Informacje

02.09.2014 15:42 prace potrwają ok. 10 dni

IPN wrócił na Łączkę.
Znajdą szczątki Pileckiego?

SERWISY:


Instytut Pamięci Narodowej wznowił we wtorek poszukiwania ofiar zbrodni komunistycznych na Łączce Cmentarza Wojskowego. Prace mają potrwać ok. 10 dni. Wśród osób, których szczątków IPN wciąż poszukuje, są gen. August Emil Fieldorf i rtm. Witold Pilecki.

- Prace, które rozpoczynają się dzisiaj, są przykładem dobrego współdziałania różnych komórek Instytutu Pamięci Narodowej: pionu śledczego oraz Samodzielnego Wydziału Poszukiwań, którym kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk. Ten model współpracy, który tutaj ma miejsce, będzie użyteczny także w wielu innych miejscach w Polsce - powiedział prezes IPN Łukasz Kamiński.

Apelował też o dalsze przekazywanie materiału genetycznego krewnych osób, które padły ofiarą terroru komunistycznego.

Ostateczne wyznaczenie granic

Podczas obecnych prac na Łączce planowane jest ostateczne wyznaczenie granic dawnego pola, gdzie dokonywano tajnych pochówków żołnierzy podziemia niepodległościowego. Prawdopodobnie dojdzie też do kolejnych ekshumacji szczątków ofiar komunistycznej bezpieki.

Poszukiwania będą prowadzone w tych miejscach Łączki, gdzie nie znajdują się współczesne nagrobki, wybudowane w latach 80. W latach 1948-1956 funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa ukryli na Łączce (to teren kwatery "Ł" i "ŁII" powązkowskiej nekropolii) ciała kilkuset zmarłych i straconych w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Włącza się pion śledczy

Do tej pory poszukiwania na Łączce IPN prowadził wspólnie z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, tym razem do tych prac włączy się pion śledczy instytutu, który w tej sprawie w sierpniu br. wszczął śledztwo dotyczące zbrodni komunistycznej. Czynności śledcze prowadzi prokurator IPN Marcin Gołębiewicz, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.

- Udział w czynnościach biorą biegli z zakresu medycyny sądowej, antropologii, archeologowie, korzystamy też z fachowej pomocy prof. Krzysztofa Szwagrzyka oraz z zespołu pana profesora - mówił Gołębiewicz.

Szczątki 90 ludzi

- W przypadku ujawnienia szczątków ludzkich, postanowienie (dotyczące prac - PAP) obejmuje zarządzenie ich ekshumacji, a następnie przeprowadzenie kompleksowych badań sądowo-lekarskich. W dalszej perspektywie będziemy prowadzili badania genetyczne zmierzające do identyfikacji tychże szczątków - dodał prokurator.

Pierwsze poszukiwania ofiar terroru komunistycznego na Łączce rozpoczęły się latem 2012 r. i były kontynuowane w 2013 r. Odnaleziono wówczas szczątki 194 osób, z których 28 zidentyfikowano; udało się ustalić tożsamość m.in. wybitnych dowódców AK, w tym mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka oraz mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora.

- To kolejne wyzwanie: będziemy starali się przekopać kolejny obszar ziemi, który pozwoli nam, i na to liczymy, na ujawnienie kolejnych szczątków ofiar komunizmu pogrzebanych tutaj w latach 40. i 50. (...) Tutaj ciągle gdzieś spoczywają szczątki ponad 90 ludzi, których nie udało się wydobyć, a o których wiemy z całą pewnością, że zostali uśmierceni w tym okresie - tłumaczył prof. Szwagrzyk.

Dodał, że obecne prace potrwają ok. 10 dni. Ale jeżeli zajdzie taka potrzeba, będą one prowadzone dłużej.

Potrzebna zmiana przepisów

Ostateczne prace na Łączce będą mogły zostać zakończone dopiero po zmianie przepisów. Głównym problemem są znajdujące się tam współczesne groby (ich liczba sięga prawie dwustu, wybudowano je w latach 80.), pod którymi znajdują się szczątki ofiar z lat 40. i 50. IPN postuluje taką zmianę prawa, by nie tylko umożliwić dalsze ekshumacje szczątków pod współczesnymi grobami, ale również budowę w tym miejscu Panteonu Narodowego, mającego być wyrazem czci dla żołnierzy podziemia. Sposobem przezwyciężenia wszystkich trudności będzie nowelizacja dwóch ustaw: o grobach i cmentarzach wojennych oraz o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Prace nad odpowiednią inicjatywą ustawodawczą prowadzi Kancelaria Prezydenta.

Prace dotyczące ofiar komunizmu prowadzone są w ramach ogólnopolskiego projektu naukowo-badawczego "Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956". W projekcie tym uczestniczą IPN, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz uczelnie medyczne ze Szczecina i Wrocławia. Poszukiwania są prowadzone m.in. w Białymstoku, Gdańsku i w Warszawie.

TAK WYGLĄDAJĄ EKSHUMACJE NA POWĄZKACH:


PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Leming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2014 20:06 ~Leming


  "Tam są prawdopodobnie szczątki mojego dziadka i wielu innych ludzi. Każdy ma prawo mieć grób swojego najbliższego. Dlatego warto ich szukać."
  [/cytat_1984090]

  Nikt wam tego prawa (do grobu "swojego najbliższego") nie odmawia, ale grzebanie się w dokumentach oraz w ziemi (w celu znalezienia kości osób bliskich), organizujcie za swoją prywatną kasę. Czas najwyższy na likwidację IPN.

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2014 13:19 ~aaa

  [/cytat_1982159]
  W grobie na Placu Piłsudskiego leżą, jak sama nazwa wskazuje, szczątki NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA, zabrane z pola bitwy. U nas latami grzebią w ziemi, w poszukiwaniu resztek zmarłych pomordowanych przez UB. Wiadomo, że zginęli w ten a nie inny sposób, cześć ich pamięci. Po co jeszcze grzebać ?
  [/cytat_1982220]

  Tam są prawdopodobnie szczątki mojego dziadka i wielu innych ludzi. Każdy ma prawo mieć grób swojego najbliższego. Dlatego warto ich szukać.

 • kijWoko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 10:21 ~kijWoko

  liberian~liberian

  @drozd
  to sobie kip. Polskie państwo jest prawnym spadkobiercą tego państwa, które patriotów mordowało w majestacie prawa i wrzucało do bezimiennych dołów. To państwo jest im winne przywrócenie tożsamości i dokonanie godnego pochówku.

  Przekopiecie wszystkie bezimienne groby w Polsce, także te z II wojny światowej, a może i te z I wony światowej? To głęboko chore! A może skupicie się tylko na "bezimiennych patriotach", wiec gdy znajdziecie mniej patriotyczne kości, to w ch..lerę z nimi!

 • liberian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2014 20:25 ~liberian

  @drozd
  to sobie kip. Polskie państwo jest prawnym spadkobiercą tego państwa, które patriotów mordowało w majestacie prawa i wrzucało do bezimiennych dołów. To państwo jest im winne przywrócenie tożsamości i dokonanie godnego pochówku.

 • drozd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2014 19:59 ~drozd

  Nie zakłócajcie spokoju zmarłym. Kipię, że robicie to za pieniądze podatników!

 • pol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2014 11:29 ~pol

  do ~siwymac

  To ty czytaj ze zrozumieniem do końca artykułu.

  Cytuję:
  Ostateczne prace na Łączce będą mogły zostać zakończone dopiero po zmianie przepisów. Głównym problemem są znajdujące się tam współczesne groby (ich liczba sięga prawie dwustu, wybudowano je w latach 80.), pod którymi znajdują się szczątki ofiar z lat 40. i 50. IPN postuluje taką zmianę prawa, by nie tylko umożliwić dalsze ekshumacje szczątków pod współczesnymi grobami, ale również budowę w tym miejscu Panteonu Narodowego..."

  Wojewoda zgadza sie na kopanie bez ruszania współczesnych grobów ale IPN chce przekopac wszystko. I czytaj dalej ze wojewoda być może zmieni zdanie.

 • pol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2014 11:25 ~pol

  do j23-


  Od 1989 tez giną ludzie w niewyjasnionych okolicznościach, bądz w wypadkach lub niby samobójstwach z czyjąś pomocą i na pewno nie Boską.

 • Władza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2014 10:29 ~Władza


  roman~roman

  to jest szukanie igły w stogu siana. Jak chowano tam w latach 80-tych poza gałęziami i piachem żadnych szczatków nie było. To bezprawie aby rozwalac groby chowanych po 80 roku. Za te prace płaca podatnicy. A wystarczyłoby pobudowac na Łączce skromny panteon i zostawic zmarłych w spokoju. Jak IPN ma tyle pieniedzy to niech zbiera z prywatnych srodków a nie z podatników.
  j23~j23

  A kto ich zamorodował, przecież to byli przedstwicele " władzy" więc teraz niech mają uczciwy pochówek

  Jacy przedstawiciele władzy ? Masz dość kiepskie pojęcie o historii. To byli przedstawiciele opozycji wobec komunistycznej władzy, a właśnie przez tę władzę zostali brutalnie zamirdowani.

 • j23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2014 09:08 ~j23

  roman~roman

  to jest szukanie igły w stogu siana. Jak chowano tam w latach 80-tych poza gałęziami i piachem żadnych szczatków nie było. To bezprawie aby rozwalac groby chowanych po 80 roku. Za te prace płaca podatnicy. A wystarczyłoby pobudowac na Łączce skromny panteon i zostawic zmarłych w spokoju. Jak IPN ma tyle pieniedzy to niech zbiera z prywatnych srodków a nie z podatników.

  A kto ich zamorodował, przecież to byli przedstwicele " władzy" więc teraz niech mają uczciwy pochówek

 • majk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2014 08:16 ~majk


  majk~majk

  niech szukają i znajdą to czego szukają. Cześć i chwała bohaterom pomordowanym przez (zd)radzieckich tchórzów z SB, UB. Naród, który nie pamięta, nie ma prawa przetrwać. Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie.
  Krety~Krety

  Naród zna swoją historię, ale to jest nekrofilia.


  jesteś ignorantem lub/i trollem :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »