Informacje

05.09.2011 08:24 O czym pamiętać przed wyborami

Jak głosować w wyborach?
Sprawdź formalności

SERWISY:

Za miesiąc czeka nas głosowanie w wyborach do sejmu i senatu. Niektórzy musza wypełnić dodatkowe formalności, żeby bez przeszkód wziąć w nim udział. Urzędnicy przypominaja o najważniejszych terminach dla osób niepełnosprawnych i głosujących przez pełnomocnika lub poza miejscem zamieszkania.

Najwcześniej o odpowiednie wnioski muszą się zatroszczyć osoby niepełnosprawne, które chcą głosować korespondencyjnie, w tym także skorzystanić z nakładki na karty sporządzonej w alfabecie Braille'a. Jeśli do 19 września wyślą zgłoszenie, najpóźniej na 7 dni przed wyborami dostaną do rąk własnych specjalny pakiet wyborczy z urzędu gminy.

Druki wniosków, na których można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego, dostępne są w urzędach dzielnic i na stronie bip.warszawa.pl. Zgłoszenie powinno zawierać:
• nazwisko i imię,
• imię ojca,
• datę urodzenia,
• numer PESEL,
• oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie,
• wskazanie wyborów, których dotyczy zgłoszenie (osoby, które nie skorzystają z druku zgłoszenia, muszą dopisać: wybory do Sejmu RP i do Senatu RP zarządzone dzień 9 października 2011r.)
• wskazanie adresu stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy.
• kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności.

Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej. Kontakty do miejsc przyjmowania zgłoszeń i szczegółowe warunki głosowania korespondencyjnego można znaleźć na stronie urzędu miasta.

Pełnomocnik pomoże niepełnosprawnym i seniorom

Innym sposobem jest głosowanie przez pełnomocnika. Z takiej formy mogą korzystać osoby niepełnosprawne oraz te, które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 75 lat. Musza tylko do 29 września złożyć w swojej dzielnicy wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.

Dokument składa się z dwóch formularzy: wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa oraz zgody na przyjęcie pełnomocnictwa. Można go znaleźć w każdej dzielnicy lub na stronie internetowej www.bip.warszawa.pl. Dokument trzeba złożyć w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania.

Do wniosku należy dołączyć:
• kopię aktualnego orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności (jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 75 lat)
• kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem (jeżeli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa).

Szczegółowe warunki głosowania przez pełnomocnika, formularze i listę miejsc składania wniosków można znaleźć w komunikacie urzędu miasta.

Głosujesz poza miejscem zamieszkania? Weź zaświadczenie

Najwięcej czasu na formalności mają ci, którzy w wyborach parlamentarnych będą głosować poza swoim miejscem zamieszkania. Wnioski w swoich dzielnicach moga składać do 7 października.

Od razu dostaną zaświadczenie, z którym będą mogli oddać głos głosować w dowolnie wybranej obwodowej komisji wyborczej (tj. na terenie kraju, na terenie placówek dyplomatycznych poza granicami Polski, na statkach morskich, w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych).

Zaświadczenia o prawie do głosowania jest też niezbędne osobie, która zgodziła się na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania, a nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa.

Wniosek można złożyć osobiście lub upoważnić do tego zaufaną osobę - wtedy musi ona dysponować odpowiednim upoważnieniem z dokładnymi danymi swoimi i osoby upoważniającej.

Szczegółowe informacje, formularze do ściągniećia oraz listę miejsc składania wniosków mozna znaleźć w komunikacie urzędu miasta.

CZYTAJ WIĘCEJ O WYBORACH NA TVN24.PL

js/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Leon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2011 16:23 ~Leon

  Mądry Polak po szkodzie. Już w poniedziałek większość z Was obudzi się w tej samej Polsce co teraz. Znów kraj będzie podzielony na tych co są za Tuskiem i tych co za Kaczyńskim. Nic nowego. To widać z sondaży.
  Będziemy musieli poczekać kolejne 4 lata na to, że może w końcu Polacy zrozumieją to, iż Panowie ci, wywodzący się z AWS, muszą wraz ze swoimi partiami zniknąć na zawsze.
  Wyborcy PO i PiS, obarczycie resztę obywateli naszego kraju, kolejnymi latami kłótni, wojnami politycznymi, hakami.
  Już to przerabialiśmy. Pozostali politycy innych partii też niczego są warci.
  Populiści, jak zwykle przed wyborami. Wszyscy mówią to co chcecie usłyszeć. Tego chcecie?

  Wystarczy w niedzielę, .... no właśnie! Pomyśl zanim pójdziesz. Twój głos przyczyni się do tego, że wcale nie będzie lepiej. Będzie tak samo !!!
  Czy zawsze musimy uczyć się na błędach. A jeżeli tak, to ile nas jeszcze, zmarnowanych lat czeka.

 • Wkurzony_wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2011 11:38 ~Wkurzony_wyborca

  To jakaś farsa!!!! Chciałem dopełnić obowiązku obywatelskiegho i zagłosować. Złożyłem wniosek o dpisanie do spisu wyborców za pośrednictwem nowoczesnej platformy ePUAP (co zabrało miczas na załozenie konta, zalogowanie i sporządzenie wniosku). I co? I nic!! Jakaś amba i fatima! Nikt nic nie wie, czeski film, nigdzie nie można się dodzwonić. Infolinia UM Warszawy nie działa, zresztą innych telefonów w urzędach dzielnic też nikt nie odbiera. Może się boją?! Urząd Miasta odsyła do dzielnicy, zdziwona Pani w kancelarii mówi, że się tym nie zajmują, dzielnica ma to w powazaniu. No cyrk na kółkach! Banda nieudaczników i darmozjadów.

 • batman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 11:47 ~batman

  Głosowac trzeba jest to obowiązek kazdego patrioty,pytanie na kogo?Jesli nie podoba ci się jakas partia to głosuj na innych aby tych nie dopuscic do władzy mamy alternatywę,nie tylko PO i PIS czy SLD/ są jeszcze mniejsi ale mogą zrobic więcej.No to 9.10.2011 do wyborów obywatele Pozdrawiam

 • ruszcie tyłki!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 22:33 ~ruszcie tyłki!

  Nie mogę patrzeć na niektóre komentarze... Ok może wybory w Polsce nie dają wielkiego pola do popisu, ale dopóty dopóki ludzie będą olewać sobie to wydarzenie, nie zmieni się zapewne nic. Może i wybory ograniczają się do znanych partii, ale kiedy przypominam sobie co PiS nawydziwiał podczas swoich rządów to mi się niedobrze robi. Podczas gdy wy siedzicie sobie w domu i marudzicie jak beznadziejnie jest w naszym kraju, wielbiciele Ojca Dyrektora stoją w kolejkach po arkusz do głosowania - to właśnie ich wybory doprowadziły do pisowskiej żenady, którą nie wiedzieć czemu nazwali rządami. Skoro jesteście tak dobrze poinformowani o sytuacji w Polsce to spójrzcie też trochę dalej: niestety nigdzie nie jest fantastycznie, rządy na całym świecie są krytykowane przez obywateli, a ceny na całym świecie rosną. Ukraińcy, jakby mogli, toby do Polski drzwiami i oknami walili bo u nas jest "raj", więc zamiast potwierdzać Polskie stereotypy o narzekaniu raz na 4 lata może by tak ruszyć dupy sprzed telewizora i wybrać chociażby "mniejsze zło" tym bardziej, że "stare" partie są znane, wiecie co kto zrobił albo czego nie zrobił - wybór powinien być świadomy.

 • yurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2011 20:20 ~yurek

  Zagłosuje nie na pajaców zajmujących miejsca od 20 lat te same, tylko na nową świeżą partie Janusza Palikota - Ruch Palikota.

 • nie wierzę im

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2011 19:09 ~nie wierzę im

  politycy są obrzydliwi- jak dają to nie swoje i kłamią , bez przerwy kłamią.

 • nadzieja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2011 18:18 ~nadzieja

  Do "Święty" w pełni się z Tobą zgadzam. Niestety to co mówisz jest w tej chwili niemożliwe. Władza i pieniądze rządzą. Może za dwa , trzy pokolenia...

 • Zimny browar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2011 16:51 ~Zimny browar

  ~kasik
  Nie wiem co gorsze, nie głosować czy głosować a później narzekać jak to w kraju jest źle. Jest jeszcze trzecia opcja, wybrać ludzi którzy, przez te 20 nie przyrośli do sejmowych foteli.

  Chociaż nie zgadzam się z mniejszą połową jego poglądów, zagłosuję na Kongres Nowej Prawicy JKM.

 • Święty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2011 16:21 ~Święty

  ~kasik
  Ci, którzy nie biorą udziału w wyborach nie robią tego, bo maja takie widzimisię (choć część na pewno). Ja chce wybrać DOBRZE, a nie po raz kolejny MNIEJSZE ZŁO. Dla mnie nie ma kandydatów spełniających moje oczekiwania, nie wybiorę kogoś dlatego, ze obieca trochę więcej niż inny lub dlatego, żeby nie głosować na daną partię. Patrzę, co ci ludzie robią, a nie o czym gadają. I MAM PRAWO krytykować władzę, bo to, czy na nią głosowałem czy nie nie ma znaczenia dopóty, dopóki jest ona finansowana z moich podatków. Chcę fachowców, odpowiedzialności, kompetencji, uczciwości, wizji sięgającej nieco dalej, niż do końca kadencji a nie kolesiostwa, premiowania nieudaczności i zwalania wszystkiego na poprzednią ekipę, krasnoludki czy dziadka z Wehrmachtu. Bo nasza "elita" polityczna z prawdziwą elitą nie ma nic wspólnego.

 • smutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2011 16:13 ~smutek

  zgadzam się , że to wybór między dżumą a cholerą . Wystarczy spojrzeć na nasze głupie, niesprawiedliwe prawo , ustawy . Na pracę naszych urzędników . Właściwie tych ludzi powinno się usunąć i zacząć wszystko od nowa.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »