Informacje

18.09.2014 07:14 PRACE PRZY CZERNIAKOWSKIEJ

Inwestycja jak garnitur. Ścieżka i chodnik
na Mokotowie prawie gotowe

SERWISY:

Dobiega końca budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Czerniakowskiej. Choć miała być gotowa w styczniu, urzędnicy proszą, by nie robić problemu z terminu. Dzięki jego przesunięciu powstał także nowy chodnik.

Inwestycja obejmuje odcinek od Płyty Desantu po Trasę Siekierkowską. Na niektórych odcinkach asfalt jest już wylany, a płyty wyłożone. Na innych utwardzana jest podbudowana. Ale gołym okiem widać, że prace są na ukończeniu.

Po drodze zmienił się projekt

- Termin finalizacji inwestycji jaki się rysuje to koniec września – mówi Marek Piwowarski, pełnomocnik ratusza ds. Wisły. Dlaczego akurat on? Ścieżka jest częścią 30-kilometrowego Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego. Na wspomnianym odcinku przechodzi jednak daleko od rzeki - to przez brak zgody wodociągowców na przeprowadzenie trasy przez ich teren. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji tłumaczyło to względami bezpieczeństwa.

Przetarg na drogę rowerową rozstrzygnięto dokładnie rok temu. Miała być gotowa już w styczniu. Wykonawca, który rozpoczął budowę, zwrócił uwagę, że budowa samej drogi nie ma sensu, bez wymiany chodnika.

- Rzeczywiście, nie uwzględniono odpowiednio wcześnie stanu chodnika regularnie rozjeżdżanego przez kierowców – przyznaje Łukasz Puchalski, pełnomocnik ratusza ds. komunikacji rowerowej. – Cała woda spływałby na chodnik, droga rowerowa stałaby się niefunkcjonalna, bo chodziliby nią piesi. Od strony estetycznej też nie wyglądałoby najlepiej, gdyby przy nowej ścieżce, leżały stare, połamane płyty – przekonuje.

"Garnitur" za 2,5 miliona

Dlatego roboty przerwano. Czas płynął, ale, jak przekonują nasi rozmówcy, nie został zmarnowany. Powstał nowy projekt, który wymagał konsultacji z Zarządem Dróg Miejskich i inżynierem ruchu. Podpisano aneks do umowy z wykonawcą i zabezpieczono dodatkowe pieniądze. Efekt jest taki, że w ciągu najbliższych tygodni cieszyć będą się i rowerzyści, i piesi, a niepocieszeni zostaną tylko właściciele aut, którzy w ostatnich latach z chodnika urządzili sobie parking.

- Byłaby jednak błędem myślowym konstatacja, że termin realizacji przedłużył się o dziewięć miesięcy, ponieważ pierwotny termin obejmował węższy zakres prac. To co powstanie, to już nie ścieżka tylko coś znacznie więcej – wyjaśnia Marek Piwowarski. - Różnica jest taka jak kupno spodni i garnituru, przy czym trudność dodatkowa polegała na tym, że ten garnitur jest dwuczęściowy i osobno trzeba było kupić spodnie, a osobno marynarkę – argumentuje obrazowo.

Ten komunikacyjny "garnitur" kosztował łącznie prawie 2,5 mln zł: ścieżka 1,5 mln zł, chodnik 925 tys zł.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • prog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2014 14:17 ~prog

  Tylko czemu tą scieżkę przecinają krawężnikami. Nie da się połączyć tego na przejadach normalnie ? Czy musi minąć dekada jak będą robić to dobrze? Dlaczego niektóre wyjazdy z których nic nie wyjdzie przez 10 lat, a takai jest np. przy wodociągach, nie musi się obijać o krawżnik a rowrzysci których tam 1000 przejdzie kazdego dnia musza się bujać o tenże krawężnik. trzy z plusem dla tej ścieżki.

 • abcd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2014 13:23 ~abcd

  a dlaczego rowery ze zdjecia jeżdzą po chodniku ?

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2014 09:07 ~abc


  abc~abc

  W zależności od sytuacji raz jestem rowerzystą, raz jestem pieszym, innym razem poruszam się samochodem.
  Ale współczuję wszystkim mieszkańcom odcinka Czerniakowskiej od Trasy Siekierkowskiej do Bartyckiej... Stracić ponad 500 miejsc parkingowych :(
  pac~pac

  Tyle tylko że tych 500 miejsc parkingowych tam nigdy nie było... Ludzie parkowali nielegalnie.  Nielegalne? Rozumiem, że masz na myśli, że nie był zalegalizowany znakami drogowymi: D-18 i T-30. Tam nigdy, nikt nie dostał mandatu, a samochody parkują tam od lat 70. Oczywiście z roku na rok coraz więcej, gdyż coraz więcej osób ma samochód. Chodnik, na odcinku ZUS - Nehru/Gagarina, miał szerokość ponad 5 metrów - mieściły się zarówno samochody oraz pozostawało 1,5 metra dla pieszych.
  Szkoda, że nie umiemy się dogadywać, tylko jesteśmy skłócani ze sobą.

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2014 08:05 ~Azerate

  "Urzędnicy proszą, by nie robić problemu z terminu"
  Ciekawe, gdyby obywatel składający np. zeznanie podatkowe złożył je 9 miesięcy po terminie i wystąpił z analogiczną prośbą, to czy urzędnik byłby równie wyrozumiały?

  Myślę, że jeśli dla urzędników terminy nie są jakimkolwiek problemem (spójrzmy na budowę metra) to ich pensje powinny być wypłacane z podobną terminowością.

 • Miguel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 21:18 ~Miguel

  No to super. Droga rowerowa na zimę będzie gotowa.
  Oczywiście nikt jej odśnieżał nie będzie i trzeba będzie zasuwać ulicą w błoto ze śniegu z solą.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 20:21 ~qwerty


  ścieżka do nikąd~ścieżka do nikąd

  Ścieżka jest niebezpieczna. Sprzyja potrąceniom pieszych przez rowerzystów z powodu przecinania chodnika przez ścieżkę w newralgicznych punktach kładki, przystanki autobusowe.
  Kolejna sprawa, to że ścieżka jest po niewłaściwej stronie Czerniakowskiej.
  III~III

  Fakt, po drugiej stronie jest trochę mniejszy ruch pieszy, ale skoro ta ścieżka tylko odbija od Wisły, i pewnie gdzieś ma do niej wrócić, to przerzucanie jej jeszcze na drugą stronę ulicy byłoby bez sensu. No i racja - kluczy strasznie, mogli zostawić ją po jednej stronie chodnika, a nie robić taką przeplatankę.


  Ta droga rowerowa powinna byc zrobiona po obu stronach jezdni wtedy nie byłoby problemów.
  Poza tym należy zlikwidować kładki, wtedy będzie więcej miejsca na chodniki i tę drogę.
  Ostatnio Wisłostrada przestała być drogą krajową więc nie ma już uzasadnienia dla kładek. Tylko utrudniają życie a wcale nie przyspieszają ruchu.

 • rowerzysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 20:21 ~rowerzysta

  strasznie się grzebią się z tą DROGĄ ROWEROWĄ! w dodatku jest za wąska, masa zbędnych zakoli i skrzyżowań z pieszymi w całej warszawie. brak przejazdu pod trasą wz, metro kopernik i pod trasą łazienkowską

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 20:19 ~qwerty

  DLACZEGO:
  - nie zlikwidowano kiosku ruchu przy skrzyżowaniu z gagarina przez co ta droga rowerowa i chodnik musiały być zwężone.
  co to kiosk jest w planie zagospodarowania albo to jest zabytek że go ruszyć nie można???

 • jonnoj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 18:15 ~jonnoj

  moher pisowiec~moher pisowiec

  He, he... Kolega Gs76 reprezentuje wyważony obiektywizm pracownika struktur samorządowych. Się dzieje (oczywiscie ZA KACZORA nic sie nie działo :) - jesli zapomnimy jaki gnój odziedziczył po poprzedniku). Ale czy sie dzieje terminowo,sensownie i za jakie pieniadze? Takich pytań lemnigoza sobie nie zadaje. Jako stary, niewykształcony pisowski moher od Rydzyka (z małego miasteczka Warszawy), pamietam to i owo, including bufetowe obiecanki.

  A widzisz moherowy przyjacielu, akurat Kaczor nie zrobił nic. Jedyne co go zajmowało to tzw. walka z korupcją, z której to walki nikt nie miał pożytku. Jego poprzednicy brali w łapę (szczególnie pan który się roztył), ale za to coś się działo w mieście.

 • fascynat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 16:41 ~fascynat

  Ciekawe jest podejście tego państwa i urzędników do kwestii dotrzymywania terminów. Abstrahując od tego, że 90% inwestycji w tym zapyziałym grajdole jest opóźnionych i żaden urzędnik nie ponosi z tego tytułu konsekwencji, to inaczej się sprawy mają, gdy obywatel spóźni się z jakąkolwiek zapłatą na rzecz skarbu państwa i podelgłych mu organów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »