Informacje

22.04.2011 06:35 Chcą zmian w centrum Żoliborza

Jak ożywić plac Wilsona?
"Zejść do podziemia"

SERWISY:

Władze Żoliborza biorą się za wiejący nudą plac Wilsona. Chcą wprowadzić zmiany w planie zagospodarowania "salonu dzielnicy". O radę proszą organizacje zajmujące się przestrzenią miejską. Rzuconą rękawicę podnosi Grupa M20 i pokazuje swój pomysł na plac: zagłębienie centralnej "wyspy" do poziomu antresoli metra i stworzenie lokali handlowych.

To, że plac jest bardziej węzłem komunikacyjnym, niż przyjazną dla mieszkańców przestrzenią widać gołym okiem. Dwie kawiarnie i kebab wiosny nie czynią, a w parterach od dawna dominują banki.

Niektórzy uważają, że powodów takiego stanu rzeczy szukać należy nawet sto lat temu.

Bez zachwytu

- Uważamy, że plac został źle zaprojektowany. Nie przyłączamy się do chóru zachwytów nad tym epokowym dziełem polskiej urbanistyki - mówią przedstawiciele Grupy M20, która zajmuje się przestrzenią miejską.

W swoich rozważaniach idą dalej i proponują totalną przebudowę centralnego punktu dzielnicy. W ich wizji plac schodzi pod ziemię i to dosłownie. Głównie po to, żeby znaleźć miejsce na nowe restauracje, puby, kawiarnie czy sklepy.

- Chodzi o zagłębienie wyspy centralnej do poziomu antresoli metra. To pozwoliłoby zrobić z niej plac. Lokale handlowe powstałyby wówczas pod dzisiejszymi jezdniami - tłumaczy Witold Weszczak z grupy M20. Taki pomysł, przypomina "patelnię" przy stacji Metro Centrum, ale - jak przekonują aktywiści - podobne rozwiązania są też w Sztokholmie i Rotterdamie.

Plac pocięty pasami

Dzięki zagłębieniu, w środkowej części placu znalazłoby miejsce na zieleń. Mógłby też powstać pomnik prezydenta Wilsona, o którym mówi się od wielu lat. Droga na "wyspę" prowadziłaby przez antresolę metra, przejścia podziemne i "zebrę". - Uważamy, że plac powinien być maksymalnie pocięty pasami dla pieszych. Żeby zmniejszyć ruch - zaznacza Weszczak.

A ruch na placu już teraz jest bardzo duży. Zwiększy się jeszcze, gdy oddany zostanie wiadukt na Andersa. W przyszłości na plac ma prowadzić także trasa mostu Krasińskiego.

W pomyśle Grupy M20 nie zabrakło natomiast miejsca na tramwaje. Wzorem koncepcji Andrzeja Kicińskiego (kilka lat temu architekt przygotował projekt przebudowy pl. Wilsona, który zyskał akceptację większości żoliborzan w konsultacjach społecznych), jeździłyby wokół placu.

- Nie upieramy się, że to najlepszy pomysł na plac Wilsona. Chcemy, żeby to był nasz wkład do merytorycznej dyskusji na temat zmian w tym miejscu - tłumaczy Weszczak. - Można by zmienić zapisy planu dla tego rejonu i na przykład dopuścić zagłębienie placu - dodaje.

Reprezentacyjne partery

Do zmian w planie zagospodarowania placu przygotowują się radni dzielnicy. Jeszcze przed wakacjami samorządowcy chcą spotkać się z osobami, którym los Żoliborza leży na sercu. - Chcemy zapytać m.in. żoliborskie stowarzyszenia, dzielnicowych internautów, zebrać opinię i przygotować projekt zmian planu zagospodarowania dla tego rejonu, czy nawet uszczegółowić plan dla samego placu - przekonuje Adam Buława, przewodniczący komisji planowania przestrzennego na Żoliborzu.

Jak mówi, do zrobienia jest wiele. - Bolączką placu, który powinien być "salonem dzielnicy" jest brak jednego zarządcy. Nie możemy mówić też wspólnotom, jak zarządzać parterami w budynkach, ale możemy dopytywać czy nie powinny być bardziej reprezentacyjne - wylicza Buława.

Osobna sprawa to budowa pawilonu-kawiarni przy parku Żeromskiego. Ponad dwa lata temu powstała wstępna koncepcja przeszklonego, parterowego budynku. - Żeby go postawić, też trzeba zmienić zapisy w planie zagospodarowania i wydzielić przestrzeń z pasa ruchu drogowego - mówi Witold Sielewicz, wiceburmistrz dzielnicy.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Andrzej Rejnson

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Steffi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2011 23:21 ~Steffi

  Wkrótce ma być otwarty wiadukt przy Dw. Gdańskim, w planach jest budowa mostu a władze dzielnicy chcą ograniczać ruch na Pl.Wilsona? O co chodzi radnym? Plac jest ważnym węzłem komunikacyjnym i powinien mieć dobrze zorganizowany ruch, aby sprawnie się po nim poruszać. Sklepy znikają z placu bo właściciele windują czynsze a bliskość Arkadii stanowi tak dużą konkurencję dla sklepów na Zoliorzu, że małe są szanse na pozyskanie wynajmujących po wybudowaniu sklepów na środku placu. Jeżeli powinno się coś zmienić na Placu to skasowanie budy ZTM i poszerzenie zjazdu z Placu w ul. Krasińskiego w kierunku Wisły, aby rozładować korki. Radni niech mądrze zagospodarują Fort Sokolnickiego aby służył wszystkim Warszawiakom.

 • Łukasz.1978

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2011 18:25 ~Łukasz.1978

  Witam!

  Dostrzegam i doceniam Wasze zainteresowanie Placem Wilsona, ale uważam, że nie ma ono sensu. Rozwoj północno-zachodniej części aglomeracji Warszawskiej (np. rozrost Tarchomina, rozbudowa Łomianek, budowa mostu Północnego) jasno wskazują, że prawdziwym centrum północno-zachodniej części aglomeracji warszawskiej, części obejmującej Bielany, część Bemowa, Łomianki, Tarchomin i Żoliborz, powinny stać się Bielany jako najlepiej predestynowane do tego. Dlaczego najlepiej? Bo to Bielanach jest miejsce pod wielkomiejskie centrum północno-zachodniej częśc aglomeracji (Serek Bielański), są potencjalnie do wykorzystania gigantyczne tereny zajmowane przez obecną hutę, jest metro, trasy szybkiego ruchu, dobra komunikacja na osi Łomianki-Bielany-Żoliborz a niedługo też na osi Bemowo-Bielany-Tarchomin, jest wreszcie uniwersytet. A zatem mamy mamy potenchał rozwojowy, który trzeba po pierwsze umieć dostrzec, a po drugie zająć się jego promowaniem, bo to na Serku Bielańskim i terenach Huty są prawdzie szanse wykształcenia funkcji miejskich o charakterzxe lokalnym i ponadlokalnym, a Plac Wilsona takich możliwości nie daje.

  W rzeczywistości Plac Wilsona jest efektywnym węzłem komunikacyjnym, zapewniającym sprawną łączność północno-zachodniej części aglomeracji warszawskiej z jej centrum, dlatego powinna być podkreślana i wzmacniana rola Placu Wilsona jako węzła komunikacyjnego własnie, a wszelkie próby tego zmianu rzeczy są szkodliwe z punktu widzenia rozwoju północno-wschodniej części warszawskiej aglomeracji.

  Nie odmawiam mieszkańcom Żoliborza prawa do placu tętniącego zyciem, kameralnego i pozbawionego nadmiaru ruchu ulicznego, ale wskazuję na fakt, że takim placem już teraz jest Plac Inwalidów i to też warto dostrzec i promować, zamiast upierać się, że takim miejscem powinien być Plac Wilsona.

  Reasumując, wskazuję na bezcelowość prób zmiany obecnej sytuacji na Placu Wilsona i wskazuję na fakt, że prawdziwym centum północno-wschodniej Warszawy mogą i powinny byc Biel

 • Agent_L

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2011 15:39 ~Agent_L

  Spoko pomysł. Przybędzie miejsca na więcej banków.

 • wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2011 06:22 ~wojtek

  Plac Wilsona i Plac Iwalidow sa wrecz doskonale zaprojektowane. Wystarczy przypomniec ze za KOMUNY Plac Komuny Paryskiej to bylo Centrum zycia Zoliborza. Wszyscy tutaj przybywali na zakupy i spotkania. Tutaj byly najlepsze sklepy z butami materialami okularami i ksiegarnia na telefon oraz EMPIK najaktywniejszy w Warszawie ze swoja galeria. A teraz okazuje sie ze plac jest zle zaprojektowany? Chyba dla nieudacznikow!!!!!!!

 • PL/2011/04/24:)

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2011 02:31 ~PL/2011/04/24:)

  widze pewne podobieństwo do sztokholmu (Sergels Torg) tam to się to sprawdziło, fajne miejsce spotkań. tylko tam gdzie kamery z monitoringiem brak tam śmierdzi moczem :/

 • kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2011 01:30 ~kierowca

  Co to za mania ograniczania ruchu samochodowego !!! Lepiej niech stoją na wiecznym czerwonym i kopcą!!! Samochód ma odjechać a nie wiecznie stać na niepotrzebnych czerwonych światłach. Właśnie jak teraz jest na pl. Wilsona. Palą się czerwone światła i nie można zjachac z ronda. Jakaś porażka. Kto to wymyślił ????

 • aka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2011 00:00 ~aka

  bywam na pl. wilsona prawie codziennie i szczerze mowiac brakuje tam "zycia". brakuje tam zdecydowanie klimatycznych kawiarenek, restauracji itp. w zasadzie sa niestety SAME banki......... (zenada) i jeden sklep sam, gdzie jest drogo.

 • k44

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2011 22:08 ~k44

  Zdecydowane NIE!!! Niedługo ma zostac otwarty Fort Sokolnickiego, niech tam "się dzieje".

 • Tomasz G.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2011 21:29 ~Tomasz G.

  Wiesniaki sie sprowadzaja do Warszawy i zaczyna im wszystko przeszkadzac. Zmieniajcie stodoly na swoich wsiach a nie warszawe.

 • LiberumVeto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2011 10:06 ~LiberumVeto

  Zły pomysł. Prawie nigdzie się nie sprawdza. Plac jest na powierzchni a nie pod ziemią, i to ten plac prawdziwy należy rewitalizować.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »