Informacje

11.03.2011 11:03 Wystawy, spotkania, multimedia

Jak mogła wyglądać Warszawa w 1945?

SERWISY:

Ogród Krasińskich kryje nie lada skarb - to tzw. bunkier Stefana Starzyńskiego. Historycy i miłośnicy stolicy chcą pokazać w nim Warszawę Niezaistniałą prezydenta Stefana Starzyńskiego. Dzięki multimediom i planom warszawiacy mogliby zobaczyć jak wyglądałoby miasto, gdyby nie skutki II wojny światowej.

Południowo-zachodnia część śródmiejskiego ogrodu. Tu, za kratami, znajduje się mały niepozorny budynek. Odwiedzający park nie mają szansy zajrzeć do środka, nie mówiąc już o pomieszczeniach bunkra, które znajdują się pod ziemią.

ZOBACZ SKARBY ZNALEZIONE W BUNKRZE

- Nazwa: bunkier Stefana Starzyńskiego jest symboliczna. To bunkier, który prezydent przygotowywał tuż przed wojną - wyjaśnia prof. Marian Marek Drozdowski, autor biografi przedwojennego prezydenta. - Liczono, że walki w obronie Warszawy będą trwały dłużej i bunkier się przyda władzom - dodaje.

"Niewielu było w schronie"

Teraz urzędnicy chcą dopisać dalszą historię bunkra, który w okresie Polski Ludowej i po zmianach ustrojowych służył za archiwum. Władze miasta widzą tam miejsce poświęcone Stefanowi Starzyńskiemu - nowy punkt kulturalny na mapie stolicy. Ożywianiem bunkra miałby zająć się Instytut Stefana Starzyńskiego. - Grzechem byłoby niewykorzystanie tego miejsca. Niewielu z nas było w schronie, a to działa na wyobraźnię - mówi Jarosław Trybuś z Instytutu Stefana Starzyńskiego. I dodaje: - W tym miejscu miałaby być pokazana Warszawa Niezaistniała Stefana Starzyńskiego.

Na razie można mówić o wstępnych propozycjach - organizacji wystaw, spotkań, angażowania artystów w ożywienie bunkra. W środku można by zobaczyć multimedialne projekty przebudowy stolicy, udostępniono by też makiety planów przebudowy Warszawy tamtych czasów.

 

A ich było sporo - poprowadzenie nitki metra, budowa tunelu dla ruchu pod placem Piłsudskiego czy stworzenie dzielnicy rządowej na Polu Mokotowskim. - Trzeba pamiętać, że Stefan Starzyński był przede wszystkim znakomitym administratorem. Tworzył dobre warunki do rozbudowy miasta. O wizji Warszawy można było usłyszeć na przykład w jego przemówieniach - wyjaśnia Jarosław Trybuś.

Kawiarenka, a może czytelnia

Jednak droga do pokazania Warszawy Niezaistniałej w bunkrze jest długa. Obiekt musi zostać zmodernizowany. Urzędnicy chcieliby pozyskać prywatnego inwestora, który wyłożyłby pieniądze na remont. W zamian mógłby w jego części otworzyć kawiarenkę, czytelnię czy nawet salkę koncertową. Rozważane jest też zburzenie wybudowanego po wojnie budynku, który jest nad bunkrem. W jego miejscu miałby powstać elegancki pawilon. Ale sprawa rozbija się też o wątki formalno-prawne.

Obiekt przekazał dwa lata temu władzom Warszawy wojewoda w formie darowizny. Wyznaczył też cele, jakim ma służyć: "kulturalne, historyczne, edukacyjne i wystawiennicze wraz z izbą pamięci Stefana Starzyńskiego". - Te zapisy nie obejmują sytuacji, w której możemy wpuścić do środka komercję - przekonuje Paweł Pawłowski, dyrektor biura obsługi inwestorów w ratuszu.

Współgrać z Ogrodem Krasińskich

Obecnie trwają przygotowania do modernizacji Ogrodu Krasińskich. Zagospodarowanie bunkra będzie brane pod uwagę przy sporządzaniu wytycznych do konkursu na projekt. - Chcemy, żeby znalazły się w nim zapisy mówiące o tym, że dopuszczamy w środku komercję, dlatego zwrócimy się w tej sprawie do wojewody. Oczywiście prywatny inwestor musiałby realizować działalność, która nie kłóci się z celami wyznaczonymi przez urząd wojewody, a także z działalnością miejską planowaną w ogrodzie - wyjaśnia dyrektor Pawłowski.

Projekt modernizacji Ogrodu Krasińskich poznamy w tym roku. - Jeżeli dostaniemy konkretną propozycję zagospodarowania bunkra, to będziemy mogli się do niej odnieść - zapewnia Ivetta Biały, rzecznik wojewody Mazowieckiego.

 

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Andrzej Rejnson

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • XYZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 19:57 ~XYZ

  Panie Słoiku. Właśnie takich jak Pan, o podobnym sposobie myślenia, nazywa się słoikami, wzorcowa definicja. Skoro jest tak źle, dlaczego Pan siedzi tutaj, zarabia te wstrętne pieniądze, i zatruwa atmosferę? P.S. Obciach przyznać się, że się jest z Warszawy? Chyba trzeba mieć kompleksy by tak uważać.

 • kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 16:19 ~kasia

  Do Pana Słoika,
  Szanowny Panie pragnę poinformować Pana ze nie jest Pan Słoikiem.Jest Pan Ślązakiem i dobrze, że jest Pan związany z kulturą swojego regionu. Słoik to ktoś , kto przede wszystkim zapiera się własnego pochodzenia i udaje Warszawiaka, którym nie jest.Słoiki to ci wszyscy ludzie, którzy po przyjedzie do Warszawy rozpychają się łokciami nie szanując miasta, które dało im pracę i jego mieszkańców.
  Serdecznie Pana pozdrawiam Kasia

 • roy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2012 13:27 ~roy

  słoik~słoik

  Do CityCenter - A ja jestem "słoikiem" meszkam na Żoliborzu, zarabiam nieżle i nigdy nie będę związany emocjonalnie z Warszawą właśnie przez takich śmierdzieli jak "ty". Szczerze mówiąc przyznawać się że jest się z Warszawy /poza Warszawą/ to obciach bo nikt w Polsce was nie lubi. Historia tego miasta średnio mnie obchodzi jestem tutaj tylko dla pracy. A patrząc na ludzi w/g ciebie lepszych bo urodzonych tutaj, zamieszkujących ścisłe centrum /E.Plater, Hoża, Wilcza/ to Bogu dziękuję że jestem z prowincji bo tam takiego syfu nie widziałem.
  P.S. Zastosowałem twoją retorykę wszystkich wrzuciłem do jednego worka.

 • DABE-WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2011 19:22 ~DABE-WAW

  Do CityCenter- nie musisz mieszkać w "tym okropnym mieście" w Krakowie i Wrocławiu czy gdziekolwiek też możesz "dobrze" zarabiać i może na któreś z tych miast nie bedziesz psioczyć

 • mrmonk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2011 12:52 ~mrmonk

  W porównaniu do współczesnych condo apartamentów ... w bunkrze, bunkier Stefana Starzyńskiego prezentuje się blado. Jak czytałem na portalu platine.pl. cena takiego apartamentu to koszt rzędu 50 tysięcy dolarów za osobę dorosłą. Standard jest jednak imponujący.
  http://platine.pl/luksusowy-condo-apartament-w-bunkrze-0-795342.html

 • RJW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2011 13:20 ~RJW

  Co to za CityCenter, którego chce "wyścignąć" w chamstwie słoik???
  Co do wyburzeń "przez towarzyszy" były one robione często wg przedwojennych planów, albo jako zło konieczne. Po prostu propaganda zatarła ich sens.
  Ciekawostką jest to, że obecnie nazywa się Trasą NS zupełnie coś innego: dziennikarze i projektanci w ogóle nie widzą, że trasa NS już jest.
  Park Krasińskich mam w pamięci jak to pod alejkowy asfalt robiliśmy wodociągi na praktykach. Więc wypada ten asfalt wywalić i zrobić porządnie - tylko nie z kostki bauma, jak w parku Znicza.

 • tim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2011 23:36 ~tim

  Akurat 'przycinanie' NS to wcale nie powojenna wizja. Problemem przedwojennej Warszawy bylo sporo samowolek i roweniez wiele wystrzelonych budynkow. Warto poogladac zdjecia i zobaczycy ze czasmi potrafiono rozbudowac kamienice do niebotycznych rozmiarow. Mimo ze obok staly dwu trzy kondygnacyjne kamieniczki obok stawiano dwukrotnie wieksze. Kilka takich kamienic bylo na NS i KP. Dzis polecam stanac w okolicy Kopernika i spojrzec na poludniowa pierzeje Krakowskiego. Mozna zobaczyc slepe sciany ogromenj, nie ruszonej oficyny wynurzajacej sie zza niskiej kamieniczki.
  Sa w internecie skany przedwojennej reklamy na ktorej byly oglaszane zamiary rownania kamienic tak by zapanowac nad estetyka i chaosem zabudowy.

 • Tomo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2011 21:08 ~Tomo

  Do Bart77 - wreszcie miło poczytać jakiś ciekawy i wartościowy wpis bo 90% komentarzy na tym forum to jest poprostu obrzucanie się błotem. A człowiekiem który "obciął" Nowy Świat był Zygmunt Stępiński - on również projektował, razem z innymi, Mariensztat, MDM, Trasę WZ, osiedle Kubusia Puchatka. Był on jednym z głównych twórców warszawskiego socrealizmu z architekturze.

 • sara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2011 20:37 ~sara

  XD - jeśli chodzi o Saski to tak naprawdę nikt nie wiedział za bardzo co z nim po odbudowie zrobić. Chciano przenieść tam wszystkie urzędy rozsiane teraz po mieście, ale okazał się on na to za mały. Potem myślano o umieszczeniu tam jakiegoś muzeum, ale odbudowany budynek nie nadawał by się do pełnienia takich funkcji. Potem przyszedł kryzys i pomysła na odbudowę wsadzono do szuflady.
  Projekt odbudowy był wykonywany przez PBPA "PROJEKT", widziałam go wyglądał nieźle.

 • Służew i Służewiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2011 20:35 Służew i…

  Witam, faktycznie po II W.Ś. z Warszawy pozostał głównie gruz (na którym to między innymi powstał stadion X-lecia).
  Ale do rzeczy:
  Jeżeli ktoś ma ochotę zobaczyć ogrom strat na własne oczy to polecam zajrzeć na ortofotomapę, którą można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy (ortofotomapa historyczna [macie tam Państwo możliwość obejrzenia zdjęć lotniczych/satelitarnych idealnie na siebie nałożonych]) z lat 1935, 45, 2005,8,9,10 i fenomenalnie widać OGROM zniszczeń.
  Np. całkowicie zrównane z ziemią tereny śródmieścia północnego i zachodniego oraz to jak w 90% budynków nie ma dachów spowodowanych albo spaleniem albo zbombardowaniem. Łatwo sobie można o tym gadać ale jak zobaczyłem to na własne oczy to się złapałem za głowę. Takie porównanie też można uzyskać na google earth (te same obrazy + np. Wrocław, Gdańsk, Nowy Jork).
  Oczywiście kontynuacja zniszczeń nastąpiła dzięki towarzyszom, którzy doburzyli domy na rzecz PKiNu, MDMu, trasy łazienkowskiej lub np. Nowy Świat odbudowano tylko do wysokości 2 piętra bo ktoś miał taką wizję..
  Pozdrawiam mieszkańców, którzy tak jak ja jednak kochają naszą stolicę :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »