce nie jest możliwe. Można natomiast przenieść niektóre elementy konstrukcji, stanowiące o charakterze pawilonu" - czytamy w komunikacie BBGK Architekci.

Koncepcja zakłada, że najpierw powstanie podziemna część i cokół, a na nim stanie nowa konstrukcja budynku: fundamenty, słupy, ściany oraz stropy międzykondygnacyjne. Oczywiście wszystkie odtworzone elementy musiałyby zachować rozmiary tych oryginalnych.

Ocalałby natomiast stropodach, który najpierw zostałby pocięty na 12 elementów, a potem przeniesiony na nowe miejsce. Podobny los czeka okładziny słupów, balustrad oraz schody. "Możliwe jest także zdemontowanie i przeniesienie ślusarki stalowej, zewnętrznych ścian osłonowych budynku" - czytamy w opracowaniu.

Cała operacja wraz z wykonaniem odpowiednich przyłączy do obiektu miałaby kosztować 24,4 mln zł.

Zobacz archiwalny materiał o Emilii z programu "Czarno na Białym":

b/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mapa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2016 10:28 ~mapa

  Jakim prawem???
  Dlaczego długo trwają dyskusje o zagospodarowaniu placu Defilad, a tymczasem, ktoś wpada na pomysł zniszczenia osi widokowej Parku Świętokrzyskiego. To nie ma już żadnej wartości?
  Dlaczego nie przenieść pawilonu Emilki do dzielnic, gdzie brakuje obiektów kulturalnych.
  BEMOWO - tu nie ma żadnej placówki publicznej - kulturalnej. Miejsca sporo. Całe szeregi nowych osiedli i pustynia kulturalna. Tu świetnie można skorzystać z EMILKI. POtrzebna publiczna DYSKUSJA a nie decyzja, bo komuś pasuje teren w samym Śródmieściu. Trzeba myśleć o całym mieście, żeby zmniejszać różnice. NIE niszczyć, tego co jest zamknięte i skończone, miłe i zadbane. Warto za takie pieniądze stworzyć coś nowego w nowym - pustym miejscu.

 • rbl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2016 11:09 ~rbl

  warszawianka~warszawianka

  Słoje nie macie pojęcia co dla Warszawiaków znaczy Emilia.. nie odzywajcie się bo nikt was o zdanie nie pytał.. opinie to sobie możecie wypowiadać na swoich wiochach.. a tu nam nie mieszajcie

  Wreszcie mądra wypowiedź !

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2016 20:11 ~Normalny

  ZLIKWIDOWAĆ .

 • chmura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2016 15:12 ~chmura

  Znowu zmarnowane miliony na głupoty.

 • czopek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2016 10:21 ~czopek

  biznesmanzbiznesmanz

  Paskudne to brzydkie, stare, nieciekawe, architektonicznie nudne, co za kompletna bzdura ? rozjechać koparką!

  Swego czasu tak mówili niektórzy o Starówce, Pałacu w Wilanowie i większości budynków które obecnie zachwycają wielu i stanowią przykład zabytków architektury nigdzie indziej nie dostępnych. Faktem jest, że oryginalnej zabytkowej zabudowy Warszawy jest niewiele, ale jednak coś skłoniło do jej odbudowy. Gdyby nasi dziadowie i dziadowie ich dziadów rozumowali jak Ty, to obecnie nie istniało by nić poza zabudową współczesną.

 • archi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2016 10:14 ~archi

  biznesmanzbiznesmanz

  Paskudne to brzydkie, stare, nieciekawe, architektonicznie nudne, co za kompletna bzdura ? rozjechać koparką!

  Oooo, to takie, jak ty znaffco.

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2016 10:09 ~warszawianka

  Słoje nie macie pojęcia co dla Warszawiaków znaczy Emilia.. nie odzywajcie się bo nikt was o zdanie nie pytał.. opinie to sobie możecie wypowiadać na swoich wiochach.. a tu nam nie mieszajcie

 • loli pop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2016 09:46 ~loli pop

  Zostawić tu gdzie jest. Wiedzieli co kupowali. Pozwolenie na rozbiórkę nie jest prawomocne.

 • luka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2016 09:15 ~luka

  Czy za ta operacje będą płacić prywatni sponsorzy czy miasto? Bo jeśli miasto to jest tysiące innych ważniejszych rzeczy na które można przeznaczyć pieniądze.

 • Jack 88

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2016 08:39 ~Jack 88

  Zabawne. Konserwator Wokanda-Trupka nie zezwoliła na zlokalizowanie stacji Veturilo pomiędzy wyjściami z Dworca Śródmieście, bo "będzie zasłaniać oś widokową na Pałac Kultury.
  Rowery Veturilo mają 90 cm wysokości. Emilka ma bodaj trzy piętra...
  Przeniesienie będzie związane ze zniszczeniem konstrukcji, co jest typowe dla "warszawskiej szkoły konserwacji" -- patrz Lidl w miejsce parowozowni, Cedet czy Hotel Europejski.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »