Informacje

06.03.2014 06:25 aranżacja wystawy Ossów 1920

Jak opowiedzieć historię zwycięstwa? Rusza konkurs

SERWISY:


Muzeum Ossów 1920 ogłosiło konkurs na koncepcję aranżacji plastycznej swojej przyszłej wystawy. Ekspozycja ma opowiadać historię wielkiego polskiego zwycięstwa w bitwie z bolszewikami. Autor najlepszego projektu otrzyma 20 tysięcy złotych.

- To jest konkurs, który pozwoli nam określić jak o historii wielkiego polskiego zwycięstwa w 1920 roku będziemy opowiadać następnym pokoleniom. Nie jest to konkurs na ekspozycję stałą, choć jego wyniki będą miały fundamentalne znaczenie przy jej projektowaniu – tłumaczy Maksym Gołoś, dyrektor muzeum.

Najpierw aranżacja, potem ekspozycja

Pracownie, która wezmą udział w konkursie będą miały za zadanie przygotowanie koncepcji aranżacji plastycznej muzeum. Zwycięska praca będzie podstawą do stworzenia ekspozycji stałej i zagospodarowania terenu wokół budynku.

Projektanci będą szukać rozwiązań, które pozwolą w nowoczesnej formie opowiedzieć o historycznym zwycięstwie oraz efektownie przedstawić konflikt polsko-bolszewicki, który mógł pogrążyć Europę początku XX wieku. Całość przyszłej ekspozycji, która znajdzie się w trzech połączonych świetlikami pawilonach, wraz z tarasem widokowym, zajmie ponad 1300 m. kw.

20 tysięcy dla zwycięzcy

Jak zapowiada Gołoś, wystawa ma opowiadać historię "wielkiego polskiego zwycięstwa militarnego, ideologicznego i moralnego".

Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do końca marca, natomiast prace konkursowe trzeba złożyć do 30 maja. Rozstrzygnięcie nastąpi do końca lipca 2014 roku.

Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne. Za pierwsze miejsce przewidziano 20 tys. zł, za drugie 10 tys. zł, a za trzecie - 5 tys. zł.

Pierwsze prace w 2015 roku

Samorządowa Instytucja Kultury Park Kulturowy Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku, jak oficjalnie nazywa się placówka, będzie znajdować się 22 kilometry od centrum stolicy. Niespełna sto lat temu miejsce to było polem pierwszej potyczki Bitwy Warszawskiej. W rocznicę walk odbywają się tam rekonstrukcje historyczne.

Koncepcję funkcjonalno-architektoniczną budynku przedstawiono w sierpniu ubiegłego roku. Jeszcze w tym mają ruszyć prace nad projektem budowlanym.

– Mamy nadzieję, że pierwsze prace budowlane będą mogły rozpocząć się w 2015 roku. Cała inwestycja szacowana jest na około 13 milionów złotych i ma być gotowa najpóźniej na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej – podsumowuje Maksym Gołoś.


b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Damian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2014 08:40 ~Damian

  powiśle~powiśle

  Pitolcie i narzekajcie dalej.... jak zwykle zresztą. Bardzo fajny pomysł i piękne, historycznie dla Polski ważne miejsce. Popieram w 100%. ps to polskie wszechmarudzenie i narzekanie to już klasyk niestety.


  To spójrz na to z innej strony.
  W Wołominie rzadzi PIS i Wspólnota Samorządowa, nic się nie dzieje, wielkie braki w budżecie miasta a rozbudowa UM to pikuś za 5mln, przyjmowanie koordynatorów, speców i pomocników pomocników w UM jednej słusznej frakcji. Budowy nowych pomników, zabieranie czołgu i propaganda że tam musi powstać Park za 20mln zł a czołg wypaczał umysły mieszkańców i dla ich dobra został zabrany. Park za 20 mln na pograniczu Wołomina i Kobyłki gdzie Ossów jest wogóle gdzie indziej. Na szkoły, oświatę nie ma, salę gimnastyczną pod Wołominem próbują zbudować od paru lat i nie wychodzi, na drogi nie ma. Na nic pienięzy nie ma w Wołominie, centrum się sypie a na centralnym placu resztki Cerrefoura który spłonął ok. 5 lat temu ale na parki, pomniki i Muzea w Ossowie jest. A cały projekt jest finansowany nie z budżetu Panstwa, czy Wawy, ale Wołomina!!!

 • klotylda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 15:08 ~klotylda

  Bo tak się składa, że warszawka ma parcie na zgoła inne muzea, np. takie jak na Muranowie.

 • rami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 15:06 ~rami

  Sensowny i fajny gość. Jest szansa, że powstanie coś wartościowego i potrzebnego, jeśli "życzliwi" nie będą mu podkładać kłód pod nogi. Trzymam kciuki za powodzenie całego przedsięwzięcie, które pewnie sami na różne sposoby możemy wesprzeć.

 • powiśle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 14:30 ~powiśle

  Pitolcie i narzekajcie dalej.... jak zwykle zresztą. Bardzo fajny pomysł i piękne, historycznie dla Polski ważne miejsce. Popieram w 100%. ps to polskie wszechmarudzenie i narzekanie to już klasyk niestety.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 13:32 ~gość

  Ciekawe czy ktoś jeszcze pamięta, że Bitwa Ossowska znaczy się Warszawska to nie tylko Ossów? Od kiedy władzę w Wołominie przejął sympatyk jednej z partii Ossów ma monopol na "Cud nad Wisłą".

 • inżynier_wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 11:56 ~inżynier_wwa

  Akurat z wojny 1920 możemy być dumni i nie jest to żadna martyrologia! Wojna zwycięska, w konskencji nie tylko dla RP, ale także innych krajów europejskich ze względu na "pochód czerwonej rewolucji". Popieram taką politykę historyczną.

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 11:45 ~Braciszek Tuck


  warszawiak~warszawiak

  Chcą z Polski zrobić kraj muzeów. To jest dramat i skandal w jednej formie, ani złotówki dla takich przedsięwzięć. Bezrobocie rośnie, a urzędasy będą sobie muzea budować aby resortowe dzieci miały fuche do końca życia.
  dvdu~dvdu


  Bo już tylko tyle nam zostało. Kraj jest w kiepskiej sytuacji, bezrobocie i bieda rosną, majątek został wyprzedany, suwerenność ograniczona - jedyne co nas trzyma razem to wspólna, wspaniała historia, o którą trzeba dbać, a pamięć o ludziach pielęgnować.

  Nie rozczulaj się tak. Sprzedaż nowych samochodów wzrosła w ostatnim roku o 20%. Galerie handlowe i restauracje pełne są ludzi. W miastach, miasteczkach i we wsiach pełno nowych zadbanych domów. Nie wszystkim powodzi się jednakowo, ale nie warto wyolbrzymiać czegoś, co jest marginesem. Chyba, że się ma w tym jakiś cel, ale taka polityczna populistyczna gra nie przynosi to bie, jako piszącemu, zaszczytu.

 • Lulek W

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 11:09 ~Lulek W

  Akurat te fakty historyczne trzeba wyeksponować , abyście coś wiedzieli ludkowie , oczymś pamiętali .
  Jeśli powstanie to mam nadzieję , iż pokazane będzie całe spektrum tego historycznmego wydarzenia -dla przykładu
  rola i wizerunek odzdziału - HUZARZY ŚMIERCI 1920 .

 • Ossów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 10:16 ~Ossów

  Anty PiSAnty PiS

  Najlepiej nie opowiadać historii i skończyć z czczeniem klęsk!
  Patrzmy w przyszłość i koniec babrania się w przeszłości!

  Ale tutaj, akurat, dokopaliśmy bolszewikom. To znaczy ksiądz Skorupkac ich załatwił, waląc po łbach krucyfiksem :)

 • Flemming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 10:13 ~Flemming

  Sojusznicza pomoc z Francji nie docierała z powodu blokady dostaw przez Niemcy, Austrię i Czechosłowację, która 28 lipca 1920 zajęła Zaolzie. Rrząd Węgier podjął decyzję o udzieleniu pomocy Polsce, przekazując nieodpłatnie i dostarczając w krytycznym momencie wojny na własny koszt drogą przez Rumunię zaopatrzenie wojskowe: 48 milionów naboi karabinowych Mausera, 13 milionów naboi Mannlichera, amunicję artyleryjską, 30 tysięcy karabinów Mauser i kilka milionów części zapasowych, 440 kuchni polowych, 80 pieców polowych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »