Informacje

03.12.2013 20:00 czy wielkie reklamy odejdą do lamusa?

Itaka zdejmie reklamę ze Smyka?
Po drugiej stronie ulicy wisi kolejna

SERWISY:

Biuro podróży Itaka zapewnia, że chce zdjąć płachtę reklamową z elewacji Smyka, bo ta "przynosi przeciwny skutek". Co z tego, skoro w tym samym czasie firma wiesza kolejne płachty. Jedną z nich - przy tym samym skrzyżowaniu.

Awantura o reklamy wielkoformatowe trwa. Po tym, jak z elewacji Smyka zdjęto płachtę promującą jeden z telewizyjnych programów, pojawiła się tam kolejna - z reklamą biura podróży Itaka.

Zareagował ratusz - zaapelował do generalnego konserwatora zabytków o szybką zmianę decyzji, która pozwalała właścicielowi na wynajem powierzchni. Odwołanie miasta od tej decyzji czekało na rozpatrzenie rok.

Chcą zdejmować reklamy…

Konserwator przychylił się tym razem do argumentacji miasta i decyzję wydał. Ta jednak wciąż nie jest prawomocna. I właśnie tego argumentu chwyta się dziś Itaka. - Muszę mieć podstawę prawną, żeby rozwiązać umowę z firmą reklamową. Zrobię to. Chcemy dbać no wizerunek, a reklama na Smyku przynosi przeciwny efekt – mówi w rozmowie z tvnwarszwwa.pl Piotr Henicz, wiceprezes zarządu firmy Itaka.

Zapewnia przy tym, że jego firma nie jest obojętna na krytykę, która na nią spadła, a sama reklama zaczęła jej przynosić skutek odwrotny do zamierzonego. - Naszym celem nie było wywołanie kontrowersji - zapewnia Henicz.

… a wieszają kolejne

Wystarczy się jednak rozejrzeć wokół, by dostrzec, że na razie strategia firmy idzie dokładnie w przeciwnym kierunku. Kolejna gigantyczna reklama Itaki wisi bowiem… po drugiej stronie skrzyżowania Al. Jerozolimskich z Kruczą. Na tym nie koniec. Kilkaset metrów dalej, u zbiegu ulic Zgoda i Złotej wisi następna.

Pytany o kolejne płachty nie Henicz tłumaczy, że kampanie na reklamach wielkoformatowych Itaka prowadzi od wielu lat, a ta obecna została przygotowana kilka miesięcy temu. - Możliwe, że coś zmieniło się w mentalności ludzi? Będziemy analizować skuteczność takich reklam i zastanowimy się nad tak prowadzonymi kampaniami - zapewnia.

I sugeruje, żeby nie obwiniać biura turystycznego, a rozwiązania problemu szukać gdzie indziej. - Reklamy znikną, jeżeli zmieni się polityka miasta. Jeżeli nie będzie możliwości prawnych, to nie będzie też reklam - podkreśla.

Miasto przegrywa z reklamami

Dyskusja o reklamach wielkoformatowych trwa w Warszawie od wielu lat, a od kilku tygodni znów jest bardzo gorąca. Zaczęło się od reklamy na Pałacu Kultury - ratusz promował tam swoją nową infolinię i bronił się, że płachta to nie reklama, lecz "informacja", a zgodę na jej powieszenie wydano w oparciu o przyjęty przez miasto regulamin. Tyle, że regulamin okazał się niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a sam reklama - nielegalna.

Została zdjęta po kilku dniach. Ale już dzień później na PKiN zawisła kolejna, promująca szczyt klimatyczny ONZ. Tym razem ratusz złamał zapisy planu zupełnie świadomie - ten mówi bowiem, że na PKiN wisieć mogą wyłącznie banery związane z wydarzeniami historycznymi, kulturalnymi lub sportowymi.

W tym samy czasie reklama pralek "pożarła" też budynek przy Dolinie Służewieckiej. Wkrótce została pocięta, a firma Beko zrezygnowała z tej formy promocji. Domu jednak nadal nie widać, bo zasłoniła go reklama kosmetyków.

wp/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • observer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2013 10:30 ~observer

  Cenzura działa i ma się dobrze! Wczoraj równiez umieściłem wpis wyjaśniający kto zyska i ile z likwidacji wielkich reklam. Postu nie ma do dzisiaj.
  Ciekawe czy ten sie pojawi...

 • kubson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2013 14:49 ~kubson

  śmiem twierdzić, że na tej stronie działa cenzura...napisałem że chodzi o pieniądze z reklam i post sie nie pojawił, a miał za chwilę....

 • lmn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2013 14:44 ~lmn

  lmnlmn reklama jak reklama dzieki za kontakt motylku nie wiesz ile mi to dało szczęścia pozdro

 • matolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2013 14:42 ~matolo

  Przypominam pismakom, że po wakacjach na Smyku wisiała reklamowa płachta TVNu. Wtedy jakoś nikt z was nie pałał oburzeniem, ani nie troszczył się o jakość przestrzeni publicznej.

 • mr sydera

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2013 12:39 ~mr sydera

  Wisi to wisi na ch drazyc temat

 • lisek chytrusek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2013 12:00 ~lisek chytrusek

  Mogą już zdjąć te swoje banery. Na tym portalu od kilku dni mają darmową reklamę. Może to jest ich sposób na większy rozgłos?

 • Stuka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2013 11:30 ~Stuka

  POGROMCA LEMINGÓW~POGROMCA LEMINGÓW

  Warszawce znowu potrzebni są "URBANIŚCI Z LUFTWAFFE"...

  Dlaczego " Warszawce " ? Czy się mylę, czy żyję w mieście, które nazywa się Warszawa ? A co do urbanistów z " Luftwaffe ", to dziwię się, że nawet cień takiego pomysłu może komuś powstać we łbie.

 • Mowgli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2013 10:50 ~Mowgli

  opserwer~opserwer

  o co wam chodzi z tymi reklamami moim zdaniem zakrywa nieciekawy budynek i tyle bardzo dobrze!

  Ty będziesz orzekał, który budynek jest ciekawy, a który nie ? Cholerna dżungla !

 • AntyFan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2013 10:25 ~AntyFan

  Czy nie można po prostu zbojkotować tych firm, które zawieszają te reklamy

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2013 10:14 ~aaaa

  Itaka niech lepiej odda $$$ za skracanie wakacji ludziom a nie wydaje na reklame...:)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »