Informacje

12.02.2017 16:44 informuje GIOŚ

Jak będzie źle, wyśle powiadomienie. Smogowa aplikacja już dla wszystkich

SERWISY:


Aplikacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, dzięki której
każdy może sprawdzić, jakość powietrza w najbliższym otoczeniu jest już dostępna na wszystkie systemy operacyjne smartfonów. - Dane są aktualizowane co godzinę - mówi Krzysztof Wójcik, dyrektor WIOŚ w Łodzi

Bezpłatna aplikacja "Jakość powietrza w Polsce" Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, która wcześniej była dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS Apple, jest też już dostępna na smartfony oraz komputery z systemem Windows - informuje GIOŚ.

Kolor ma znaczenie

Szef WIOŚ w Łodzi Krzysztof Wójcik przypomniał, że jest to aplikacja, która służy m.in. do tego, aby każdy mógł sprawdzić jakość powietrza w swojej najbliższej okolicy. Pomiary pochodzą z automatycznych stacji monitoringu powietrza, funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska.

- Po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie, zaznaczamy sobie ulubioną stację, albo automatycznie system wybierze stację, która znajduje się najbliżej nas. Dzięki tej aplikacji każdy może sprawdzić jaka na dzisiaj jest jakość powietrza w jego otoczeniu - dodał Wójcik.

Badanych jest wiele substancji. Przede wszystkim stężenia pyłu zawieszonego o bardzo małych rozmiarach: poniżej 10 mikrometrów (PM10) oraz 2,5 mikrometra (PM2,5). - Czyli jest to ten najbardziej szkodliwy pył, który w momencie jak wdychamy, to nie tylko osiada w płucach, ale wręcz jest wchłaniany do krwiobiegu - wyjaśnił.

W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach: średnia dobowa norma wynosi 50 mikrogramów na m sześc. Przekroczenie poziomu 200 mikrogramów oznacza konieczność ostrzegania mieszkańców, a 300 mikrogramów, czyli przekroczenie normy sześciokrotnie - to już stan alarmowy.

Aplikacja podaje także aktualne stężenia: dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6) a także ozonu (O3), z którym największy problem występuje latem. Dane są aktualizowane co godzinę.

Wysyła powiadomienia

- Wyniki pomiarów podawane są m.in. w postaci tzw. indeksu jakości powietrza w sześciostopniowej skali i oznaczone na mapie odpowiednimi kolorami. I tak: kolor brązowy oznacza bardzo złą jakoś powietrza, czerwony – złą, pomarańczowy – dostateczną, żółty – umiarkowaną a odcienie zielonego oznaczają dobrą lub bardzo dobrą jakość powietrza – wyjaśnił szef łódzkiego WIOŚ.

Aplikacja wysyła także powiadomienia o w przypadku wysokich stężeń zanieczyszczeń.

EKSPERT O SMOGU W WARSZAWIE:

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tubylec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2018 19:34 ~tubylec

  https://stacje.wios.rzeszow.pl/dane-pomiarowe/automatyczne/stacja/103/parametry/585-588-584-642-589-581-582-587-586/dzienny/19.02.2018


  Takie mamy powietrze w uzdrowisku :(

 • prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2017 11:46 ~prawda


  zxscsdf~zxscsdf

  Jeśli chodzi o jazdę autobusem w dzień SMOGu to słabe to jest... drzwi na każdym przystanku się otwierają itd, wiec lepiej samochodem pojechać... drzwi zamknięte... wyjeżdża się z garażu i zatrzymuje przy samej pracy.
  nemo~nemo


  A inni niech się męczą i wdychają spaliny z tego samochodu? Warto pomyśleć nie tylko o sobie. Na krótką metę oczywiście przesiadka do autobusu może się wydawać problematyczna, ale w dłuższej perspektywie im więcej się nas przesiądzie, tym efekt będzie lepszy.  żeby chociaż za ten spog były faktycznie odpowiedzialne samochody....

  to ludzie sami tworzą smog paląc w domach/kotłowniach węglem i czym popadnie!!!

  przecież w stosunku do Europy wcale nie mamy nie wiadomo ile samochodów produkujących spaliny, inne kraje mają ich o wiele więcej. ale inne kraje walczą z prawdziwą przyczyną smochu - wprowadzają odpowiednie przepisy, regulacje. a w Polsce tylko mówią, że jest źle, ale nie podają konkretnych przyczyn.
  dlatego, że przyczyną są ich rodzice i dziadkowie, którzy zostali na wsiach i palą w kotłach najgorszymi odpadami.

 • Smogowic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2017 08:03 ~Smogowic

  Lepsza aplikacja to kanarek

 • evit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2017 07:28 ~evit

  Aplikacja dziala od paru miesiecy, tylko o innej nazwie.e

 • krzyś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2017 00:28 ~krzyś

  Rzeczywiście wysyła alert, ale nie działa w gdy jest smog.

 • facepalm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2017 22:17 ~facepalm

  aplikacja ledwo dycha, nie łączy, gubi punkty aktualizacje niezbyt częste. Jeszcze kilka lat doświadczeń i może się uda.

 • nemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2017 21:50 ~nemo

  zxscsdf~zxscsdf

  Jeśli chodzi o jazdę autobusem w dzień SMOGu to słabe to jest... drzwi na każdym przystanku się otwierają itd, wiec lepiej samochodem pojechać... drzwi zamknięte... wyjeżdża się z garażu i zatrzymuje przy samej pracy.


  A inni niech się męczą i wdychają spaliny z tego samochodu? Warto pomyśleć nie tylko o sobie. Na krótką metę oczywiście przesiadka do autobusu może się wydawać problematyczna, ale w dłuższej perspektywie im więcej się nas przesiądzie, tym efekt będzie lepszy.

 • zxscsdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2017 17:11 ~zxscsdf

  Jeśli chodzi o jazdę autobusem w dzień SMOGu to słabe to jest... drzwi na każdym przystanku się otwierają itd, wiec lepiej samochodem pojechać... drzwi zamknięte... wyjeżdża się z garażu i zatrzymuje przy samej pracy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »