Informacje

04.09.2018 21:49 spór między innymi o "europejczyka"

IPN chce zmian na głazie Geremka. "Przyjął rolę urzędu cenzury"

SERWISY:

Instytut Pamięci Narodowej powiedział "nie" dla kilku określeń, które mają znaleźć się na głazie upamiętniającym Bronisława Geremka. Mowa o "Europejczyku", czy stwierdzeniu "w hołdzie". Dlaczego? Sprawie przyjrzał się Łukasz Wieczorek, reporter magazynu "Polska i Świat" TVN24.

Głaz z tablicą przypominającą największe dokonania zmarłego profesora ma stanąć na skwerze jego imienia – przy skrzyżowaniu Marszałkowskiej z Królewską.

Co na nim będzie napisane? Swoją wersję zaproponowała Fundacja Bronisława Geremka, na prośbę miasta. Brzmi:

"W hołdzie prof. Bronisławowi Geremkowi (1932-2008) patriocie, Europejczykowi, historykowi, opozycjoniście, współtwórcy demokratycznej Polski, ministrowi spraw zagranicznych (1997-2000), który wprowadzał Polskę do NATO oraz działał na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, posłowi do Parlamentu Europejskiego (2004-2008), w 10. rocznicę Jego śmierci".

IPN, który treść opiniował, chce korekty tekstu, co wywołuje kontrowersje.

"Patrzymy na was jak na skończonych idiotów"

Henryk Wujec, działacz opozycji w PRL: w tym miejscu IPN przyjął rolę urzędu cenzury.

Władysław Frasyniuk, działacz opozycji w PRL: Chcę powiedzieć kolegom z PiS-u, nawiązujecie do jak najgorszych tradycji. Na szczęście profesor Geremek nie przewróci się w grobie, ale my patrzymy na was jak na skończonych idiotów.

Po pierwsze, Instytut Pamięci Narodowej chce wykreślić z treści: "w hołdzie" i zastąpić słowem "pamięci", tłumacząc, że hołd oddaje się zwykle walczącym lub poległym żołnierzom.

Po drugie, nie chce, żeby przy nazwisku Geremek znalazło się słowo "Europejczyk".

- To jest taka próba nawiązania do tradycji Niemiec faszystowskich albo do państwa komunistycznego, w którym powstaje instytucja, która będzie przydzielała certyfikaty tym, kto jest prawdziwym Polakiem albo prawdziwym patriotą, albo Europejczykiem, albo postkomunistą – mówi Władysław Frasyniuk.

- Podkreślenie "Europejczyk", z mojego punktu widzenia jest dosyć pretensjonalne, no bo oczywiste, że profesor Geremek był Europejczykiem, podobnie jak pan czy ja – odbija piłeczkę Adam Siwek, dyrektor biura upamiętniania walk i męczeństwa IPN.

Opozycjonistom z czasów Polski Ludowej, działania IPN przypominają lata cenzury. - Myślę, że można wzorem stanu wojennego zrobić taką rzecz. Teraz, jakby mi zakazano napisać "Europejczykowi", tobym napisał taki nawias, kropki, "zdjęto" na podstawie decyzji IPN – komentuje Henryk Wujec, działacz opozycji w PRL.

"Zmiany należy wprowadzić"

IPN nie zgadza się też, żeby Geremka wspominać jako współtwórcę demokratycznej Polski i że wprowadzał kraj do NATO. Instytut twierdzi, że wystarczy napisać, że był aktywnym uczestnikiem przemian demokratycznych w kraju i że działał na rzecz wstąpienia Polski do NATO i Unii Europejskiej.

- Jest to zamazywanie roli i zasług Bronisława Geremka dla wolnej demokratycznej Polski, to jest próba ingerencji w biografię, ale też zakłamywanie historii – twierdzi Jolanta Kurska, prezes fundacji imienia profesora Bronisława Geremka.

- Nie możemy posłuchać tych uwag i sugestii, ponieważ de facto są cenzurą. Jeśli zgodzimy się na ocenzurowanie tekstu, który odpowiada prawdzie historycznej i biografii Bronisława Geremka, to znaczy, że godzimy się na cenzurę w Polsce, a jeśli godzimy się na cenzurę w Polsce, to godzimy się na to, żeby Polska nie była już krajem demokratycznym – mówiła wcześniej na antenie TVN24 przedstawicielka fundacji.

- Napis na pomniku, na tablicy pamiątkowej, ma swoją lakoniczność i zwartość i po prostu zaproponowaliśmy nieco inną redakcję tekstu, który również odnosi się do zasług profesora Geremka - przekonuje z kolei Siwek.

Fundacja na żadne zmiany się nie zgadza. Stołeczni urzędnicy jeszcze nie zdecydowali, jaką zamówią tablicę. IPN twierdzi, że tylko rekomenduje modyfikację tekstu, choć w liście instytutu do miasta w pierwszym akapicie czytamy, że zmiany należy wprowadzić.

Łukasz Wieczorek, TVN24

kz/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • reszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 19:10 ~reszek

  Gołąb~Gołąb

  Brawo IPN. Trzeba stać po stronie prawdy. Korekta napisu jest merytorycznie i historycznie poprawna.

  Po co w ogóle ten głaz. Leży pod nim ktoś? To na cmentarz.

 • Nie tą drogą

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 18:23 ~Nie tą drogą

  IPN tworzy własna historię widzimisiewiczowską. Może zapytali by sie Polaków co sądzą o ich wymyśle. Precz z cenzurą to naczelne hasło strajków lat 80-tych. Powinni zmienić zapis na dodatkowych pare kropek + zdjęto napis po cenzurze IPN w roku 2018 za rządów PISu.

 • Gołąb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 15:37 ~Gołąb

  Brawo IPN. Trzeba stać po stronie prawdy. Korekta napisu jest merytorycznie i historycznie poprawna.

 • biegły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 14:56 ~biegły


  rozpor~rozpor

  Jakie są przyczyny samochodowego wypadku z 2008 roku?
  Bronisław~Bronisław

  Prowadzony przez niego samochód Mercedes-Benz zjechał na przeciwległy pas jezdni i zderzył się z nadjeżdżającym z przeciwka samochodem dostawczym Fiat. Kierujący samochodem dostawczym i pasażer tego pojazdu doznali poważnych obrażeń ciała. Pasażerka pojazdu kierowanego przez Bronisława Geremka także doznała obrażeń. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Nowym Tomyślu umorzył śledztwo w tej sprawie w związku z ustaleniem, że sprawcą wypadku był Geremek.


  zapomnieli wspomnieć, o zdjętych spodniach "profesora" i jego ostatniej lasce...

 • iiii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 14:22 ~iiii


  mayor~mayor

  cyt. z wywiadu Geremkiem:"
  Hanna Krall: Panie profesorze, wydaje mi się, że pan niezbyt lubi Polaków!
  Bronisław Geremek: Niezbyt lubię ? Takie określenie jest niezbyt ścisłe ! Ja ich po prostu nienawidzę. Tak nienawidzę, że nie wiem jak to wyrazić słowami."
  :) no cóż :)
  Jolek~Jolek


  "Wywiad", który widziałem w gadzinówkach, które zostały po jednym zmarłym wujaszku, który namiętnie "tropił Izraela".

  Papier się nie czerwieni.


  A jakiez to "gadzinówki" były? GW? :)

 • nfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 14:21 ~nfg

  ...W hołdzie prof. Bronisławowi Geremkowi (1932-2008) patriocie ... - ale nie polskiemu. Zapomnieli tez dodac ze był zagorzałym komunistą.

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 14:14 ~pozdrawiam

  #dobrazmiana w całej krasie

 • Bronisław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 14:04 ~Bronisław

  rozpor~rozpor

  Jakie są przyczyny samochodowego wypadku z 2008 roku?

  Prowadzony przez niego samochód Mercedes-Benz zjechał na przeciwległy pas jezdni i zderzył się z nadjeżdżającym z przeciwka samochodem dostawczym Fiat. Kierujący samochodem dostawczym i pasażer tego pojazdu doznali poważnych obrażeń ciała. Pasażerka pojazdu kierowanego przez Bronisława Geremka także doznała obrażeń. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Nowym Tomyślu umorzył śledztwo w tej sprawie w związku z ustaleniem, że sprawcą wypadku był Geremek.

 • no jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 14:01 ~no jak

  Olaf~Olaf

  Geremek byl osoba tego samego pokroju co Kwasniewski , Miller , Oleksy , Tusk , Pawlak i wielu innych zdrajcow narodu polskiego , prosze sobie poczytac o jego tajemniczej i zagadkowej smierci w samochodzie na terenie Polski .

  A jakiego "pokroju" jesteś ty? Pochwal się, jeżeli jest czym.

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2018 13:59 ~Braciszek Tuck

  Kolejny raz powtarzam. DAJCIE SOBIE WRESZCIE SPOKÓJ Z TYM "KU CZCI". Wszędzie, na każdym kroku. Warszawa to nie nekropolia. Czy każda ulica, każde rondo, każdy skwer musi wyglądać i nazywać się jak Aleja Zasłużonych? Po co to komu? Miasto żyje i pozwólmy mu żyć.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »