Informacje

30.07.2013 19:00 "Powstanie Warszawskie" wkrótce w kinach

Jak kolorowali Powstanie? "Wszystko było istotne"

SERWISY:

Obejrzeli klatka po klatce sześć godzin powstańczych kronik. Przy użyciu nowoczesnych technologii pokolorowali kadry. Sprawdzili jakie barwniki do tkanin stosowano i jakie produkty stosowano w kuchniach, żeby nawet kolor zupy był autentyczny.

"Powstania Warszawskiego", 90-minutowy film składający się z pokolorowanych kronik filmowych z sierpnia 1944 roku trafi niebawem do kin. O tym, z jakimi wyzwaniami twórcy mierzyli się podczas prac, opowiadał na wtorkowej konferencji prasowej producent wykonawczy Piotr Śliwowski. Mówiąc o sześciu godzinach powstańczych kronik, podkreślił, że jest to materiał wspaniały, ale też bardzo trudny. - Poszatkowany, krótkie ujęcia, różna jakość techniczna - opisywał.

- Merytoryczna identyfikacja materiału wymagała pomocy historyków - zaznaczył Śliwowski. Jak tłumaczył, każdą klatkę filmu należało opisać, określając, w jakim dokładnie miejscu w Warszawie powstało zdjęcie zarejestrowane na niej, kto znalazł się na tej klatce itd. - Ważna była również identyfikacja uczestników wydarzeń przedstawionych w kronikach. Udało się nam zidentyfikować około 30 osób, m.in. dowódców powstania - powiedział.

Właściwy kolor zupy

- Koloryzacja filmowych materiałów była bardzo żmudnym procesem, wymagającym maksymalnej dbałości o każdy szczegół oznaczała miesiące ciężkiej pracy - podkreślił Śliwowski. Zespół odpowiedzialny za koloryzację wykonał tytaniczną pracę - powiedział.

- W celu identyfikacji kolorów stworzono bazę materiałów referencyjnych, przeprowadzano drobiazgowe kwerendy. Aby np. pokolorować ubrania osób widocznych w kronikach, twórcy filmu sprawdzali, jakich barwników do tkanin używano w tamtym okresie. Sprawdzano też np., jaką żywność podawano w powstańczych kuchniach. Jest w filmie scena, w której kobieta w kuchni z wielkiego kotła nalewa zupę. Powstaje pytanie, jaka to była zupa. Jeśli pomidorowa, powinna być czerwona. Wszystko było istotne - opowiadał Śliwowski.

Czytali z ruchu warg

Mówił też o udźwiękowieniu materiału dokumentalnego ze starych kronik, przy włączaniu go do tworzonego współcześnie filmu. - Materiał był niemy, o pomoc poprosiliśmy więc specjalistów od czytania z ruchu warg. Tworzenie dialogów było niezwykle trudnym zadaniem - mówił Śliwowski.

Jan Ołdakowski opowiadał, że filmowy materiał pokazano uczestnikom Powstania Warszawskiego. Po pokazie zapadła cisza, było ogromne wzruszenie. - Oni, którzy pamiętają tamten świat, dostrzegli w tym filmie prawdę - powiedział dyrektor muzeum.

Wstrząsający i fascynujący

O wrażeniu, jakie film robi na widzu, mówiła też obecna na konferencji dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz. - Widziałam ten materiał. Moim zdaniem, widzowie będą mieć do czynienia z czym niezwykle wstrząsającym i fascynującym - przekonywała.

Twórcy filmu zapowiedzieli, że trafi on do kin wkrótce. Nie podali jeszcze jednak konkretnej daty. 31-letni Jan Komasa, który odpowiadał za reżyserię Powstania Warszawskiego, kręci obecnie inny kinowy film o wydarzeniach z 1944 roku, fabularne Miasto 44, z aktorami zawodowymi i wyłonionymi podczas castingów amatorami w obsadzie.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ojczyzna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 17:47 ~Ojczyzna

  CHWAŁA BOHATEROM

 • s3p

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 14:20 ~s3p

  kliwia102kliwia102

  Jak Kaczyński i PIS przyjmą film ? Czy to nie jest sprzeczne z "ich historią" ??


  idź zapytaj osobiście
  http://www.pis.org.pl/ludzie.php?p=info&id=2&pp=biuro

  I nie mieszaj obecnej polityki do obchodów PW.

 • Bru

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 07:46 ~Bru

  Gdzie można obejrzeć całość?

 • Rubel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 13:52 ~Rubel

  Nie pozwolcie tzw narodowcom na przywlaszczenie sobie PW i idei, o ktore walczono! Pamietajcie!

  161crew.bzzz.net/historia-wykleta-czyli-o-co-walczyli-w-powstaniu-warszawskim/

 • zoom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 08:25 ~zoom

  Wielki szacunek i podziękowanie dla twórców filmu to kawał dobrej roboty ,drodzy Państwo chapeau bas!

 • gorges

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 23:49 ~gorges

  Niesamowite robota. Dzięki w imieniu nie warszawiaka. Proszę o więcej

 • eni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 23:09 ~eni

  Obłędne, niesamowita, wspaniała, ciężka praca, która dała wstrząsający efekt. Po tym krótkim fragmencie nie mogę się otrząsnąć i ocieram łzy.

 • lsd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 18:20 ~lsd

  Jeśli chodzi o Powstanie Warszawskie to najwaniejsze jest dobre podkolowanie, bo prawda jest dla wielu nie do przyjęcia, a dla tych co się budują na narodowej chwale w ogóle nie.

 • Ijon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 17:13 ~Ijon

  Wzrusza do łez

 • Pati

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 10:47 ~Pati

  Siedzac w pracy i ogladajac ten krotki kawalek filmu poplakalam sie jak dziecko. Moi dziadkowie walczyli w Powstaniu, potem wywieziono ich do Niemiec w góry Harz, tam byli torturowani, ale przeżyli. Dziś mogę jedynie patrzeć na odwagę tych ludzi przez pryzmat filmów i cieszyc się z tego ze również jestem Warszawianką. Być może przyjdzie kiedys taki czas ze to ja będę musiala walczyc za swoje miasto, jesli tak , zrobie to z największą przyjemnością.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »