Informacje

23.06.2014 20:46

Inwestycje na najbliższe 8 lat. Wraca pomysł budowy mostu Krasińskiego.

SERWISY:

W latach 2014 - 2022 samorząd Warszawy zamierza wydać na inwestycje 25,5 mld zł - mniej więcej tyle, ile przez ostatnie osiem lat. - W tym czasie powstać ma prawie cała II linia metra i obwodnica śródmiejska oraz most Krasińskiego - poinformowała w poniedziałek prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Wróciliśmy do mostu Krasińskiego, ponieważ jest on potrzebny. To jedna z większych inwestycji przewidziana na lata 2014-2022. Projekt przewiduje budowę trasy od placu Wilsona do ul.

Jagiellońskiej razem z przeprawą - powiedziała  Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

Most Krasińskiego to inwestycja, której budowa jest regularnie odsuwana w czasie. Istniał już w przedwojennych planach jako przedłużenie ulicy Krasińskiego. Do koncepcji budowy mostu wrócono dopiero w 2006 roku.

>>CZYTAJ WIĘCEJ O MOŚCIE KRASIŃSKIEGO<<

Most Krasińskiego  to nie jedyna inwestycja infrastrukturalna, którą planuje miasto. Urzędnicy chcą wydać 7,6 mld zł, w tym 2,8 mld na budowę drogowych połączeń między dzielnicami (w tym właśnie. na most Krasińskiego) i 980 mln zł na obwodnicę śródmiejską na odcinku między Rondem Wiatraczna a ul. Radzymińską. Modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnej ma pochłonąć 3,8 mld zł.

Na rozwój komunikacji miejskiej miasto planuje wydać w najbliższych latach ponad 3,2 mld zł - na zakup kolejnych wagonów metra, tramwajów, pociągów SKM i autobusów. W obszarze obejmującym nie tylko Warszawę, ale także gminy ościenne, powstać ma ponad 200 km nowych ścieżek rowerowych za kwotę ponad 260 mln zł i 30 nowych parkingów "Parkuj i Jedź" - za 153 mln zł.

260 mln na mieszkania komunalne

Wśród planowanych inwestycji z zakresu ochrony zdrowia, na które w sumie miasto ma wydać 836 mln zł. Prezydent Jacek Wojciechowicz wymienił m.in. szpital południowy (za 421,8 mln zł; prawdopodobnie w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na jego budowę).

Wiceprezydent Włodzimierz Paszyński powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek o inwestycjach w zakresie edukacji. Ok. 500 mln zł ratusz planuje wydać m.in. na budowę szkół, zwłaszcza podstawowych, w szybko rozwijających się dzielnicach, w których dziś ich brakuje - m.in. na Białołęce i w Wilanowie.

Zapowiedział też, że do 2018 r. w mieście powstanie 4 tys. dodatkowych miejsc w przedszkolach (za 124 mln zł) i co najmniej 2,5 tys. miejsc w żłobkach (117 mln zł).

Paszyński poinformował ponadto, że do 2022 r. Warszawa wyda 260 mln zł na budowę nowych mieszkań komunalnych (w ostatnich ośmiu latach oddano ich ponad 2,3 tys., w planach jest kolejnych 700).

Wiceprezydent Michał Olszewski powiedział z kolei, że na zmiany w przestrzeni publicznej Warszawa chce wydać 1,2 mld zł. W planach jest m.in. stworzenie nowego centrum miasta - ograniczonego ul. Marszałkowską, Al. Jerozolimskimi, Traktem Królewskim i ul. Królewską. W ramach tego planu w tym roku zrealizowana ma być modernizacja ul. Świętokrzyskiej, a w niedługim czasie zrewitalizowany będzie plac Małachowskiego.

- W ramach tego programu będą też realizowane przedsięwzięcia dotyczące uporządkowania infrastruktury na pl. Defilad i związane z uspokajaniem ruchu - zaznaczył Olszewski.

Ok. 220 mln zł miasto chce przeznaczyć na rewitalizację Pragi (jej program trafi do rady miasta prawdopodobnie jesienią). Taką samą kwotą zostanie wsparty rozwój najbliższego otoczenia Wisły. W planach jest m.in. budowa bulwarów nad rzeką dalej na południe oraz miasteczka wodnego na cyplu czerniakowskim.

Miasto chce inwestować także w kulturę. Na ten cel przeznaczy w najbliższych latach ponad 620 mln zł. Za kwotę 270 mln ma powstać m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a za 170 mln zł - Teatr Rozmaitości. Modernizacja pozostałych teatrów i innych obiektów pochłonie kolejne 148 mln zł.

CZYTAJ O PLANACH BUDOWY METRA W LATACH 2014 - 2022

PAP, lata//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Chris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2014 14:28 ~Chris

  Nie wierzę w żadne obietnice tej władzy. Najpierw rozliczcie się z obietnic tej i wcześniejszej kadencji. HGW obiecała zlikwidować wysypisko i kompostownie na Radiowie a jest odwrotnie i bedzie jeszcze gorzej - nie tylko dla Radiowa, Chomiczówka, Bemowo - oj poczujecie

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2014 14:05 ~Anna

  A co z Południem Warszawy? Ciągle powstają mosty na Północy Warszawy, podczas gdy co rano Most Siekierkowski stoi w najlepsze.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2014 11:47 ~Piotr

  A gdzie odbudowa Pałacu Saskiego, Bruhla, kamienic na Królewskiej?

 • łysy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2014 11:31 ~łysy

  Interpelacja poselska poz. 2601 ws budowy mostu Krasińskiego wisi na stronie bez odpowiedzi od kwietnia :-)

 • chriswaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2014 11:30 ~chriswaw

  PIĄTY most na północy Warszawy i ZERO na południu !!! To się nazywa STRATEGIA NIEZRÓWNOWAŻONEGO NIEDOROZWOJU !!!
  O budowie połączenia między Ursynowem a Wilanowem i Konstancinem także CISZA !

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2014 10:51 ~adam

  Zobaczcie ile czasu budowali tunel w Zabkach pod torami kolejowymi. I teraz porownajcie to z budowa wiaduktu na Marsa. Dziekuje, postoje.

 • aqq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2014 10:37 ~aqq

  a co z polączeniem Ursynów-Wilanów?

 • Wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2014 10:14 ~Wawiak

  MOSTOWY~MOSTOWY

  Przeciez bedzie budowany most na trasie Poludniowej obwodnicy Warszawy - kolejna przeprawa na poludnie od trasy siekierkowskiej.

  @Mostowy Oczywiście masz rację. Po prostu niech wreszcie zrobią obwodnicę i wybudują ten most.
  Problem w tym, że obwodnica doszła do Puławskiej, a dalej nic się nie dzieje. Chyba że na zapleczu ursynowskiego Obi / Reala już coś robią, czego mogłem nie zauważyć.
  Jeszcze inna sprawa, to jak będą realizować dalszą część obwodnicy. Jeśli zdecydują się na wariant z kopaniem tunelu pod Ursynowem, to obawiam się, że budowa tej trasy będzie trwała kolejne 20-30 lat. :-| I niestety tyle możemy czekać na ten nowy most.

 • J23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2014 09:46 ~J23

  Most przy Cytadeli tylko wzdłuż Wisły - będzie znakomitym uzupełnieniem tunelu na Wisłostradzie

 • wwiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2014 23:32 ~wwiak

  Most Legionowo a Łomianki? Hahaha
  Może Szczecin Świnoujście tez?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »