Informacje

09.09.2014 15:55 Nowe ustalenia w sprawie śmierci prezydenta

IPN ustalił zabójców prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego

SERWISY:


Instytut Pamięci Narodowej ustalił zabójców, okoliczności i przybliżoną datę śmierci prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Pion śledczy IPN informuje, że zabójstwa, do którego doszło między 21 a 23 grudnia 1939 r., dokonali funkcjonariusze Gestapo.

- Zebrany w śledztwie materiał dowodowy pozwolił na bezsporne ustalenie, iż do zabójstwa przez rozstrzelanie Prezydenta m.st. Warszawy Stefana Starzyńskiego doszło w okresie pomiędzy 21 a 23 grudnia 1939 r. w Warszawie lub w jej okolicach. Zbrodni dokonali funkcjonariusze Gestapo: oberscharfuehrer Hermann Schimmann, hauptscharfuehrer Weber i unterscharfuehrer Perlbach. Nie zdołano natomiast w sposób jednoznaczny ustalić funkcjonariuszy niemieckiego państwa okupacyjnego, którzy wydali rozkaz zabójstwa Stefana Starzyńskiego - poinformował we wtorek prokurator IPN Marcin Gołębiewicz, który pełni funkcję naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.

W rozmowie z PAP prokurator zaznaczył, że do tej pory pion śledczy IPN nie potwierdził informacji, by którykolwiek z zabójców prezydenta Starzyńskiego jeszcze żył. Tajemnicą pozostaje również odpowiedź na pytanie, kto z funkcjonariuszy niemieckiego państwa okupacyjnego wydał rozkaz zabójstwa Stefana Starzyńskiego.

- To była benedyktyńska praca prokuratora prowadzącego śledztwo, który skrupulatnie i szczegółowo ustalał informacje w Polsce i za granicą. Wykorzystano dokumenty z wielu archiwów, ponadto w ramach pomocy prawnej przesłuchiwano osoby, które nie były obywatelami polskimi; ich zeznania szczegółowo weryfikowaliśmy. Ustalenia w sprawie śmierci prezydenta Stefana Starzyńskiego są gruntownie udokumentowane i jako takie są już bezsporne - powiedział PAP Gołębiewicz.

Nowe ustalenia

W oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy - jak czytamy w przesłanym we wtorek PAP komunikacie - prokuratorzy IPN ustalili, że Starzyński został aresztowany w gmachu Ratusza w Warszawie przez funkcjonariuszy Gestapo w dniu 27 października 1939 r. Osadzono go początkowo w więzieniu przy ulicy Daniłowiczowskiej w Warszawie, a następnie przewieziono do więzienia na Pawiaku.

Prokurator poinformował też, że pion śledczy IPN 8 września 2014 r. zakończył śledztwo w sprawie zabójstwa prezydenta m.st. Warszawy Stefana Starzyńskiego.

Do tej pory okoliczności śmierci Starzyńskiego, ostatniego prezydenta przedwojennej Warszawy i jej bohaterskiego obrońcy we wrześniu 1939 r. nie były znane.

Wnioski o pomoc

W trakcie śledztwa pion śledczy IPN poddawał weryfikacji kilkanaście hipotez dotyczących dalszych losów Starzyńskiego po jego wywiezieniu z Pawiaka i okoliczności jego śmierci. W tym celu przesłuchano świadków w Polsce i poza jej granicami (RFN, USA, Francja) oraz przeprowadzono liczne dowody z dokumentów. Kwerendy archiwalne odbyły się m.in. w instytucjach polskich, jak i zagranicznych, w tym w niemieckich: Międzynarodowej Służbie Poszukiwawczej w Bad Arolsen i Centrali Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu.

Ponadto IPN skierował kilkanaście wniosków o udzielenie pomocy prawnej do niemieckich prokuratur m.in. w Berlinie, Monachium, Hanowerze, Hamburgu, Kolonii, Lipsku. Instytut podkreśla, że w wyniku ich realizacji uzyskano "istotny materiał dowodowy, rzutujący na ustalenie ostatnich chwil życia Starzyńskiego". "Poczynione w przebiegu śledztwa ustalenia podważyły wiarygodność funkcjonujących w powszechnej świadomości społecznej hipotez o osadzeniu i śmierci prezydenta Stefana Starzyńskiego w różnych obozach zagłady (Dachau, Flossenburg, Dora-Mitelbau, Mauthausen, Wittenberge, Baalberge) i więzieniach na terenie Niemiec (Spandau, Alt-Moabit, Alexanderplatz) w okresie od 1940 do 1945 roku" - podał Gołębiewicz.

"Chciałem, by Warszawa była wielka"

Stefan Starzyński urodził się w 1893 r. w Warszawie. Z wykształcenia ekonomista, podczas I wojny św. był żołnierzem Legionów Polskich. W II Rzeczpospolitej pełnił funkcję wiceministra skarbu i wiceprezesa Banku Gospodarstwa Krajowego oraz posła na Sejm. Od 1934 r. był komisarycznym, a od 1938 r. mianowanym prezydentem Warszawy. Dla Starzyńskiego jako prezydenta Warszawy priorytetem był rozwój miasta. Za jego kadencji wyremontowano trasy wjazdowe do stolicy, rozbudowano sieć wodociągową i kanalizacyjną, zwiększono produkcję energii elektrycznej. Do wybuchu II wojny św., dzięki jego działaniom, Warszawa znacznie zwiększyła długość torów tramwajowych. Za jego prezydentury powstał też projekt budowy warszawskiego metra.

Po ataku Niemiec na Polskę 1 września 1939 r. starał się zapewnić mieszkańcom stolicy jak najlepszą ochronę. Ogłosił nabór do ochotniczych brygad pomagających zasypanym ludziom i zabezpieczających bombardowane domy. Polecił przygotować miasto do obrony przeciwlotniczej. Apelował do mieszkańców Warszawy o zachowanie spokoju i ładu w mieście.

23 września po raz ostatni zwracając się do mieszkańców Warszawy mówił: "Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielka będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości. I Warszawa jest wielka. Prędzej to nastąpiło, niż przypuszczaliśmy. Nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś widzę wielką Warszawę. Gdy teraz do was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale, otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą, niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę. I choć tam, gdzie miały być wspaniałe sierocińce - gruzy leżą, choć tam, gdzie miały być parki - dziś są barykady gęsto trupami pokryte, choć płoną nasze biblioteki, choć palą się szpitale - nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i chwały"

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

- W świadomości warszawiaków jest on symbolem mądrego, energicznego, ofiarnego i skutecznego prezydenta Warszawy. Warszawiacy pamiętają nie tylko jego wybitną rolę w czasie wrześniowej obrony miasta, ale jego dokonania jako prezydenta stolicy – tak o ostatnim przedwojennym prezydencie stolicy pisał we wstępie do "Archiwum Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego" prof. Marian Drozdowski.

Instytut Pamięci Narodowej zakończył kolejny etap poszukiwań ofiar zbrodni komunistycznych na Łączce Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. Archiwalne zdjęcia:

 

WIĘCEJ ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ WARSZAWY NA STRONIE NARODOWEGO ARCHIWUM CYFROWEGO


PAP/lata/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2015 07:10 ~Roman

  Stefan Starzyński- Prezydent Stolicy Polski Warszawy, jest jedną z 6 mln ofiar niemieckiego nacjonalizmu w II wojnie światowej. Inteligencja polska była mordowana w pierwszej kolejności. Wg zbrodniczej doktryny Adolfa Hitlera pozostać przy życiu miała tylko cześć Polaków o niskim wykształceniu do pracy dla Wielkiej Rzeszy Niemieckiej.
  Mamy moralny obowiązek wiecznej pamięci o naszych bohaterach i czczenia Ich pamięci !

 • Nik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2015 13:04 ~Nik  lsd~lsd

  A to ci dopiero wiadomość. Po tylu latach prawda wyszła na jaw. Jak to dobrze, że mamy IPN. A kto to Starzynski?
  taka prawda~taka prawda


  Starzyński to największy prezydent stolicy. A Ty zamilknij, słoju.
  To trudne~To trudne

  Prawda jwst taka, że nie zrozumiałeś ironii. No, ale trudno się dziwić, ironia i sarkazm to nie twoje rejony.  coś z sarkazmem - a Twoje rejony są po drugiej stronie granicy, tylko ni ewiem czy wschodniej czy zachodniej...

 • długi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2015 08:51 ~długi

  A ostatecznego wyjaśnienia sprawy IPN dostarczył film "Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie" Trzosa-Rastawieckiego z 1978 roku. Napracowali się biedaki. Rozpędzić tę IPN-owską bandę nierobów na cztery wiatry.

 • silencjum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2014 10:45 ~silencjum

  IPN to dostatnie koryto dla PISowskich "swojaków", ale Polakom potrzebne jest jak dziura w moście.

 • zwykły historyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2014 10:42 ~zwykły historyk

  IPN to chory twór PIS-u. Czas najwyższy na jego likwidację

 • VETO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2014 10:39 ~VETO

  Dość wygłupów z "dochodzeniami" IPN za ciężką kasę podatników! Czas najwyższy IPN ZLIKWIDOWAĆ.

  Historyczne prace naukowe niech sobie robią jak dostaną na nie granty od administracji rządowej, samorządowej, oganizacji pozarządowych, albo ... za własne pieniądze!

 • Cloud1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2014 22:33 Cloud1


  Cloud1Cloud1

  Sieroty po ZSRR i ich dzieci, bardzo się denerwują, że historię którą od wojny z takim zapałem ku chwale Stalina fałszowali, jest teraz odkłamywana. Do wiadomości tych, którym zaraz krew do oczu najdzie. Nie jestem wyznawcą komunisty żoliborskiego i jego kapelana krzyżackiego z Torunia. Dla mnie oni są tym samym, czym wy komuchy jesteście.
  Prekrwione oczy~Prekrwione oczy

  Cloud, wiesz jak się nazywa taka nieuporządkowania gonitwa myśli i pojęć ? Splątanie. To fachowy termin.


  "fachowcu" czyżbyś się bał, że w końcu się dokopią do ofiar tatusia?

 • Cloud1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2014 22:30 Cloud1


  Cloud1Cloud1

  Sieroty po ZSRR i ich dzieci, bardzo się denerwują, że historię którą od wojny z takim zapałem ku chwale Stalina fałszowali, jest teraz odkłamywana. Do wiadomości tych, którym zaraz krew do oczu najdzie. Nie jestem wyznawcą komunisty żoliborskiego i jego kapelana krzyżackiego z Torunia. Dla mnie oni są tym samym, czym wy komuchy jesteście.
  Prekrwione oczy~Prekrwione oczy

  Cloud, wiesz jak się nazywa taka nieuporządkowania gonitwa myśli i pojęć ? Splątanie. To fachowy termin.

 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2014 22:30 ~oland

  Coś podobnego. A ja byłem pewny, że zaraził się wirusem Ebola. Jak to dobrze że mamy ten IPN.

 • galaktyka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2014 21:02 ~galaktyka

  Więcej wydaje się na obiady u Sowy niż koszt utrzymania IPM!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »