Informacje

07.04.2011 15:30 zarzuty dla byłego wiceprezydenta

Jacek Z. miał wziąć
2 mln zł łapówki

SERWISY:

Zarzut przyjęcia 400 tys. funtów brytyjskich, czyli ok. 2 mln zł łapówki przy zakupie tramwajów i wagonów warszawskiego metra usłyszał były wiceprezydent Warszawy, Jacek Z. Wcześniej został on zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu.

Jak powiedziała w rozmowie z tvn24.pl prokurator Elżbieta Czerepak, rzecznik prasowa Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu, pieniądze były przekazywane w latach od 2002-2003 w transzach. Korupcyjny proceder związany był z przetargami na dostawy tramwajów i wagonów metra dla Warszawy w okresie gdy Jacek Z. był wiceprezydentem stolicy.

Prokuratorzy przesłuchali byłego wiceprezydenta Warszawy w czwartek. I postawili mu zarzuty. Wcześniej prokurator Czerepak, potwierdziła zatrzymanie Jacka Z. do śledztwa w sprawie przetargów na zakup taboru kolejowego dla warszawskich tramwajów i metra.

Akcja CBA

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do warszawskiego mieszkania Jacka Z.

w środę rano. - Tam go zatrzymaliśmy – mówił Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA. Po skończeniu przeszukania m.in. w jego mieszkaniu i po oględzinach znalezionych tam dokumentów funkcjonariusze Biura zawieźli Jacka Z. do wrocławskiej prokuratury.

Sprawa przetargów?

Ani CBA ani prokuratura nie zdradzają, jaki dokładnie związek z korupcją przy przetargach na warszawskie metro i tramwaje miał Jacek Z. Był on wiceprezydentem Warszawy w latach 1999 – 2002. Po odejściu z magistratu Jacek Z. był wiceministrem infrastruktury w rządzie Leszka Millera.

Międzynarodowe śledztwo

Wiemy, że zatrzymanie Jacka Z. to efekt międzynarodowego śledztwa. Z polskiej strony prowadzi je delegatura CBA we Wrocławiu i tamtejsi oskarżyciele z Prokuratury Apelacyjnej. Ich partnerami są prokuratorzy ze Szwajcarii i funkcjonariusze Federalnej Policji Kryminalnej z Berna.

Polacy sprawdzają, czy w latach 1998–2002 doszło do przyjęcia korzyści majątkowych przez osoby pełniące funkcje publiczne w związku z przetargiem na zakup taboru kolejowego dla tramwajów i metra dla Warszawy. W tym okresie przetargi na wagony dla warszawskiego metra wygrywał francuski koncern Alstom.

Korupcja w ratuszu

Jacek Z., były wiceprezydent Warszawy to najważniejszy, ale chronologicznie już trzeci podejrzany w śledztwie w sprawie podejrzeń korupcji przy przetargach na dostawy dla warszawskich tramwajów i metra.

W styczniu 2010 roku CBA zatrzymało Bohdana Z. - byłego już dyrektora warszawskiego metra. Oskarżyciele zarzucili mu przyjęcie łapówki w związku z przetargiem na 108 wagonów metra.

Zaś w lutym 2010 roku, w ramach międzynarodowej operacji w Hiszpanii zatrzymano pośrednika w tej łapówce - Tadeusza N. To były stołeczny urzędnik, a od lat biznesmen kontrolujący firmę Magnum Consultance. To właśnie N. - według dowodów prokuratury - przekazał Bohdanowi Z. pieniądze za rozstrzygnięcie przetargu na wagony metra. Spółka Magnum Consultance pojawiła się w łańcuszku firm, przez które - zdaniem śledczych - wędrowały pieniądze ze szwajcarskich rachunków bankowych na łapówki.

Zarówno Bohdan Z. jak i Tadeusz N. zostali aresztowani przez sąd na wniosek wrocławskiej Prokuratury Apelacyjnej. Ale jeszcze w 2010 roku wyszli z aresztu. M.in. ze względu na zły stan zdrowia. Obaj są wciąż podejrzani i poddani m.in. policyjnemu dozorowi.

Szwajcarski trop

Szwajcarzy zajęli się drogą, jaką pieniądze na łapówki szły do Warszawy. Według umowy polskiej i szwajcarskiej prokuratur (podpisano ją w październiku 2009 roku) ten wątek dotyczy "przestępstwa prania brudnych pieniędzy (...) w związku z dostawą wagonów metra i tramwajów firmy Alstom klientowi Tramwaje Warszawskie i Metro Warszawskie".

Szwajcarzy odkryli, że m.in. z kont banku Coutts w Zurychu przez sieć spółek konsultingowych wyprowadzono kilka milionów franków szwajcarskich, by korumpować stołecznych urzędników. Okazało się, że w proceder zamieszani są szwajcarscy urzędnicy bankowi.

W 2009 roku tamtejsza policja zatrzymała Igora C., Polaka ze szwajcarskim paszportem, którego firma pośredniczyła w tym procederze. Przed laty C. był współpracownikiem słynnego Petera Vogla, szwajcarskiego bankiera polskiego pochodzenia. To Vogel ujawnił CBA i śledczym pierwsze szczegóły dotyczące korumpowania stołecznych urzędników.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

Maciej Duda, dziennikarz śledczy tvn24.pl//gak,iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • super

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 21:58 ~super

  No - w tamtym czasie to mafia po Warszawie szalała , Słowik palił gumę na Broniewskiego puszką w kolorze jajecznicy , jakąś podobno melinę mieli na Bielanach, zabito Papałę , mafiozi zakładali swoje super interesy gdzie popadło , strzelaninki- oj działo się działo. Masa to by dużo wiedział.

 • mag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 21:29 ~mag

  Pierwszych motorniczych przeszkolonych na tramwaje przegubowe z przetargu nazywano "kamikadze". Setki godzin pracy mechaników z TW zanim zakupiony tabor zaczął spełniać jakiekolwiek normy bezpieczeństwa.

 • aha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 20:40 ~aha

  Czyli te przetargi polegają na tym kto da większą łapówkę? Czy tak?

 • m

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 20:17 ~m

  za parę lat dowiemy się kto wziął kasę za pesy!

 • hun

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 19:25 ~hun

  ciekawe ile wzieli za najdroższą obwodnice ?

 • 123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 18:56 ~123

  tak a_w ,cieszmy się że kupili drożej beznadziejny tabor...

 • INKA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 17:12 ~INKA

  JAK ZDAZYCIE ZABRAC JEGO MAJATEK TO MOZE WYSTARCZY NA POKRYCIE. ZNAJAC NASZ WYMIAR SPRAWIEDLIWOSCI TO NIE ZDAZA - ZDAZYLIBY ZABRAC TV ZA ZALEGLA RATE W BANKU ROBIAC SZUM WE WSZYSTKICH SRODKACH MASOWEGO PRZEKAZU.

 • a_w

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 15:39 ~a_w

  Czyli jeżeli nie byłoby łapówki, w naszym metrze jeździłyby tylko ruskie, śmierdzące wagony? W takim razie powinniśmy się cieszyć, że doszło do korupcji.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »