Informacje

10.11.2010 18:04 Nowy pomysł na rondo

Jak pokonać "Radosława"?

SERWISY:

Nie wiem, czy autorzy pomysłu kolejnego przemalowywania Ronda Zgrupowania AK Radosław pojawiają się czasem w miejscu, które chcą zmienić. Ja tam bywam regularnie i mam nieco inne wnioski od urzędników. Wcale nie jestem optymistą gdy słyszę, że rondo turbinowe rozwiąże problem zdezorientowanych kierowców, którzy powodują stłuczki.

 

Pamiętam jak wyglądała sytuacja w tym miejscu przed pojawieniem się obecnej organizacji ruchu. W godzinach szczytu stała Jana Pawła II, stała Okopowa, stała Słomińskiego. Jadąc ze Śródmieścia na Żoliborz można było utknąć nawet na godzinę.

Wiem, teraz też są korki. Ale stoi się znacznie krócej. Samochody wolno, ale jednak, przesuwają się w miarę jednostajnie. Pytam więc: po co zmieniać coś, co działa całkiem nieźle? Żeby było lepiej – mogą odpowiedzieć niektórzy.

Znikające pasy

Ale czy faktycznie będzie? Trzeba zastanowić się: na czym polega problem nowego ronda? Na jego układzie? Raczej nie - choć oczywiście wszystkie kłopoty kierowców rozwiązałoby bezkolizyjne skrzyżowanie nad rondem. O tym na razie można jednak pomarzyć.

Rzeczywistym problemem "Radosława" jest słabe oznakowanie. Jak na znakomitej większości stołecznych ulic pasy na spornym rondzie znikają po byle deszczu. Jeśli ktoś zna rondo, to przejedzie je na pamięć. Jeśli nie, w deszczowy dzień będzie miał spory problem.

Może więc tu leży pies pogrzebany? A przynajmniej część "psa", bo warto też pomyśleć o większym zdyscyplinowaniu kierowców podczas ustawiania się na odpowiednim pasie przed wjazdem na rondo oraz zlikwidować możliwość jazdy na wprost z prawego pasa.

Sto procent dezorientacji

Wróćmy jednak do przemalowywania pasów i wprowadzenie ronda turbinowego.

Pomysł na takie skrzyżowanie również polega na wymuszeniu odpowiedniego sposobu jego pokonywania przez oznakowanie poziome. Zatem problem ze słabą widocznością wymalowanych pasów prawdopodobnie znowu wróci. Tyle że konsekwencje kolizji mogą być większe, bo taki typ ronda umożliwia pokonywanie go z większą prędkością. Zatem zamiast poprawy przepustowości i bezpieczeństwa, może się okazać, że zdezorientowanych kierowców nie będzie kilka procent, a niemal sto. Bo ci bardziej ogarnięci, którzy zdążyli posiąść "tajemną" wiedzę jak pokonać "Radosława", znów będą musieli się tego nauczyć.

Maciej Czerski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • T_WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2011 20:14 ~T_WAW

  Ja też często jeżdżę Rondem Radosława i widzę, jak wygląda obeznanie kierowców z pierwszeństwem. To nietypowe rondo, na którym zjeżdżający ma pierwszeństwo przed jadącym po rondzie. Niemal za każdym razem stojąc na światłach (dla pieszych, czy samochodów) widzę kogoś, kto zajeżdża drogę innemu, kogoś, kto po minięciu zjazdu zmienia dwa pasy w prawo i wiele innych przypadków.

  Wprowadzenie ronda turbinowego, które rozdzieli pasy i wymusi jazdę w konkretnym kierunku po zajęciu określonego pasa przed rondem, moim zdaniem ograniczy liczbę kolizji na tym rondzie.

  P.S. Ostatnio autobus 510 jadąc po prawym pasie ronda nie ustąpił pierwszeństwa dwóm samochodom zjeżdżającym w ul. Słomińskiego i zepchnął samochód zjeżdżający środkowym pasem na samochód zjeżdżający lewym pasem. Najwyższy czas to skorygować.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »