Informacje

29.08.2013 06:20 w razie przegranego referendum

Jak nie prezydent, to komisarz. Plan Tuska

SERWISY:

Premier Donald Tusk na posiedzeniu zarządu Platformy Obywatelskiej przedstawił pomysł, że w razie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydenta stolicy w referendum, to właśnie ją może wyznaczyć na komisarza – dowiedziała się TVN24.

W środę wieczorem obradował zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej, a rozmowy dotyczyły również referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Jak dowiedziała się TVN24, Donald Tusk przedstawił pomysł, że w razie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydenta stolicy, on – jako premier – może wskazać ją na komisarza. Jest to jeden z rozważanych wariantów.

Wybory w Warszawie mają być tematem kolejnego zarządu, który odbędzie się 11 września. Na środowym zebraniu zabrakło czasu, by dokładnie omówić tę kwestię. Dyskusję zdominowała bowiem rozmowa nt. ewentualnego wykluczenia z PO Jarosława Gowina.

PO komentuje

Andrzej Halicki, szef mazowieckiej PO, pytany w czwartek przez dziennikarzy, czy na posiedzeniu zarządu była mowa, by ewentualnym komisarzem w Warszawie została Gronkiewicz-Waltz, odpowiedział: "rozmawialiśmy o tym".

- Bardzo możliwy scenariusz. Natomiast zarząd nie podejmuje takich decyzji. W tym sensie jest to taka wymiana zdań co by było gdyby - zaznaczył Halicki.

Dopytywany, czy była taka wola premiera, Halicki odpowiedział, że "taka wola premiera, który w sytuacji gdyby miał być paraliż (Warszawy) mówi o tym, iż drogą do tego, aby uniknąć zastopowania funkcjonowania miasta", jest "przedłużenie pracy pani prezydent już jako komisarza, w warunkach skutecznego, na wniosek obywateli, zakończenia kadencji".

Halicki zaznaczył jednak, że wierzy "w rozsądek warszawiaków". - Coraz więcej osób ma świadomość ogromu inwestycji, które zostały zrealizowane w ciągu ostatnich sześciu, siedmiu lat, ale też tego, że mamy w bardzo bliskiej perspektywie wybory (samorządowe), które oferują realną alternatywę: albo taki prezydent, albo inny, albo taki budżet, albo inny, albo priorytety, które są realizowane, albo inne" - mówił polityk PO.

Z kolei wiceszef PO Grzegorz Schetyna, pytany o kwestię ewentualnego powołania Gronkiewicz-Waltz na komisarza stolicy, powiedział w czwartek dziennikarzom, że rozmowa na posiedzeniu zarządu PO dotyczyła różnych scenariuszach związanych z referendum i czasem między referendum a wyborami samorządowymi, które będą jesienią 2014 r.

- Rozmawialiśmy o różnych scenariuszach, także o tym, o czym mówią dziś media. Mówiliśmy, czy wariant bezpieczniejszy i oszczędniejszy to wariant komisarza i wybory w normalnym terminie, czy podwójne wybory co kilka miesięcy. Sprawa jest otwarta - powiedział Schetyna.

Podkreślił, że on jest przekonany, że Gronkiewicz-Waltz nie zostanie odwołana i "nie będzie takiego kłopotu".

Referendum odbędzie się 13 października

Referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy odbędzie się 13 października. Jeśli prezydent zostanie odwołana, stolicą będzie zarządzać tzw. komisarz, tj. osoba wskazana przez premiera.

Referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy brali udział w ostatnich wyborach na prezydenta stolicy. W 2010 r. zwyciężyła kandydatka PO, a głosowało wtedy 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 tys. 430 osób. Jego koszty pokryje miasto.

Pokaże co zrobiła

Inicjatorem akcji referendalnej jest Warszawska Wspólnota Samorządowa. Podpisy pod wnioskiem o jego przeprowadzenie zbierały też m.in. PiS i Ruch Palikota. Gronkiewicz-Waltz jest krytykowana za m.in. podwyżki cen biletów, nieprzygotowanie miasta do przejęcia gospodarki odpadami od 1 lipca br., źle prowadzone inwestycje i rozrost biurokracji miejskiej.

Prezydent stolicy zapowiada, że czas do referendum wykorzysta na pokazanie działań zrealizowanych przez ostatnie siedem lat, kiedy rządziła w stolicy.

kris/tka/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kazio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2013 09:57 ~Kazio

  Guział przypomina jako żywo Wrzodaka. Czy tak wygląda twarz destrukcji.

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2013 08:35 ~jaro


  Wawiak~Wawiak

  Przetłumaczcie temu POpaprańcowi że Warszawa nie chce takiej prezydent.A jak ją zostawi na siłę to i tak na taczkach ją wywieziemy.
  EBE~EBE

  WARSZAWA CZY SŁOIKI ??? Od ilu pokoleń jesteś Warszawiakiem ?  A jakby był od tygodnia to co? Różnica z tobą jest taka, że ty latasz i ustawiasz za 2 zeta samochody na parkingu pod centralnym, a kolega @wawiak smrodzi ci przed nosem swoim mercem. Skończ z tymi "słoikami" bo śmieszny jesteś.

 • Bardzo dobrze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2013 08:14 ~Bardzo dobrze

  Bardzo dobrze. Przecież to jakaś kpina, żeby na rok przed wyborami takie szopki z odwołaniem robić. Gdyby Hanka nie została komisarzem, mamy rok w plecy. Nowy komisarz do wyborów by się zapoznawał z sytuacją Wawy i nie działoby się zupełnie nic.

 • starsza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 23:06 ~starsza

  A nie mówiłam? Obecna władza nie musi przestrzegać prawa, rząd sam sobie ustanawia prawo wedle swojego widzi mi się.
  Arogancja, buta, bezczelność, chamstwo.
  Tym się obecny rząd zapisze na kartach historii.

 • EBE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 21:27 ~EBE

  Wawiak~Wawiak

  Przetłumaczcie temu POpaprańcowi że Warszawa nie chce takiej prezydent.A jak ją zostawi na siłę to i tak na taczkach ją wywieziemy.

  WARSZAWA CZY SŁOIKI ??? Od ilu pokoleń jesteś Warszawiakiem ?

 • Kamil 29

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 20:41 ~Kamil 29

  Chciałbym żeby powołali ją na komisarza. Część społeczeństwa by się obudziła widząc jak rudy pluje na ich wyborcze prawa :D.

 • zib

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 19:35 ~zib

  Panie Tusk Warszawa nie jest własnością PO!!!!

 • Wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 18:40 ~Wawiak

  Przetłumaczcie temu POpaprańcowi że Warszawa nie chce takiej prezydent.A jak ją zostawi na siłę to i tak na taczkach ją wywieziemy.

 • kaspijczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 18:38 kaspijczyk

  I właśnie, przede wszystkim za to, wyborcy odrzucą PO, za to że ONI wiedza lepiej, co Polakom potrzeba i co powinno być, a co nie, jak długo musza pracować, mimo odpowiedniego stażu, gdzie się ubezpieczać, gdzie i czy wyjechać, jakie papierosy palić i gdzie.
  BO kiedyś byli ONI i MY i właśnie ONI zawsze wiedzieli wszystko, czy rządzili dobrze, czy też źle, powołując się na dialektykę marksistowską i dyktaturę proletariatu.
  PO nie za bardzo ma się na co powołać, bo ONI, przecież nie mogą oficjalnie i w twarz powiedzieć ludziom z ciągle obecnym głupawym uśmieszkiem, że WYŁĄCZNIE chodzi o forsę z koryta i władzę!

 • Kompletna bzdura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 18:37 Kompletna bzdura

  Tomek~Tomek

  Ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości, jak reaguje Platforma Obywatelska, na wypadek faktycznego podejmowania decyzji przez Obywateli? Platforma to platforma, obywatelska tylko z nazwy...


  coś mniej więcej jak milicja obywatelska.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »